návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 neuvěřitelných faktů o spánku: Proč je postel jen na sex a o kolik vydělávají víc spáči

Vydáno: 01.11.2018
Spánek má velký vliv na kvalitu života
Autor: istock.com Spánek má velký vliv na kvalitu života
Spánek má významný vliv na kvalitu našeho života. Nejde jen o únavu, ale taky o peníze, zdraví nebo duševní pohodu. Podívejte se na nejzajímavější fakta o spánku.

reklama

Vyšší platy mají spáči

Až o 4,9 % mají vyšší plat ti, kteří se dostatečně vyspí. Mají více energie a jsou produktivnější. To jim zajistí rychlejší kariérní růst. Takže pracováním od rána do noci spíš proděláte.

Méně spánku bojuje s nespavostí

Trikem, jak bojovat s nespavostí, který funguje již po deseti dnech, je vstát. Pokud se v noci probudíte a nebudete moct znovu usnout, vylezte z postele a dělejte nějakou činnost, která nevyžaduje ostré světlo. Když se unavíte, vraťte se do postele, ale pozor, ráno si spánkový deficit nevynahrazujte! Vstaňte tak, jak jste to plánovali. Jedině tímhle způsobem donutíte tělo a mozek, aby vás příště nechaly spát celou noc.

Nespavost má mnoho příčin
Autor: istock.com Nespavost má mnoho příčin

Stejně tak správné využití postele

V posteli byste měli spát. Zní to jako zbytečná poučka, ale kdo kdy postel nevyužil jako jídelní stůl, kino nebo čítárnu. Další povolenou činností je sex, všechno ostatní byste měli dělat co nejdál od postele. Pokud totiž postel proměníme i na místo, kde spánek figuruje jako jedna z mnoha aktivit, zaděláváme si na nespavost.  

Cukrovka z nedostatku spánku

Pokud spíme málo, zaděláváme si na zdravotní problémy. Někdy nedostatek spánku vede k depresivním poruchám, jindy může stát u počátku problémů se srdcem, a pokud k tomu máme dispozice, může spustit cukrovku.

Málo spánku může zapříčinit cukrovku
Autor: istock.com Málo spánku může zapříčinit cukrovku

Rychlé usínání značí problémy

Pokud padnete do postele a hned usnete, máte problém, ne štěstí. Tato situace naznačuje, že trpíte nedostatkem spánku. Ideální doba usínání je mezi deset a patnácti minutami.

Za utrpení v pondělí ráno si můžeme sami

Přes víkend totiž změníme svoje zvyky. I když zrovna neskončíme na párty do pěti do rána, je pravděpodobné, že v pátek a v sobotu půjdeme do hajan později. To způsobí, že tělo bude vyžadovat delší spánek i v pondělí. Proto je vstávání první den v týdnu tak kruté.

Pondělní vstávání je horor
Autor: istock.com Pondělní vstávání je horor

Mobily nás stresují

I když potřebujeme budík, neměli bychom mobilní telefon nechávat hned vedle postele. Blízkost komunikačního zařízení vyvolává stresové stavy. Pokud chcete vědět, co všechno v našich domácnostech způsobuje úzkosti, mrkněte se SEM.

Televize nám obarvila sny

75 % populace má sny v plných barvách, vděčíme za to barevné televizi. Před jejím uvedením na trh dokázalo svoje sny obarvit jen 15 % lidí.

Barevná televize nám přinesla barevné sny
Autor: istock.com Barevná televize nám přinesla barevné sny

Úplněk probouzí nejen upíry

Během úplňku spíme hůře, než když je měsíc v novu. Zatím se nepodařilo prokázat, proč tomu tak je, a o to je tento fakt děsivější…

Jsme jediní, kteří dobrovolně nespí

Lidé jsou jedinými savci, kteří záměrně odkládají spánek. Jiná zvířata se uloží ke spánku, když potřebují, my ne. My jdeme večer za kulturou, za přáteli, nebo dokonce pracujeme.

Během úplňku spíme méně
Autor: istock.com Během úplňku spíme méně

reklama

Článek je zařazen v: spánek , nespavost , ložnice , fakta , úplněk , deprese , cukrovka , zdraví , postele

reklama

Přečtěte si také