Bydlení

12. května 2016 14:31

Markéta Zídková

Labyrint půjček na bydlení: Jaký úvěr zvolit?

Labyrint půjček na bydlení: Jaký úvěr zvolit?

Snad každý touží po tom, aby jeho domácnost vypadala k světu. Jenže renovace interiéru, pořízení nového nábytku a dalšího vybavení i případné stavební úpravy něco stojí. A tak ten, kdo nemá dostatečné úspory, ale přesto touží po zvelebení bytu či domu, často volí financování prostřednictvím půjčky. Jaký úvěrový produkt vybrat?

Pravdou je, že univerzální odpověď na otázku, jakým způsobem financovat renovaci či přestavbu bydlení, neexistuje. Požadavky klientů bank i ověřených nebankovních společností jsou různé, a proto se účinným pomocníkem při výběru půjčky může stát úvěrová kalkulačka, která po zadání základních parametrů zájemci napoví, které produkty nejlépe odpovídají jeho představám.

„Mezi finanční produkty, které lidé při renovaci bytu či domu nejčastěji volí, patří účelová půjčka na bydlení či neúčelový úvěr, který lze využít prakticky na cokoliv. U účelového úvěru na bydlení dokáže banka klientovi často nabídnout výhodnější úrok, stačí jen prostřednictvím účtenek a dokladů zpětně doložit, jak peníze využil. V případě půjčky na cokoliv starosti s dokládáním účelu odpadají,“ vysvětluje finanční specialistka portálu Ušetřeno.cz Pavla Rýznarová.

Účelový úvěr na bydlení proto bude vyhovovat těm, kteří mají přesnou představu o tom, co budou do bytu či domu pořizovat, a tak dokáží odhadnout, v jaké výši se půjčka bude pohybovat. Ten, kdo neholduje shromažďování účtenek a preferuje volnost při rozhodování, za co vypůjčené peníze utratí, by pak měl volit půjčku na cokoliv. Úroková sazba sice může být v případě neúčelového spotřebitelského úvěru mírně vyšší, ale jeho výhodou je, že banka nepátrá po tom, jak klient peníze využil.

V případě, že renovace bydlení nezůstane pouze u nákupu nového vybavení, ale vyžaduje také stavební zásahy, je vhodné zvolit půjčku na rekonstrukci bytu či domu. Pokud se jedná o rozsáhlejší přestavbu, pak je na místě uvažovat o hypotéce na rekonstrukci bydlení, jejíž předností jsou nižší úroky.

Komerční sdělení


Přečtěte si také