Bydlení

31. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

Malý prostor? Vytvořte si z něj skvělé XXL bydlení!

Říká se, že co je malé, to je hezké. A je to pravda! Dokonce i když máte pocit, že žijete v krabici od bot, můžete z malého prostoru vykouzlit větší a stále stejně útulné bydlení. Jak? Zvládnete to jednoduše díky našim trikům.

1. Vyměňte jídelní stůl

Klasické hranaté stoly jsou sice fajn, ale ostré rohy zabírají zbytečně moc místa. Věnujte svůj stůl babičce na chalupu, a pořiďte si raději kulatý nebo oválný. Budete překvapení, kolik prostoru se kolem něj vytvoří. Třeba i na další židli, když kvám přijde na večeři celá rodina!

2. Získejte víc prostoru

Montování televize na zeď začalo být moderní už před lety, a naštěstí pro vás tenhle trend ještě bytové designéry neomrzel. Tak se jimi inspirujte! Když si necháte televizi připevnit na zeď, získáte tím další prostor na podlaze. Můžete si sem pořídit hezkou skříňku, díky které získáte další úložný prostor. A toho není vmalém bytě nikdy dost!

3. Pořiďte si pracovní stůl

Určitě by bylo krásné mít velkou pracovnu, jako mívají vluxusních sídlech zrománů Agathy Christe. Vy jste ale rádi, když si máte vůbec kam sednout, natož pracovat! Co stím? Poohlédněte se po chytrém úložném systému slištami, které připevníte na zeď, a na ně libovolně umístíte poličky, které potřebujete. Menší deska, kterou na ně také umístíte, vám pak poslouží jako pracovní stůl.

4. Kupte správnou postel

Pořiďte si tak zvanou denní postel, vnašem případě spíš rozkládací pohovku. Během dne zní budete moct pohodlně koukat na televizi nebo na ni usadit návštěvu, večer se promění vklasickou postel na spaní. Ušetříte tím spoustu místa!

5. Vytvořte zóny

Přemýšlejte o tom, co a kde ve svém malém bytě děláte. Kde pracujete, jíte, relaxujete a spíte? Pokud je to jen trochu možné, vytvořte pro všechny tyto činnosti malé zóny. Můžete je oddělit záclonou, strategicky umístěným stolem a židlí, nebo třeba i volbou barvy na zdi. Budete tak mít pocit, že všechno má svůj jasně daný řád a prostor pro bydlení se i opticky zvětší.

6. Myslete víceúčelově

Existuje celá řada věcí, které můžete využít hned na několik věcí najednou. Vhodně vybraný jídelní stůl vám poslouží stejně jako pracovní, taburet se báječně hodí na sezení, ale i jako stolek kpohovce, a dokonce i jako úložný prostor. Myslete chytře a určitě přijdete na to, jak váš malý prostor efektivně využít.

7. Vyzkoušejte zrcadla

Je to jeden znejznámějších triků. Pokud vám to prostor dovolí, namontujte na stěny zrcadla. Ta váš byt opticky zvětší a rozjasní. Pokud už místo na zrcadla nemáte, můžete je připevnit i na dveře skříní nebo si pořídit vestavěné skříně se zrcadlovými dveřmi.

8. Vsaďte na větší nábytek

Na první pohled se to sice nezdá, ale menší počet větších kusů nábytku dokáže prostor opticky zvětšit. Jen si to představte: hezký stůl, pohovka a skříňka budou určitě vypadat vmalé místnosti lépe než spousta malých kousků, o které budete zakopávat.

9. Volte světlé barvy

Je to klasika, na kterou ale bohužel řada lidí často zapomíná. Světlé barvy prostor opticky zvětšují, zatímco tmavé ho dělají mnohem stísněnější. Dobře si tedy promyslete, jaký odstín malby i nábytku zvolíte. Velkou službu vám můžou udělat například i světlé závěsy u oken.

10. Nechte si poradit

Určitě uděláte dobře, pokud si na organizování malého prostoru přizvete odborníky. Na zakázku vyrobené vestavěné skříně i nábytek můžou udělat svaším bytem hotové zázraky. Když se navíc podaří, aby se většina znich držela co nejvíc u zdí (a vzhůru směrem ke stropu), budete mít na zemi opět místo navíc.

(MB)


Přečtěte si také