10 kroků k opravdovému domovu: Zařiďte si perfektní bydlení sami
Sen o dokonalém domově mnohdy nesplní designéři, ale vy sami. Podívejte se na pravidla, která byste měli dodržet, abyste si zařídili perfektní domov. Vytvořte si místo, které bude jen vaše a plné pohody.
Plánování a budoucnost
Vždy myslete na budoucnost a plánujte. Zařídit byt bez přemýšlení se sice dá, ale uděláte hodně chyb a vězte, že si je budete každý den připomínat. Vytvořte si plánek bytu a vkreslete si do něj jednotlivé kusy nábytku. Zjistíte tak, co opravdu potřebujete a co se vám do bytu vejde. Živelně můžete nakupovat dekorace, ale ne vybavení. Zároveň vždy myslete na budoucnost. Snažte se, aby ve vašem bytě nebyly věci, které postupem času budou jen překážet. Pokud upravujete podlahu, pokuste se odstranit veškeré nerovnosti. Pořizujte ekologické spotřebiče. Pokud máte děti, vybírejte takový nábytek, který lze snadno čistit, nebo na něm nejsou vidět skvrny. Tohle všechno vám ušetří starosti do budoucna. Pamatujte, že perfektní domov netvoří jen designový nábytek, ale taky spokojenost.
Vzdušnost a světlo
Nestěhujte se do tmavých bytů, a pokud stavíte, myslete na to, že by okna měla dávat nejen světlo, ale napomáhat i cirkulaci vzduchu. Zkrátka aby šel udělat průvan a dům se mohl pořádně vyvětrat. Autor tohoto článku jednou udělal kompromis a pronajal si byt vpřízemí– a hodně rychle se zase stěhoval pryč. Pro spokojenost je potřeba mít prosvětlený a vzdušný domov. Pokud je ve vašem bytě nedostatek světla, můžete vyzkoušet některý znašich tipů ZDE. Nicméně snažte se dávat přednost nemovitostem svelkými okny.
Využít nedokonalosti
Všichni si představujeme ideální domov. Jenže do paláce se nastěhovat většinou nemůžeme a vilu u moře taky nezdědíme. Udělejte si seznam všech stavebních nedokonalostí bytu a snažte se je využít. Nerovná stěna může být zajímavým prvkem, výklenek se dá zdůraznit nějakou barvou, staré dlaždice můžeme pomalovat. Upozorněte na zdánlivé chyby a využijte je ktomu, aby se zbytu stal opravdový originál.
Nezapomínat na exteriér
Nemůžeme se soustředit jenom na interiér. Pokud do domu půjdeme přes neupravenou a zarostlou zahrádku, zkazíme si náladu a špatné pocity si vezmeme i domů. Pokud si chcete domov opravdu užít, vytvořte si na zahradě terasu, kde budete moct odpočívat, grilovat a scházet se srodinou nebo přáteli. Rozšíříte svůj domov i za zdi domu. Vždy myslete na to, že zahrádku děláte hezkou pro sebe, ne proto, aby sousedi záviděli. Záhorské růže nepěstujte, raději si vytvořte zahradu tak, abyste si na ní pořádně odpočinuli a užili si hezkého počasí.
Praktičnost
Často obdivujeme perfektní interiéry včasopisech. Potíž je, že nejsou mnohdy praktické a vlastně by se vnich špatně bydlelo. Nesnažte se dosáhnout ideálů zmagazínů. Ty mají posloužit jako inspirace, přinést nové nápady, ukázat zajímavé styly, ale rozhodně nejsou kuchařkou pro to, jak zpanelákové tři plus jedničky udělat královskou rezidenci. Ono to nejde. Držme se při zemi a využijme toho, co máme.
Vybírejte vybavení, které plní více funkcí, jako jsou rozkládací pohovky, knihovny skoši pro ukládání věcí nebo postele súložnými prostory. Vždy zvažte, zda kousek, který chcete koupit, zbytečně neupřednostňuje estetickou stránku před tou praktickou.
Pohodlí
Praktičnost často přinese i pohodlí. Spoustu času trávíme prací mimo domov, když se pak vrátíme, měl by nás dům vybízet kodpočinku. Pohodlí ale nepředstavuje jenom pořádný gauč (i když ten by doma rozhodně chybět neměl). Pocit klidu a míru nám domů vnesou i přírodní materiály, záclony na oknech nebo koberce. Snažte se také co nejvíc si zjednodušit život. Už takhle máme starostí až moc, tak proč se trápit ještě svlastním domovem. Nekupujte vybavení, které je potřeba neustále čistit, je na něm vidět každé smítko nebo kočičí chlup. Nábytek má sloužit vám, ne vy jemu.
Hlavně střídmě
Nejprve kupujte jen to nejnutnější. Nakonec zjistíte, že nepotřebujete tři vázy, dva konferenční stolky nebo šest židlí, když doma bydlíte čtyři. Přidávat můžete vždycky, ale odebírat je složitější. Zbavovat se věcí, které jsme si koupili anebo knim rovnou vybudovali citový vztah, je náročné. Přitom bychom se měli naučit vystačit si smálem. Ulehčí nám to život a domov je předně o pohodě.
Organizace a úložné prostory
Vymyslete, jak do bytu dostat co nejvíce úložných prostorů. Pokud máte doma komoru, můžete se radovat. Není ostuda vlastnit místnost, kam můžete schovat veškerý nepořádek, nepotřebné nebo sezonní věci. Podobnou výhrou je šatna. Úložným prostorům věnujte pozornost, není větší otrava než nemít kam schovat svoje věci (kdo kdy zažil studentský život, moc dobře ví, o čem mluvíme).
Jedinečný byt
Nespoléhejte jenom na nabídku největších obchodů snábytkem. Byt by neměl být jenom pohodlný, ale taky originální. Malé detaily zajistí, že vás bude byt bavit. Prohrabejte půdy a sklepy, když jedete na dovolenou, mrkněte se na tamní blešáky, kupujte mladé umění. I když budete mít celý obývák zpřekližky, zajímavé originální kousky zněj udělají úplně nový neokoukaný prostor.
Společný prostor
Domov by měl patřit všem, kdo vněm bydlí. Plánujte a zařizujte tak, aby se všem bydlelo dobře. Musíme dělat kompromisy a pokusit se najít společnou cestu. Přitom bychom neměli zapomínat na to, že dům je i místem setkávání. Nejsme Jihoevropané, abychom mohli ven prakticky celý rok, mysleme proto na to, jak jsou jídelní stůl a obývací pokoj důležité. Dům bez pořádného stolu, kde se dá spořádat nedělní oběd, bude jen těžko domovem.