Bydlení

9. ledna 2016 06:00

Markéta Zídková

Miliardáři se připravují na válku. Největší a nejluxusnější kryt na světě vzniká v Česku

Miliardáři budou mít bunkr u Brodu.

Miliardáři se už zajišťují pro případ globální katastrofy. Ve Středních Čechách má vzniknout luxusně zařízený kryt, který by měl odolat jakékoliv člověkem nebo přírodou vyvolané katastrofě.

Podzemní komplex o výměře 7 200 metrů čtverečních bude určený především bohatým lidem ze zahraničí, autoři projektu nicméně podle informací zpravodajského serveru Echo24 poslali pozvánku na prohlídku místa i českým miliardářům. Pozvánka podle serveru Echo24 projekt představila jako největší a nejbezpečnější bunkru na světě s názvem The Oppidum.

Kryt, s jehož zabezpečením radil český bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské tajné služby generál Andor Šándor, bude mít výkonná zařízení pro filtraci vody i vzduchu. „Unikátnost tohoto bunkru spočívá ve skutečnosti, že kombinuje špičkové bezpečnostní prvky s luxusem a pohodlím. Je to nejznámější podobné zařízení na světě,“ řekl magazínu Forbes Šándor.

Pravděpodobně největší podzemní bunkr pro soukromé osoby v Evropě a možná i na světě překvapuje jak dispozicemi tak i plánovaným vybavením. Pod zemí má vzniknout jeden apartmán o výměře 627 m² a šest menších o výměře 160 m². Z propagačního videa a fotografií je patrný bazén, wellness, tělocvična i velký bar. Dlouhodobý pobyt pod zemí má usnadnit podzemní zahrada s umělým osvětlením imitujícím slunce.

Na světě existuje řada lidí, kteří mají strach z případné katastrofy a snaží se zajistiti si bydlení nezávislé na dodávkách energií, vody a jídla. Říká se jim preppers neboli preppeři. Přesné místo megalomanského projektu stavitelé tají, podle serveru Echo24 by však měl vzniknout jihozápadně od Českého Brodu poblíž vesnice Vrátkov pod hřebenem lesnatého údolí, které do jinak spíše rovinaté krajiny vyřezala říčka Šembera. Původně objekt vybudovala československá armáda spolu se sovětskou, nikdy se však nezačal využívat. Nyní se přestavuje na Noemovu archu pro miliardáře.

K čemu kryt?

Autoři projektu v propagačních materiálech zmiňují vedle živelné pohromy i válku. Je pravda, že její hrozba v posledních letech narostla. Stačí si připomenout pohrůžku ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že Rusko na ukrajinském poloostrově Krym možná rozmístí jaderné zbraně (Ruskem anektovaný poloostrov má podle mezinárodní dohody bezjaderný status). Nervozitu v Evropě šíří i další. „Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane,“ prohlásil navíc ruský poslanec a místopředseda Státní dumy Vladimir Žirinovskij v roce 2014 v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou stanici Rossija 24. České republiky se přímo týkalo Žirinovského prohlášení na adresu východoevropských zemí, mezi které Česko řadí. Doslova řekl, že riskují naprosté zničení.

Více k projektu najdete na této stránce, přístup je ale zablokovaný, musíte si napsat o přístupový kód.

Zde se dostanete na prohlídku bunkru na videu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také