Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

10 kroků k opravdovému domovu: Zařiďte si perfektní bydlení sami

Sen o dokonalém domově mnohdy nesplní designéři, ale vy sami. Podívejte se na pravidla, která byste měli dodržet, abyste si zařídili perfektní domov. Vytvořte si místo, které bude jen vaše a plné pohody.
Vydáno: 11.08.2018
Jak vytvořit perfektní domov?
Jak vytvořit perfektní domov? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Plánování a budoucnost

Vždy myslete na budoucnost a plánujte. Zařídit byt bez přemýšlení se sice dá, ale uděláte hodně chyb a vězte, že si je budete každý den připomínat. Vytvořte si plánek bytu a vkreslete si do něj jednotlivé kusy nábytku. Zjistíte tak, co opravdu potřebujete a co se vám do bytu vejde. Živelně můžete nakupovat dekorace, ale ne vybavení. Zároveň vždy myslete na budoucnost. Snažte se, aby ve vašem bytě nebyly věci, které postupem času budou jen překážet. Pokud upravujete podlahu, pokuste se odstranit veškeré nerovnosti. Pořizujte ekologické spotřebiče. Pokud máte děti, vybírejte takový nábytek, který lze snadno čistit, nebo na něm nejsou vidět skvrny. Tohle všechno vám ušetří starosti do budoucna. Pamatujte, že perfektní domov netvoří jen designový nábytek, ale taky spokojenost.

Vše dopředu promyslete
Vše dopředu promyslete
istock.com

Vzdušnost a světlo

Nestěhujte se do tmavých bytů, a pokud stavíte, myslete na to, že by okna měla dávat nejen světlo, ale napomáhat i cirkulaci vzduchu. Zkrátka aby šel udělat průvan a dům se mohl pořádně vyvětrat. Autor tohoto článku jednou udělal kompromis a pronajal si byt v přízemí – a hodně rychle se zase stěhoval pryč. Pro spokojenost je potřeba mít prosvětlený a vzdušný domov. Pokud je ve vašem bytě nedostatek světla, můžete vyzkoušet některý z našich tipů ZDE. Nicméně snažte se dávat přednost nemovitostem s velkými okny.

 

Nepodceňujte sílu světla
Nepodceňujte sílu světla
unsplash.com

Využít nedokonalosti

Všichni si představujeme ideální domov. Jenže do paláce se nastěhovat většinou nemůžeme a vilu u moře taky nezdědíme. Udělejte si seznam všech stavebních nedokonalostí bytu a snažte se je využít. Nerovná stěna může být zajímavým prvkem, výklenek se dá zdůraznit nějakou barvou, staré dlaždice můžeme pomalovat. Upozorněte na zdánlivé chyby a využijte je k tomu, aby se z bytu stal opravdový originál.

Podívejte, jak tahle kuchyň krásně využívá odhalenou cihlovou stěnu
Podívejte, jak tahle kuchyň krásně využívá odhalenou cihlovou stěnu
istock.com

Nezapomínat na exteriér

Nemůžeme se soustředit jenom na interiér. Pokud do domu půjdeme přes neupravenou a zarostlou zahrádku, zkazíme si náladu a špatné pocity si vezmeme i domů. Pokud si chcete domov opravdu užít, vytvořte si na zahradě terasu, kde budete moct odpočívat, grilovat a scházet se s rodinou nebo přáteli. Rozšíříte svůj domov i za zdi domu. Vždy myslete na to, že zahrádku děláte hezkou pro sebe, ne proto, aby sousedi záviděli. Záhorské růže nepěstujte, raději si vytvořte zahradu tak, abyste si na ní pořádně odpočinuli a užili si hezkého počasí.

K domovu patří i terasy, zahrady a balkony
K domovu patří i terasy, zahrady a balkony
istock.com

Praktičnost

Často obdivujeme perfektní interiéry v časopisech. Potíž je, že nejsou mnohdy praktické a vlastně by se v nich špatně bydlelo. Nesnažte se dosáhnout ideálů z magazínů. Ty mají posloužit jako inspirace, přinést nové nápady, ukázat zajímavé styly, ale rozhodně nejsou kuchařkou pro to, jak z panelákové tři plus jedničky udělat královskou rezidenci. Ono to nejde. Držme se při zemi a využijme toho, co máme.

