Dětský pokoj

31. srpna 2023 09:30

redakce Prima Living

Máte doma prvňáčka? Udělejte pro něj v dětském pokoji tři důležité zóny

Zahájení školní docházky bývá náročné jak pro malého prvňáčka, tak i pro jeho rodiče. Usnadněte svému dítěti příchod do školy tím, že novým povinnostem přizpůsobíte jeho dětský pokoj. Měly by se v něm prolínat tři důležité zóny.

Předškoláček potřeboval hlavně místo na hraní a volný koberec, ale s příchodem do první třídy bude třeba dětský pokoj přeorganizovat. Hraní musí ustoupit školním povinnostem nebo se minimálně podělit o pozornost malého školáka.

Pokud mu doposud stačil dětský stoleček na malování, malý student už potřebuje správný psací stůl a dobrou židli. Také ukládací prostory na knihy a sešity. Nejde ani tak o to, že by v první třídě studoval jako před maturitou, ale zakládáte mu na dobré učební návyky, které si s sebou ponese. A dáváte novým pokojíkem najevo, že už se posunul do nového životního levelu. Do pozice školáka!

Tři důležité zóny v pokoji školáka

Prvňák je pořád ale ještě malé dítě, takže stále myslete na jeho bezpečí. Nový pokojík by měl mít tři zóny, které se pokuste, podle možností, alespoň trochu oddělit.

Zóna na učení

Ta bude nová. Obsahuje hlavně stůl a židli, dobré osvětlení a poličky na ukládání. Trvejte na udržování pořádku a prvňákovi pomáhejte stůl pravidelně uklízet! Psací stůl pak umístěte k oknu, aby na pracovní plochu dopadalo co nejvíce denního světla. Pokud ale z nějakého důvodu není možné postavit stůl delší stranou pod okno, řiďte se tím, jakou rukou dítě píše: pravákovi nechte slunce dopadat na pracovní plochu z levé strany, levákovi zprava.

Hodit se bude velká nástěnka, která pomůže při učení jako máloco. Dejte na ni papírové hodiny, písmena a čísla a klidně také srozumitelný rozvrh. Do studijní zóny dejte žlutou barvu, na stěnu, závěsy nebo klidně na pracovní desku. Žlutá podporuje učení, inteligenci a přináší energii. V pokoji my mělo být kolem 20 stupňů, aby se dítěti dobře učilo.

Zóna na hraní

Ta se poněkud zmenšila, pravda, ale nevadí. Dítě musí pochopit, že hraní je stále důležitou součástí jeho života, ale už ho musí střídat s učením a školou. Rozhodně nerušte hrací kout! Je pro prvňáka stále velice důležitý! Přeberte ale společně všechny hračky a udělejte značnou redukci. Batolecí věci dejte už pryč a nechte hračky, které se hodí do věku školního dítěte. Pořiďte nové, zajímavé knížky a nové hry s edukativním podtextem. Hrací koutek zachovejte veselý a barevný s teplou podložkou, na které dítě může sedět!

Zóna na spaní

Pravidlo číslo jedna je, že v posteli se neučí! Dítě musí mít svoji bezpečnou relaxační zónu, kde se mazlí s rodiči, spí a odpočívá, kde má klid a kde se čtou večer maximálně pohádky. Žádná násobilka před spaním, to platí i pro rodiče. Postýlku, pokud je moc malá, vyměňte za postel pro dítě školního věku, uvidíte, jak bude prvňák nadšený. Nezapomeňte na noční lampičku, kdyby si chtěl večer sám louskat knížky. Postel umístěte na klidné místo pokoje, dál od studijního koutku, máte-li možnost.

Zdroj: autorský text Adéla Skřivánková a (KU)


Přečtěte si také