reklama

Lžíce, nůž a vidlička: Historie i kreativní současnost jídelního příboru

Simona Sedláčková
26. října 2019
Víte, co bylo na světě první? Lžíce, nůž, nebo vidlička? Samozřejmě nůž, kterým se zpracovávalo maso, ale ani vidlička a lžíce nejsou vynálezem moderní doby. Jsou známé již ze starověkého Egypta. Dnes považujeme příbory za naprostou samozřejmost, a dokonce si s nimi dokážeme i pěkně kreativně pohrát. Nevěříte?
reklama

Historie neoddělitelné trojice dnešního jídelního příboru zdaleka nebyla společná. Každá její část zvlášť ušla pěkně dlouhou cestu…

Společný nůž

 1. Nůž je nejstarší nástroj používaný při konzumaci jídla, tedy většinou masa.
 2. Původně byl na stole nůž jen jeden, společný pro všechny stolovníky. A to dokonce ještě v16. století, až na jeho konci získal každý ze strávníků nůž vlastní.
 3. Původně byl jídelní nůž špičatý, svůj typický zakulacený tvar dostal až v17. století, na francouzském královském dvoře.

Nepostradatelná lžíce

 1. Už ve starověku, vdobě, kdy se začaly vařit kaše, by se lidé bez lžíce jen těžko obešli.
 2. Nejstarší známé lžíce pocházejí ze starověkého Egypta a byly vyrobeny ze dřeva, pazourku nebo slonové kosti. ZČíny pocházejí zase lžíce bronzové, stejně jako lžíce starých Řeků a Římanů.
 3. Ve středověku se používaly různé materiály, samozřejmě vzávislosti na možnostech majitele. Nejchudší lidé měli lžíce ze dřeva, nejbohatší ze stříbra.
 4. Poměrně brzy přišli lidé na to, že lžíce ze železa ovlivňuje chuť pokrmu, železo se proto nepoužívalo.
 5. Původně měla lžíce širší tvar a byla mnohem mělčí. Současný tvar se ustálil až ke konci 18. století.

Praktická vidlička

 1. První vidličky ve starém Egyptě a Římě se používaly na přípravu a servírování pokrmů.
 2. Jako jídelní příbor se vidlička začala používat vByzantské říši a byla dvojzubá.
 3. V16. století už se vidlička používala vcelé jižní Evropě, ke stolování se používal komplet vidličky a lžíce.
 4. Vseverní Evropě se vidlička hodně rozšířila až v18. století.
 5. Vidlička měla svou cestu na stůl trochu těžkou i proto, že se nelíbila katolické církvi, která vní viděla nástroj ďáblův.
 6. Současnou podobu se čtyřmi hroty získala vidlička dokonce až v19. století.
 7. Vidlička, lžíce i nůž, ať už bohatě zdobené, nebo elegantně jednoduché, dokážou povzbudit naši kreativitu kzajímavým výkonům. Jak se vám líbí nápady, které jsme pro vás posbírali?

Jídelní příbor: Vyklepáno na placku

Nejlépe se vám bude pracovat se starou hliníkovou lžící. Na rozklepávání použijte gumovou palici nebo kladívko, pak si ale lžíci chraňte kouskem látky nebo filcem. Nápisy vytvoříte raznicemi, které se dají koupit ve výtvarných potřebách nebo na internetu.

Jídelní příbor: Lžíce vpugétu

Máte doma nepotřebné lžičky? Stačí je svázat drátkem do malého pugétu kolem žárovky, visící na kabelu od stropu a stylový lustr je na světě.

Jídelní příbor: Stylová lampa

Stačí ze starého stínidla na lampu ponechat jen kovovou kostru a na ni připevnit zajímavé příbory. Jen musíte počítat stím, že neprůhledné příbory budou vrhat stíny po okolních stěnách.

Jídelní příbor: Svícny zvidliček

Ať už použijete tři svázané vidličky nebo jenom jednu, vždy je lepší, podložit svícen talířkem, který bude zachytávat kapající vosk.

Jídelní příbor: Stojánek na fotografii

Šikovný držák na rodinné fotografie zvládnete vyrobit ze staré vidličky za pár minut. Jen si nezapomeňte při ohýbání vidličky podložit kleště kouskem hadříku, ať na kovu vidličky nevytvoříte nevzhledné rýhy.

Jídelní příbor: Úchytky ke kuchyňské lince

Tak ktomuto nápadu příbory jasně vybízejí. Jako úchytky na kuchyňském nábytku se budou vyjímat přímo skvěle. Jen zvolte raději pevnější materiál příborů. Bude se sním hůře pracovat, ale déle vydrží časté používání.

Jídelní příbor: Rozverné vidličky

Háčky na pověšení ručníků či kuchyňských utěrek zvidliček budou vypadat přímo skvěle. Jen opět zvolte kvalitní vidličky, přece jen budou muset něco unést.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: stůlŘímnůžvidličkapokrmlžícenápadyjídelní příbordekorace z příboruKatolická církevStarověký Egypt
reklama