Bydlení

8. prosince 2016 11:16

Jana Brass

Mladé rodině přestal stačit její dům. Zajímavě vymyšlená přístavba vše vyřešila

Poblíž rekonstruovaného domu býval lom. Architekt se tedy inspiroval strukturou čediče a svůj projekt nazval „Quarry House“ (Kutací dům).

Zrenovovaný dům u Melbourne si uchovává prvky tradiční místní architektury, zároveň je ale doplňuje originálně pojatá přístavba. Ta se k předměstí Brunswick East hlásí odkazem na místní historii spjatou s těžbou cihlářské hlíny i stavebního čediče „bluestone“.

Objekt má podobu dvou spojených kvádrů – cihlového přízemí a patra s umělecky ztvárněnou fasádou. Původní dům je celý zděný a z cihel je i přízemní část nové přístavby. Patro odkazuje na těžbu kamene pláštěm připomínajícím podobu čediče, jak se vyskytuje v přírodě. Mozaiková struktura se tvoří v okamžiku vychládání čedičové lávy, která vlivem dalšího posuvu praská a získává geometrickou strukturu.

Patro je opláštěné panely se zinkovým plechem odkazujícími na sloupcovitý čedič, který na zadní fasádě „zvětrává“ a ve tvaru klenby ustupuje „jeskynnímu“ oknu ložnice. Převis v létě také účinně zastiňuje interiér. Patrová nástavba na zadní, severním směrem orientované části domu záměrně zůstává v zákrytu za viktoriánskou fasádou z roku 1880.

Interiér autoři návrhu z ateliéru Hook Turn Architecture uspořádali s důrazem na dostatek denního světla v každé místnosti. To zajišťuje centrální dvorek, který je zároveň i jakýmsi rozšířením jídelny. Zařízení pořízené u malých nezávislých designérů je převážně z robustních materiálů s odolným povrchem.

V domě bydlí mladá rodina, které už malé původní stavení se dvěma ložnicemi přestalo stačit. Dům chátral a ani nebyl dobře propojený se zahradou na osluněné severní straně. Nejvyužívanější místnosti jsou proto v přístavbě, která se do zahrady otevírá rozměrnými prosklenými dveřmi. Naopak koupelny jsou ve středu domu, kam přichází denní světlo z výše zmíněného dvorku.

S geometrickými prvky na zadní fasádě byla zpočátku potíž, neboť kvůli komplexnosti tohoto opláštění a jeho malému rozsahu o zakázce žádný klempíř nechtěl ani slyšet. Nakonec 38 různých panelů nakreslil designér v počítači, nechal je vyřezat laserem, překližkové díly opatřil zinkovým plechem a do finálního tvaru je poskládal přímo na místě stavby.

(dah)

Hook Turn Architecture

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také