Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

V Americe jdou na dračku bunkry s kinem. Čeho se Američani tak bojí?

Bazén, zubař nebo kino. Proč si v bunkru cokoli odříkat? Případová studie luxusního krytu budovaného v raketovém silu v Kansasu počítá s hodnotným životem pod zemí, nikoli jen pouhým přežíváním.
Vydáno: 05.11.2014
Apartmán v podélném řezu
Autor: Luxury Survival Condos Apartmán v podélném řezu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Původně to bylo za dob studené války raketové silo ukryté 53 metrů pod zemí. Nyní se proměnilo na luxusní domov pro proppery, tedy ty, kteří se vážně připravují na zničující katastrofu a proto si chtějí vybudovat místo, kde by přežili nezávisle na okolním světě. A nechtějí se přitom omezovat.

Tuto představu naplňuje 53 metrů hluboké silo s kinosálem pro 17 lidí, velkým bazénem, obrazovkami s aktuálními záběry okolí bunkru místo oken, audiovizuálním systémem s tisíci filmy, ale i lezeckou stěnou či vnitřním prostranstvím pro venčení psů. Energii zajišťuje větrná elektrárna nad silem, kterou pro případ selhání zastoupí naftový generátor a místnost plná baterií. Bezpečnost hlídá personál z řídicího střediska, kde s využitím informací ze zabudovaných senzorů radiace, kvality ovzduší či dálkově řízeného auta sleduje situaci.Preppeři (preppers) jsou lidé, kteří se připravují na katastrofu či selhání civilizace a budují si místa, kdy by byli chránění a zcela soběstační.

„Byty“ v luxusním bunkru stojí od 1,5 milionu dolarů (32 milionů korun) za jednotku velkou 80 m² až po celopatrové „byty“ o ploše 170 m² za dvojnásobek uvedené ceny. Dvoupodlažní lofty začínají na ceně 4,5 milionu (95 mil. Kč). Jedno silo zahrnuje 4 velké apartmány, 6 jednotek přes půl patra, čtyři hotelové pokoje, obchod, několik ošetřoven a zubní ordinace.

Developer Larry Hall nemá o zakázky nouzi i když financování není snadné. Banky na tuto investici nepůjčují a zájemce odbývají s hypotézou, že dotyční v očekávání brzké katastrofy ve skutečnosti ani nepředpokládají, že by úvěr spláceli. Své místo pod zemí si tak zajišťují převážně herci a zpěváci, doplnění jedním zájemcem z řad bývalých hráčů NHL. Jedno silo už je obsazené, ale v druhém, nedostavěném, ještě „byty“ jsou. Dodací lhůta je 18 až 24 měsíců.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

„Chtěl jsem postavit něco parádního,“ vysvětluje majitel, co jej přivedlo k tomuto nezvyklému projektu

Squatter zahnízdil na stromě

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná

Jak se stavěl dům z boeingu

Článek je zařazen v: bunkry , bydlení pod zemí
Reklama