Bydlení

3. července 2017 06:00

Jana Brass

Milujete jednoduchost a vzdušnost? Inspirujte se v Asii a vytvořte si byt snů

Na svých dovolených se člověk podívá leckam. Dnes vám nabídneme pohled do interiérů inspirovaných asijskou a z ní především čínskou kulturou.

Jednou z cest, jak se vymanit z uniformního stylu bydlení, je obohatit si prostor o nějaký nevšední artefakt. Nebo se snažit doladit interiér v duchu kultury nějakého národa či nebo oblasti – zkrátka něčím exotickým, nevšedním.

Čínská škola

Už jste určitě slyšeli o feng-šuej. Současný interiérový design se tímto čínským učením do určité míry inspiruje. Starobylé čínské pojetí bydlení tak příjemně obohacuje naše současné uvažování nad tím, jak si vybavit domov. Připomenutí asijské a z ní pak čínské kultury však nemusí spočívat jen v přesném dodržování zásad prastarého učení.

Zkuste vázu nebo proutí

Typickým principem asijských interiérů, který se přenáší do moderního pojetí bydlení, je jednoduchost zařízení prostoru a snaha o jeho vzdušnost. To je příležitost pro citlivé dotvoření místností uměleckými předměty. Právě jimi si i my v již zařízeném pokoji můžeme asijský styl nejjednodušeji přiblížit. Excelentní jsou například vázy z čínského porcelánu.

Báječným obohacením vašeho domova se mohou stát ale i věci a nábytek z proutí a hlavně z bambusu. Přinášejí do vnitřního prostoru trochu přírody, i když v upravené podobě. A hlavně, dají se z těchto materiálů vyrábět nejroztodivnější předměty. Bambus může být nejen základním materiálem některých kusů nábytku včetně stojanů na pokojové rostliny, ale lze jím pokrýt i stěnu a místo dřevěného obkladu vnést do pokoje vskutku ojedinělou atmosféru.

Barevná paleta z Číny

Z barev se například v čínských interiérech objevuje zejména červená, která je symbolem štěstí a prosperity. Je to ale také bílá, kterou tu najdeme, dále odstíny šedé a pochopitelně sytá hnědá dřevěných doplňků v různých odstínech. Zelená se objevuje hlavně v podobě rostoucího bambusu. Najdeme zde však i černou, a to v podobě výrazných ornamentálních ozdob.

Důraz na pohodlí

Číňané milují přátelská setkání, proto, podobně jako u nás, je obývací pokoj tou nejdůležitější místností, kde s přáteli tráví společné chvíle. Měl by nabízet pohodlí a navozovat příjemnou náladu. To se týká i výzdoby.

Stará čínská kultura, která naštěstí přežila bouřlivá období vývoje této rozlehlé země ve 20. stol., je nesmírně obohacující a každý si z ní může odnést, co právě jemu imponuje. V naší galerii najdete nástin toho, jak se může projevit rovněž v zařízení interiéru.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také