reklama

10 neuvěřitelných faktů o spánku: Proč je postel jen na sex a o kolik vydělávají víc spáči

redakce Prima Zoom
1. listopadu 2018
Spánek má významný vliv na kvalitu našeho života. Nejde jen o únavu, ale taky o peníze, zdraví nebo duševní pohodu. Podívejte se na nejzajímavější fakta o spánku.
reklama

Vyšší platy mají spáči

Až o 4,9 % mají vyšší plat ti, kteří se dostatečně vyspí. Mají více energie a jsou produktivnější. To jim zajistí rychlejší kariérní růst. Takže pracováním od rána do noci spíš proděláte.

Méně spánku bojuje snespavostí

Trikem, jak bojovat snespavostí, který funguje již po deseti dnech, je vstát. Pokud se vnoci probudíte a nebudete moct znovu usnout, vylezte zpostele a dělejte nějakou činnost, která nevyžaduje ostré světlo. Když se unavíte, vraťte se do postele, ale pozor, ráno si spánkový deficit nevynahrazujte! Vstaňte tak, jak jste to plánovali. Jedině tímhle způsobem donutíte tělo a mozek, aby vás příště nechaly spát celou noc.

Stejně tak správné využití postele

Vposteli byste měli spát. Zní to jako zbytečná poučka, ale kdo kdy postel nevyužil jako jídelní stůl, kino nebo čítárnu. Další povolenou činností je sex, všechno ostatní byste měli dělat co nejdál od postele. Pokud totiž postel proměníme i na místo, kde spánek figuruje jako jedna zmnoha aktivit, zaděláváme si na nespavost.

Cukrovka znedostatku spánku

Pokud spíme málo, zaděláváme si na zdravotní problémy. Někdy nedostatek spánku vede kdepresivním poruchám, jindy může stát u počátku problémů se srdcem, a pokud ktomu máme dispozice, může spustit cukrovku.

Rychlé usínání značí problémy

Pokud padnete do postele a hned usnete, máte problém, ne štěstí. Tato situace naznačuje, že trpíte nedostatkem spánku. Ideální doba usínání je mezi deset a patnácti minutami.

Za utrpení vpondělí ráno si můžeme sami

Přes víkend totiž změníme svoje zvyky. I když zrovna neskončíme na párty do pěti do rána, je pravděpodobné, že vpátek a vsobotu půjdeme do hajan později. To způsobí, že tělo bude vyžadovat delší spánek i vpondělí. Proto je vstávání první den vtýdnu tak kruté.

Mobily nás stresují

I když potřebujeme budík, neměli bychom mobilní telefon nechávat hned vedle postele. Blízkost komunikačního zařízení vyvolává stresové stavy. Pokud chcete vědět, co všechno vnašich domácnostech způsobuje úzkosti, mrkněte se SEM.

Televize nám obarvila sny

75 % populace má sny vplných barvách, vděčíme za to barevné televizi. Před jejím uvedením na trh dokázalo svoje sny obarvit jen 15 % lidí.

Úplněk probouzí nejen upíry

Během úplňku spíme hůře, než když je měsíc vnovu. Zatím se nepodařilo prokázat, proč tomu tak je, a o to je tento fakt děsivější…

Jsme jediní, kteří dobrovolně nespí

Lidé jsou jedinými savci, kteří záměrně odkládají spánek. Jiná zvířata se uloží ke spánku, když potřebují, my ne. My jdeme večer za kulturou, za přáteli, nebo dokonce pracujeme.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama