reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Okrasný česnek se sází na podzim a není náročný na pěstování. Bude se vyjímat na každém záhonu

Lenka Valjentová , Vydáno: 13.10.2020
Okrasný česnek je velmi dekorativní, a přitom naprosto nenáročná cibulovina s nápadně velkým, nejčastěji kulovitým květem, složeným z mnoha drobných kvítků. Většinou jsou v odstínech vínové, fialové a růžové, ale mohou být bílé či žluté a zdobí zahradu od května do července, některé druhy až do srpna. Dobře se kombinují s jarními i letnímu cibulovinami, letničkami i trvalkami. Nízké druhy jsou vhodné do skalek, vysoké na záhony, skvěle vypadají ve skupinách i jako solitéry. A dalším bonusem je jejich snadné pěstování, které zvládne i naprostý začátečník, okrasné česneky jsou totiž rostliny odolné, vděčné a trvanlivé.

reklama

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků. Některé okrasné česneky mají květy veliké, jiné drobné a jemné, vždy v odstínech fialové, růžové, lila i bílé, žluté i modré. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma, které ale nemusí každému sedět. Listy po poranění voní po spíše cibuli a často odumírají ještě před rozkvětem.

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým nebo chomáčkovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků
Autor: media.ibulb.org Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým nebo chomáčkovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků

Kam vysadit okrasný česnek

Atraktivní okrasné česneky se na záhonech skvěle vyjímají mezi dalšími cibulovinami (tulipány, hyacintynarcisy i mečíky), pozdní druhy se hodí ke kombinování s barevnými letničkami a trvalkami. Vyšší druhy vyniknou mezi rostlinami s dekorativními zelenými listy, protože listy česneku brzy uvadají, zatímco stonek s květem je krásný zhruba měsíc i déle.

Okrasné česneky se na záhonech skvěle vyjímají mezi dalšími cibulovinami třeba s  tulipány, hyacinty a narcisy i mečíky
Autor: media.ibulb.org Okrasné česneky se na záhonech skvěle vyjímají mezi dalšími cibulovinami třeba s  tulipány, hyacinty a narcisy i mečíky

14 pravidel pěstování okrasného česneku

 1. Okrasné česneky, stejně jako tulipány, modřence, hyacinty, ladoňky, narcisy a další jarní cibuloviny vysazujeme na podzim až do listopadu, někteří pěstitelé doporučují dát je do země až po prvních mrazících podobně jako česnek kuchyňský.
 2. Většina druhů okrasného česneku není na pěstování nijak nenáročná.
 3. Okrasnému česneku vyhovuje takřka každé stanoviště, daří se mu v polostínu, ale nejbohatěji kvete na slunném místě.
 4. Má rád půdu dobře propustnou, vlhkou, zásaditou. Na promáčených a špatně propustných půdách česnek nebude správně prospívat.
 5. Vykopeme jednu jámu pro skupinu nebo vytvoříme samostatné jamky a sázíme jednu květinovou cibulku po druhé.
 6. Dno zkypříme hráběmi a dáme na něj trochu kompostu. Do zeminy můžeme přidat písek, abychom zlepšili odvodnění půdy.
 7. Cibulky vložíme do zeminy špičkou nahoru. Dáváme pozor, abychom při sázení na květinové cibulky nezatlačili příliš silně, protože bychom je mohli poškodit.
 8. Obecně velké květinové cibule sázíme 7 až 20 cm od sebe, malé cibulky 3 až 7 cm.
 9. Okrasné česneky sázíme dostatečně hluboko, do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky, což je zhruba 15 cm pod úroveň země.
 10. Cibulky zahrneme zeminou a trochu je zalijeme, pokud není půda vlhká. Přidáme asi centimetrovou vrstvu mulče, třeba borovicové kůry. Tím cibulkám zajistíme ochranu před vysoušením půdy i silným mrazem.
 11. Když okrasný česnek odkvete, neodstraňujeme květenství hned. Jeho jednotlivé květy vytvoří mini semeníky s překrásnou siluetou a jsou dekorativní dál.
 12. Okrasné česneky můžeme nechat na stejném místě několik let. Cibule jsou mrazuvzdorné, takže je na zimu můžeme ponechat v zemi a na jaře nám znovu vyraší.
 13. Po 3–5 letech se doporučuje cibule česneku po odkvětu vyndat ze země, očistit je a uskladnit na tmavém, suchém místě.
 14. Okrasné česneky na jaře přihnojíme.
 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

Víte, jak si s jarními cibulovinami na podzim hrát? Promíchejte, rozházejte a sázejte!

