Kuchyně

11. ledna 2020 08:00

Matouš Hartman

Takhle se vaří pravá turecká káva. Od českého turka se liší chutí i přípravou

Nápoji, kterému snad všichni říkáme turek, má ve skutečnosti s pravou tureckou kávou pramálo společného. Možná jen to, že obsahuje namletou kávu a horkou vodu. Pravá turecká káva se totiž připravuje úplně jinak než česká verze a je i výrazně chutnější. Můžete si ji navíc připravit doma.

Pokud se někdy vydáte do států, kterým kdysi vládla Osmanská říše, setkáte se se speciálním způsobem přípravy kávy. Je náročnější než ten náš, ale o to chutnější. Pravou tureckou kávu si můžeme připravit i doma, nemusíme mít ty přesné pomůcky, stačí koupit o jednu ingredienci navíc a máte vystaráno.

Exotický kardamom

Tou surovinou je kardamom. Většinou ho neseženete v supermarketu, ale obchody s kořením by ho měly mít. Jedná se o třetí nejdražší koření světa (hned po vanilce a šafránu). Naštěstí ho ale potřebujete opravdu málo. Pro přípravu jednoho hrnku turecké kávy vám postačí špetka. Má totiž poměrně výraznou chuť. Tohle koření pochází z Indie, ale největším producentem je v současnosti středoamerická Guatemala. Kardamom nemusíte použít jen na přípravu kávy, hodí se do jídel indické kuchyně, do pikantních pokrmů a v opravdu malých dávkách i do sladkého pečení!

Recept na tureckou kávu

Ingredience

  • jemně namletá káva
  • voda
  • špetka kardamomu
  • cukr dle chuti

Příprava

Turecká káva se připravuje v džezvě, tu ale většina z nás doma nemá. Nevadí. Můžeme ji nahradit obyčejným malým rendlíkem. Turecká káva půjde připravit i v populární moka konvičce.

Smíchejte kávu s kardamomem a cukrem. Záleží na vás, kolik cukru si do kávy dáváte. Samozřejmě lze připravit tureckou kávu i bez cukru, ale na to by se asi Turci nebo Arabové moc netvářili, mají rádi sladké. Běžně se do turecké kávy dávají dvě lžičky cukru.

Směs zalijte vodou. Potom dejte nádobu na sporák a nechte zahřívat. Bod varu poznáte podle toho, že káva začne pěnit a probublávat. V tu chvíli ji slijte do hrníčku. Můžete slít jen část a rendlík vrátit na plotnu a opět počkat (teď už jen pár sekund), až káva začne znovu bublat.

A teď už jen podávejte! Do turecké kávy se nepřidává mléko ani smetana! Zato si k ní můžete dopřát různé sladkosti a hezky si odpočinout.

Zajímavost z Jordánska

Beduíni, kteří žijí v poušti, připravují tureckou kávu také. Tradičním způsobem je její vaření v nažhaveném písku. Do veliké nádoby připomínající velkou pánev se nasype jemný písek. Pod pánví se potom rozdělá oheň a džezva se částečně zahrabe do rozpáleného písku. Potom s ní kavárník dělá v písku kruhy a čeká, až se voda začne vařit. Následně kávu přelévá do připravených hrnečků nebo kelímků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také