Jak poznat čerstvá vejce a proč je skladovat špičkou dolů? Naše tipy se hodí nejen na Velikonoce
Poznat v obchodě kvalitní vejce je celkem umění. Hlavně byste měli umět číst kódy na skořápce a informace na obalu vajec. A abyste se vyvarovali zbytečných chorob z nesprávného skladování vajec, je dobré znát základní zásady. Myslíte, že je oranžový žloutek opravdu známkou kvality?
Vejce jsou téměř geniální potravina. Přestože byla jednu dobu terčem kritiky kvůli obsahu cholesterolu, není pochyb o tom, že jsou výživná. Pro zdravého dospělého člověka je pravidelná denní dávka 2–3 vajec naprosto bezpečná. Ze dvou třetin je tvoří voda a zbylá sušina obsahuje skoro rovným dílem bílkoviny, minerální látky, tuky a také trochu sacharidů. Vejce jsou vysoce stravitelné a mají skvělou schopnost zasytit. A především Velikonoce se bez nich zkrátka neobejdou. Jak je - a jaká vlastně - vybrat?
NENECHTE SI UJÍT: Když kraslice malují samy slepičky: Různá plemena snášejí různě barevná vejce
Kódy na skořápce a na obalu vajec
Poznat kvalitní vejce je celkem umění. Co znamenají kódy na skořápce a na obalu vajec. Ale pozor, nejsou totožné, každý poskytuje odlišnou informaci.
- Zkratka CZ na obalu znamená, že byla vejce balena a tříděna u nás.
- Původ vajec je uveden v kódu přímo na vejci. Tato informace by měla být vysvětlena na balení, často na vnitřní straně víčka.
- Razítko s kódem na vejci také prozradí informace o podmínkách chovu nosnic. Např. kód 1CZ1234 znamená český původ a chov ve volném výběhu. „V České republice máme chovy velmi přísně kontrolovány. Vajec tuzemské produkce se netýkala žádná negativní kauza – třeba aféra se salmonelou a fipronilem – jako např. u vajec z Polska nebo Nizozemska. Proto preferujme vejce od českých chovatelů. Jsou zárukou kvality a navíc podpoříme naše zemědělství,“ vysvětluje ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.
Původ vajec je uveden v kódu přímo na vejci. Tato informace by měla být vysvětlena na balení, často na vnitřní straně víčka. Zdroj: Akademie kvality
Není vejce jako vejce
Velikost vajec je závislá na stáří slepice. Její první vejce jsou nejmenší. Podle chovatelů bývají nejkvalitnější, proto si na nich více pochutnáte a také získáte více živin. Udělejte si je třeba k snídani. Do těsta si ale klidně kupte ta velká. Jen je třeba objasnit ještě jeden mýtus – bohužel není pravdou, že ve větším vejci najdeme i větší žloutek. S velikostí totiž většinou roste také obsah bílku.
Vejce skladujte špičkou dolů
Ideální prostředí pro vejce je teplota 5–8 °C. Také je nevystavujte prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k možnosti tvorby plísní. Kvůli kolísající teplotě nenechávejte vejce v boxu dvířek lednice. Ukládejte je špičkou dolů, kde se nacházejí póry, kterými přijímají kyslík. Vejce rozhodně neomývejte, abyste neodstranili jeho ochranný obal.
PŘEČTĚTE SI: Vejce jako superpotravina? Prospějí vám víc, než si myslíte
Jak poznáte čerstvé vejce
Platí jednoduchá rovnice. Čím je vejce starší, tím je bílek nižší a řidší. Pak vám moc nejde oddělit žloutek od bílku. Stáří vejce vám napoví jednoduchý pokus. Vhoďte ho do nádoby s vodou. Když jde ke dnu, je čerstvé. Jestliže plave, raději ho už nejezte.
Tmavší žloutek neznamená vyšší kvalitu
Traduje se, že poctivá domácí vejce mají sytě oranžové žloutky. Na rozdíl od těch z obchodu, která jsou bledě žlutá. Odstín žloutku se odvíjí od složení krmiva. Domácí vejce jej vždy mívala sytě zbarvený díky výživě a přítomnosti pastvy. Lákavě oranžové žloutky však dneska mají i vejce zakoupená v obchodech. A to díky krmné směsi obsahující kukuřici.
Lákavě oranžové žloutky však dneska mají i vejce zakoupená v obchodech. A to díky krmné směsi obsahující kukuřici. Zdroj: iStock
Jak dlouho vydrží vařené vejce
U čerstvých vajec máme uvedenou minimální trvanlivost na obalu. Jedná se o 28 dní od snášky. Jak dlouho ale můžeme nechat uvařené vejce v lednici, aby se nezkazilo? „Pokud jste si vejce vařili doma, vydrží v lednici přibližně týden. Nicméně v obchodech se můžeme setkat s barvenými vejci tuzemské produkce, s tzv. šelakovanými vejci. Z důvodu prodloužení trvanlivosti, která je delší než měsíc, se na ně nanáší speciální pryskyřice, která zaplní póry skořápky a zamezí přístupu vzduchu,“ objasňuje odbornice.
Benefity chytrých (IQ vejce) a cereálních vajec
Tyto typy vajec se liší tím, že vejce jsou různě obohacená o nutriční složky. Proto se řadí mezi tzv. funkční potraviny. „V chytrých neboli IQ vejcích je více jódu, protože se nosnicím přidává do krmiva mořská řasa,“ vysvětluje ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D. a dodává: „U vajec cereálních musí podle legislativy krmná směs obsahovat 3 různé zrniny, které tvoří minimálně 60 % objemu krmné směsi. Nejčastější se jedná o kombinaci pšenice, kukuřice a ječmenu. Obsah kukuřice zvyšuje obsah xantofylů ve žloutku a pozitivně ovlivňuje jeho barvu.“
Zdroj: Akademie kvality, cmdu.cz