Smíchat, rozhodit a sázet! Pár nápadů, jak si na podzim hrát s cibulkami jarních cibulovin

Květy česneku jsou medonosné

Okrasné česneky nejsou jen krásnou podívanou, ale také lahůdkou pro motýly a včely i čmeláky. Každé jejich květenství je složené ze spousty malých květů poskládaných do jedné velké koule či chomáčků. A právě tyhle drobné kvítečky poskytují užitečnému hmyzu nektar, na kterém si tak rád pochutnává. Díky svým dlouhým, zakrouceným jazýčkům (sosákům) si motýli dokážou k tomuto zdroji potravy, která jim dodává cukr, bílkoviny a vitaminy, najít cestu. I včely potřebují nektar k přežití a k výrobě medu.

Okrasné česneky nejsou jen krásnou podívanou, ale také lahůdkou pro motýly a včely
Autor: media.ibulb.org Okrasné česneky nejsou jen krásnou podívanou, ale také lahůdkou pro motýly a včely

Jaký druh okrasného česneku zasadit

Existuje mnoho druhů okrasných česneků. Některé z nich mají listy úzké, jiné zase naopak široké. Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité, uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité. Liší se také barvou květenství, výškou i dobou květu. Pojďme si některé představit:

 • Česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense) je jeden z oblíbenějších druhů. zaujme působivými kulovitými soukvětími složenými z desítek drobných, hvězdicovitých květů fialové nebo růžové barvy, které se elegantně tyčí do výše 80 až 100 cm. Kvete od května do června. Krásný je zejména kultivar Purple Sensation®
 • Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší druhy. Koule hustých kvítků o průměru 5–10 cm jsou bílé, krémové nebo světle fialové a kvetou od května do července na stonku vysokém jen si 20 cm. Dekorativní je i růžice plochých silných listů.
 • Česnek obrovský (Allium giganteum) kvete v černu a červenci. Silný květní stvol vynáší do výšky přes jeden metr kulovitá květenství, složená z mnoha hvězdičkovitých kvítků s nápadnými tyčinkami. Podle kultivaru jsou květy fialové či růžové, květenství  dosahuje v průměru asi 20 cm. Atraktivní je kultivar Globemaster® vysoký až 180 cm s fialovými a růžovými koulemi květů o průměru až 25 cm.
 • Česnek Christophův (Allium Christophii) má nádherná květenství, hustá koule světle modrých až fialových kvítků má až 25 cm a záhon zdobí od května až do června. Dosahuje výšky až 80 cm.
 • Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) bývá vysoký od 60 do 80 cm, rozkvétá v červnu a kvete až do srpna. Má drobnější purpurové nebo fialové květy.
 • Bílé květenství česneku Allium nigrum tvoří neobvyklou polokouli z malých květů se zeleným středem. Česnek střední velikosti s výškou stonku 80 cm kvete od  května až do července
 • Česnek zlatožlutý (Allium moly) s jasně žlutými květy na jemně zeleném stonku dorůstá do výšky maximálně 30 cm. Kvete od května do srpna.

Jejich fotky naleznete v galerii v úvodu článku.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Modřenec není jen modrý: Jak pěstovat jednu z prvních jarních květin

Modřenec není jen modrý: Jak pěstovat jednu z prvních jarních květin

cibuloviny původ

Hyacint je z Blízkého východu, narcis ze Španělska. Odkud pocházejí oblíbené cibuloviny?

Králové jara už pokvetou

Začíná čas tulipánů: Jmenují se po turbanech a měly cenu zlata. Čím ještě překvapí?

Jak pěstovat mečíky

Gladioly neboli mečíky vyniknou na zahradě i doma ve váze. Jak je pěstovat?

Medonosné dvouletky

Myslete na včely a čmeláky. Vysejte pro ně medonosné dvouletky

Medonosné rostliny

Vysaďte medonosné rostliny pro včely a čmeláky. Jejich květy potěší i vás

reklama

Článek je zařazen v: okrasný česnek , okrasný česnek pěstování , okrasný česnek druhy , okrasný česnek je medonosná rostlina , česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense) , Allium nigrum okrasný česnek , Česnek Christophův (Allium Christophii)

reklama

Přečtěte si také