Bydlení

16. srpna 2018 10:46

Tereza Javorová

Stěhování do prvního bytu: 10 tipů, jak si ho stylově vyzdobit

Holé bílé stěny, malá lednička, zaprané prostěradlo, pračka z druhé ruky… Bydlení na koleji nebo spolubydlení se spolužáky už máte naštěstí za sebou. Pomalu klepete na dveře nového bytu a v každé volné chvilce přemýšlíte, jak si ho zařídit. Máme pro vás 10 tipů, které vaše bydlení povýší na zcela novou úroveň.

Koberec cobyumělecké dílo

Pokoje, které jsou dekorovány více vrstvami, tedy i koberci, působí mnohem více sofistikovaně než ty jednorozměrné. Koberce představují jednoduchý způsob, jak rozbít jednolitý prostor a definovat tak jednotlivé oblasti právě vrámci této plochy. Využijte rozličné barvy, vzory a textury.

Textilní závěsy

Co je znakem vaší vyspělosti? Materiál, zněhož jsou vyrobeny závěsy ve vašem bytě. Pokud už nejsou zplastu nebo zpapíru, gratulujeme. Pokročili jste na další metu. Aby vaše místnosti vypadaly honosněji a elegantněji, použijte textilní závěsy.

Barevné, ale ne bláznivé

Pokud má váš byt neutrální základ, osvěžte ho barvami, které ho perfektně prozáří. Nebojte se jich, protože díky neutrálnímu základnímu odstínu můžete využít i více barev, nejen jednu nebo dvě. A rozhodně si pak nebudete připadat jako Alenka vříši divů.

Nešetřete na ložnici

Když se po náročné práci vrátíte domů, netoužíte po ničem jiném než po dokonalé relaxaci. Tu vám poskytne „vymazlená“ ložnice. Investujte do pohodlné matrace, měkkých koberečků, příjemných materiálů a spousty nadýchaných polštářů.

Domácí galerie

Přestože jste připraveni udělat si ze stěny osobitou galerii, zapomeňte na tu, kterou jste měli na koleji. Nebojte se, nemusíte mít desetitisíce, abyste si nazdobili vkusně zeď. Můžete se inspirovat dekorem typu DIY.

Budiž světlo

Nepodceňujte osvětlení. Mělo by mít dostatečnou intenzitu, abyste tam neměli temno a neútulně, a zároveň by mělo dokreslovat zbytek interiéru. Pokud toužíte po decentním designu, můžete zvolit alespoň výraznější barvu.

Jedině postel sčelem

Nejde jenom o to, že bude čelo postele středobodem ložnice, ale zároveň je to velký posun od bydlení na koleji. A co víc? Už nikdy si nebudete muset opírat hlavu o chladnou zeď.

Zesvětlete

Co dokáže nejvíce ovlivnit velikost vašich pokojů? Vprvní řadě barva. Využijte světlých odstínů, abyste je opticky zvětšili. Případně využijte horizontální proužky vo něco tmavších odstínech, než je barva základová.

Rozděl a panuj

Bydlíte ve studiu nebo větší garsoniéře? Rozdělte si prostor na více obytných zón, kdy každá znich bude představovat jinou místnost. Ktomu můžete využít např. knihovnu, regál, větší pokojové květiny nebo třeba pohovku.

Odvažte se

Zkuste experimentovat. Zvolte výrazné vzory, např. tapety, vmenších místnostech typu koupelna. Případně je použijte alespoň vjednom koutě nebo na jedné stěně většího pokoje.

(ŠP)


Přečtěte si také