reklama

Okrasný česnek se sází na podzim a není náročný na pěstování. Bude se vyjímat na každém záhonu

Lenka Valjentová
13. října 2020
Okrasný česnek je velmi dekorativní, a přitom naprosto nenáročná cibulovina s nápadně velkým, nejčastěji kulovitým květem, složeným z mnoha drobných kvítků. Většinou jsou v odstínech vínové, fialové a růžové, ale mohou být bílé či žluté a zdobí zahradu od května do července, některé druhy až do srpna. Dobře se kombinují s jarními i letnímu cibulovinami, letničkami i trvalkami.
reklama

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků. Některé okrasné česneky mají květy veliké, jiné drobné ajemné, vždy v odstínech fialové, růžové, lila ibílé, žluté i modré. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma, které ale nemusí každému sedět. Listy po poranění voní po spíše cibuli a často odumírají ještě před rozkvětem.

Kam vysadit okrasný česnek

Atraktivní okrasné česneky se na záhonech skvěle vyjímají mezi dalšími cibulovinami (tulipány, hyacinty,narcisy i mečíky), pozdní druhy se hodí ke kombinování sbarevnými letničkami a trvalkami. Vyšší druhy vyniknou mezi rostlinamisdekorativními zelenými listy, protože listy česneku brzy uvadají, zatímco stonek skvětemje krásný zhruba měsíc i déle.

14pravidel pěstování okrasného česneku

 1. Okrasné česneky, stejně jako tulipány, modřence, hyacinty, ladoňky, narcisy a další jarní cibuloviny vysazujeme na podzim až do listopadu, někteří pěstitelé doporučují dát je do země až poprvních mrazících podobně jako česnek kuchyňský.
 2. Většina druhů okrasného česneku nenína pěstování nijak nenáročná.
 3. Okrasnému česneku vyhovuje takřka každé stanoviště, daří se muv polostínu, ale nejbohatěji kvetena slunném místě.
 4. Má rádpůdu dobře propustnou, vlhkou, zásaditou. Na promáčených a špatně propustných půdách česnek nebude správně prospívat.
 5. Vykopeme jednu jámu pro skupinu nebo vytvoříme samostatné jamky a sázíme jednu květinovou cibulku po druhé.
 6. Dno zkypříme hráběmi a dáme na něj trochu kompostu. Do zeminy můžeme přidat písek, abychom zlepšili odvodnění půdy.
 7. Cibulky vložíme do zeminy špičkou nahoru. Dáváme pozor, abychom při sázení na květinové cibulky nezatlačili příliš silně, protože bychom je mohli poškodit.
 8. Obecně velké květinové cibule sázíme 7 až 20 cm od sebe, malé cibulky 3 až 7 cm.
 9. Okrasné česneky sázíme dostatečně hluboko, do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky, což je zhruba 15 cmpod úroveň země.
 10. Cibulky zahrneme zeminou a trochu je zalijeme, pokud není půda vlhká. Přidáme asi centimetrovou vrstvumulče, třeba borovicové kůry. Tím cibulkám zajistíme ochranu před vysoušením půdy i silným mrazem.
 11. Když okrasný česnek odkvete, neodstraňujeme květenství hned. Jeho jednotlivé květy vytvoří mini semeníky s překrásnou siluetou ajsou dekorativní dál.
 12. Okrasné česneky můžeme nechat na stejném místě několik let. Cibule jsou mrazuvzdorné, takže je na zimu můžemeponechat v zemi a na jaře nám znovu vyraší.
 13. Po 3–5 letech se doporučuje cibule česneku po odkvětu vyndat ze země, očistit je a uskladnit na tmavém, suchém místě.
 14. Okrasné česneky na jaře přihnojíme.

Květy česneku jsou medonosné

Okrasné česneky nejsou jen krásnou podívanou, ale také lahůdkou pro motýly avčely i čmeláky. Každé jejich květenství je složené ze spousty malých květů poskládaných do jedné velké koule či chomáčků. Aprávě tyhle drobné kvítečky poskytují užitečnému hmyzu nektar, na kterém si tak rád pochutnává. Díky svým dlouhým, zakrouceným jazýčkům (sosákům) si motýli dokážou ktomuto zdroji potravy, která jim dodává cukr, bílkoviny avitaminy, najít cestu. Ivčely potřebují nektar kpřežití akvýrobě medu.

Jaký druh okrasného česnekuzasadit

Existuje mnoho druhů okrasných česneků. Některé z nich mají listy úzké, jiné zase naopak široké. Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité, uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité. Liší se také barvou květenství, výškou i dobou květu. Pojďme si některé představit:

 • Česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense) je jeden z oblíbenějších druhů. zaujme působivými kulovitými soukvětími složenými z desítek drobných, hvězdicovitých květů fialové nebo růžové barvy, které se elegantně tyčí do výše 80 až 100 cm. Kvete od května do června. Krásný je zejména kultivar Purple Sensation®
 • Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší druhy. Koule hustých kvítků oprůměru 5–10 cm jsou bílé, krémové nebo světle fialové akvetou od května do července na stonku vysokém jen si 20 cm.Dekorativníje irůžice plochých silných listů.
 • Česnek obrovský(Allium giganteum)kvete v černu a červenci. Silný květní stvol vynáší do výšky přes jeden metr kulovitá květenství, složená z mnohahvězdičkovitých kvítků s nápadnými tyčinkami. Podle kultivaru jsoukvěty fialovéčirůžové,květenství dosahuje v průměru asi 20 cm. Atraktivní je kultivar Globemaster® vysoký až 180 cm sfialovými arůžovými koulemikvětůoprůměru až 25 cm.
 • Česnek Christophův(Allium Christophii) má nádherná květenství, hustá koule světle modrých až fialových kvítků má až 25 cm a záhon zdobí od května až do června. Dosahuje výšky až 80 cm.
 • Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) bývá vysoký od 60 do 80 cm, rozkvétá v červnu a kvete až do srpna. Má drobnější purpurové nebo fialové květy.
 • Bílé květenství česneku Allium nigrum tvoří neobvyklou polokouli z malých květů se zeleným středem. Česnek střední velikosti s výškou stonku 80 cm kvete odkvětna až do července
 • Česnek zlatožlutý (Allium moly) s jasně žlutými květy na jemně zeleném stonku dorůstá do výšky maximálně 30 cm. Kvete od května do srpna.

Jejich fotky naleznete v galerii v úvodu článku.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama