15. října 2022 15:00
redakce Prima Living10 neuvěřitelných faktů o spánku: Proč je postel jen na sex a o kolik vydělávají víc spáči
Spánek má významný vliv na kvalitu našeho života. Nejde jen o únavu, ale taky o peníze, zdraví nebo duševní pohodu. Podívejte se na nejzajímavější fakta o spánku.
Vyšší platy mají spáči
Až o 4,9 % mají vyšší plat ti, kteří se dostatečně vyspí. Mají více energie a jsou produktivnější. To jim zajistí rychlejší kariérní růst. Takže pracováním od rána do noci spíš proděláte.
Méně spánku bojuje s nespavostí
Trikem, jak bojovat s nespavostí, který funguje již po deseti dnech, je vstát. Pokud se v noci probudíte a nebudete moct znovu usnout, vylezte z postele a dělejte nějakou činnost, která nevyžaduje ostré světlo. Když se unavíte, vraťte se do postele, ale pozor, ráno si spánkový deficit nevynahrazujte! Vstaňte tak, jak jste to plánovali. Jedině tímhle způsobem donutíte tělo a mozek, aby vás příště nechaly spát celou noc.
Správné využití postele
V posteli byste měli spát. Zní to jako zbytečná poučka, ale kdo kdy postel nevyužil jako jídelní stůl, kino nebo čítárnu. Další povolenou činností je sex, všechno ostatní byste měli dělat co nejdál od postele. Pokud totiž postel proměníme na místo, kde spánek figuruje jen jako jedna z mnoha aktivit, zaděláváme si na nespavost.
Cukrovka z nedostatku spánku
Pokud spíme málo, zaděláváme si na zdravotní problémy. Někdy nedostatek spánku vede k depresivním poruchám, jindy může stát u počátku problémů se srdcem, a pokud k tomu máme dispozice, může spustit i cukrovku.
Rychlé usínání značí problémy
Pokud padnete do postele a hned usnete, máte problém, ne štěstí. Tato situace naznačuje, že trpíte nedostatkem spánku. Ideální doba usínání je mezi deseti a patnácti minutami.
Za utrpení v pondělí ráno si můžeme sami
Přes víkend totiž změníme svoje zvyky. I když zrovna neskončíme na párty do pěti do rána, je pravděpodobné, že v pátek a v sobotu půjdeme do hajan později. To způsobí, že tělo bude vyžadovat delší spánek i v pondělí. Proto je vstávání první den v týdnu tak kruté.
Mobily nás stresují
I když potřebujeme budík, neměli bychom mobilní telefon nechávat hned vedle postele. Blízkost komunikačního zařízení vyvolává stresové stavy.
Televize nám obarvila sny
75 % populace má sny v plných barvách, vděčíme za to barevné televizi. Před jejím uvedením na trh dokázalo svoje sny obarvit jen 15 % lidí.
Úplněk probouzí nejen upíry
Během úplňku spíme hůře, než když je měsíc v novu. Zatím se nepodařilo prokázat, proč tomu tak je, a o to je tento fakt děsivější…
Jsme jediní, kteří dobrovolně nespí
Lidé jsou jedinými savci, kteří záměrně odkládají spánek. Jiná zvířata se uloží ke spánku, když potřebují, my ne. My jdeme večer za kulturou, za přáteli, nebo dokonce pracujeme.
Zdroj: https://www.google.com/search?q=sp%C3%A1nek+stres+cukrovka&client=firefox-b-d&sxsrf=ALiCzsZ54hwXpD3rDFaU3WQm3dm3erkRTQ%3A1665671663864&ei=7yFIY9OLNJqM9u8P0oK-iAE&ved=0ahUKEwiTv9i-tt36AhUahv0HHVKBDxEQ4dUDCA0&uact=5&oq=sp%C3%A1nek+stres+cukrovka&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQgAEKIEMgcIABAeEKIEMgUIABCiBDoKCAAQRxDWBBCwAzoGCAAQFhAeOgUIIRCgAToHCCEQoAEQCjoECCEQFUoECE0YAUoECEEYAEoECEYYAFCyCFjxI2CbKGgBcAF4AIABvgGIAeYKkgEDMC45mAEAoAEByAEIwAEB&sclient=gws-wiz; https://www.sleepcentrum.cz/zajimave-clanky/proc-nespat-s-mobilem/