10. února 2019 01:55
Tereza JavorováLichořeřišnice: Jak si vypěstovat doma v květináči přírodní antibiotikum
Chřipka a nachlazení na nás útočí ze všech stran a zeslabená imunita se po několika mrazivých měsících už nemá jak bránit. Místo do lékárny ale zamiřte do zahradnictví pro semínka lichořeřišnice. Vypěstujete si z ní přírodní antibiotikum přímo ve svém květináči.
Lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus)se lidově říká řeřicha a pěstuje se u nás už přes 400 let. Kromě krásně červených květů se však zejména pyšní silnými léčivými účinky a funguje jako přírodní antibiotikum. Dokáže bojovat proti zánětům močových cest a částečně i dýchacím potížím. Obecně posiluje imunitu a pomáhá tělu se bránit před nepříznivými vlivy okolí.
Vypěstujte si tuhle zázračnou rostlinku přímo u sebe doma v květináči či na zahrádce. Jakmile vám vyroste, nemusíte si lámat hlavu nad tím, jak ji zpracovat - jednoduše ji snězte celou. Všechny její části od listů, květů, stonků až po semena a hlízy jsou jedlé. Kořínky lichořeřišnice pak mohou chutí připomínat ředkvičky.
Jak vypěstovat lichořeřišnici
Začátkem léta seženete zdravé sazeničky lichořeřišnice na trhu. Lichořeřišnice není náročná na pěstování. Sazeničky jednoduše zasaďte na světlé místo na záhon či do nádoby na parapet nebo balkon. Jen dávejte pozor, ať na ni nepraží přímé slunce.
Semínka rostlinky koupíte i v zahradnictví. Vlastní semena si můžete předpěstovat na přelomu února a března v pařeništi a koncem května je přemístit na venkovní stanoviště.
Jak se starat o lichořeřišnici
Rostlinka má ráda vlhko. Zvlášť ve vegetačním období a zakořeňování dbejte na to, aby půda byla stále kyprá a vlhká. Lichořeřišnice špatně snáší přesazování - je křehká a může se snadno poškodit. Raději jí seřízněte stonky a namnožte si ji podle potřeby.
Lichořeřišnici mohou ohrožovat dřepčíci, malí broučci, kteří žijí v koloniích a velice rychle likvidují rostliny i zeleninu. Že lichořeřišnici škodí, poznáte podle malých otvorů v listech, které broučci vykusují.