Vybírejte vybavení, které plní více funkcí, jako jsou rozkládací pohovky, knihovny s koši pro ukládání věcí nebo postele s úložnými prostory. Vždy zvažte, zda kousek, který chcete koupit, zbytečně neupřednostňuje estetickou stránku před tou praktickou.

Stojany na oblečení se mohou stát zajímavým dekoračním prvkem
Stojany na oblečení se mohou stát zajímavým dekoračním prvkem
unsplash.com

Pohodlí

Praktičnost často přinese i pohodlí. Spoustu času trávíme prací mimo domov, když se pak vrátíme, měl by nás dům vybízet k odpočinku. Pohodlí ale nepředstavuje jenom pořádný gauč (i když ten by doma rozhodně chybět neměl). Pocit klidu a míru nám domů vnesou i přírodní materiály, záclony na oknech nebo koberce. Snažte se také co nejvíc si zjednodušit život. Už takhle máme starostí až moc, tak proč se trápit ještě s vlastním domovem. Nekupujte vybavení, které je potřeba neustále čistit, je na něm vidět každé smítko nebo kočičí chlup. Nábytek má sloužit vám, ne vy jemu.

Pokud máte domácí mazlíčky, rozlučte se s trendem ukládání nádobí do polic...
Pokud máte domácí mazlíčky, rozlučte se s trendem ukládání nádobí do polic...
unsplash.com

Hlavně střídmě

Nejprve kupujte jen to nejnutnější. Nakonec zjistíte, že nepotřebujete tři vázy, dva konferenční stolky nebo šest židlí, když doma bydlíte čtyři. Přidávat můžete vždycky, ale odebírat je složitější. Zbavovat se věcí, které jsme si koupili anebo k nim rovnou vybudovali citový vztah, je náročné. Přitom bychom se měli naučit vystačit si s málem. Ulehčí nám to život a domov je předně o pohodě.

Jednoduchý byt je ten nejšťastnější
Jednoduchý byt je ten nejšťastnější
unsplash.com

Organizace a úložné prostory

Vymyslete, jak do bytu dostat co nejvíce úložných prostorů. Pokud máte doma komoru, můžete se radovat. Není ostuda vlastnit místnost, kam můžete schovat veškerý nepořádek, nepotřebné nebo sezonní věci. Podobnou výhrou je šatna. Úložným prostorům věnujte pozornost, není větší otrava než nemít kam schovat svoje věci (kdo kdy zažil studentský život, moc dobře ví, o čem mluvíme).

Úložné prostory ulehčí život
Úložné prostory ulehčí život
istock.com

Jedinečný byt

Nespoléhejte jenom na nabídku největších obchodů s nábytkem. Byt by neměl být jenom pohodlný, ale taky originální. Malé detaily zajistí, že vás bude byt bavit. Prohrabejte půdy a sklepy, když jedete na dovolenou, mrkněte se na tamní blešáky, kupujte mladé umění. I když budete mít celý obývák z překližky, zajímavé originální kousky z něj udělají úplně nový neokoukaný prostor.

Tenhle starožitný stůl upoutá pozornost!
Tenhle starožitný stůl upoutá pozornost!
unsplash.com

Společný prostor

Domov by měl patřit všem, kdo v něm bydlí. Plánujte a zařizujte tak, aby se všem bydlelo dobře. Musíme dělat kompromisy a pokusit se najít společnou cestu. Přitom bychom neměli zapomínat na to, že dům je i místem setkávání. Nejsme Jihoevropané, abychom mohli ven prakticky celý rok, mysleme proto na to, jak jsou jídelní stůl a obývací pokoj důležité. Dům bez pořádného stolu, kde se dá spořádat nedělní oběd, bude jen těžko domovem.

Jídelní stůl je základem domova
Jídelní stůl je základem domova
unsplash.com
Článek je zařazen v: domov , zařizování , tipy , triky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
7