Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Mladé rodině přestal stačit její dům. Zajímavě vymyšlená přístavba vše vyřešila

Poblíž rekonstruovaného domu býval lom. Architekt se tedy inspiroval strukturou čediče a svůj projekt nazval „Quarry House“ (Kutací dům).
Vydáno: 08.12.2016
Rodina se rozrostla nejen o tohoto psa, a tak jí chátrající útlý dům přestal stačit. Bylo třeba rekonstruovat a přistavovat

Zrenovovaný dům u Melbourne si uchovává prvky tradiční místní architektury, zároveň je ale doplňuje originálně pojatá přístavba. Ta se k předměstí Brunswick East hlásí odkazem na místní historii spjatou s těžbou cihlářské hlíny i stavebního čediče „bluestone“.

Objekt má podobu dvou spojených kvádrů – cihlového přízemí a patra s umělecky ztvárněnou fasádou. Původní dům je celý zděný a z cihel je i přízemní část nové přístavby. Patro odkazuje na těžbu kamene pláštěm připomínajícím podobu čediče, jak se vyskytuje v přírodě. Mozaiková struktura se tvoří v okamžiku vychládání čedičové lávy, která vlivem dalšího posuvu praská a získává geometrickou strukturu.

Do kuchyně i koupelny jde denní světlo z centrálního dvorku
Do kuchyně i koupelny jde denní světlo z centrálního dvorku
architekt a designér Ben Tole

Patro je opláštěné panely se zinkovým plechem odkazujícími na sloupcovitý čedič, který na zadní fasádě „zvětrává“ a ve tvaru klenby ustupuje „jeskynnímu“ oknu ložnice. Převis v létě také účinně zastiňuje interiér. Patrová nástavba na zadní, severním směrem orientované části domu záměrně zůstává v zákrytu za viktoriánskou fasádou z roku 1880.

Interiér autoři návrhu z ateliéru Hook Turn Architecture uspořádali s důrazem na dostatek denního světla v každé místnosti. To zajišťuje centrální dvorek, který je zároveň i jakýmsi rozšířením jídelny. Zařízení pořízené u malých nezávislých designérů je převážně z robustních materiálů s odolným povrchem.

Panely se zinkovým plechem odkazují na sloupcovitý čedič, který se těžil opodál
Panely se zinkovým plechem odkazují na sloupcovitý čedič, který se těžil opodál
architekt a designér Ben Tole

V domě bydlí mladá rodina, které už malé původní stavení se dvěma ložnicemi přestalo stačit. Dům chátral a ani nebyl dobře propojený se zahradou na osluněné severní straně. Nejvyužívanější místnosti jsou proto v přístavbě, která se do zahrady otevírá rozměrnými prosklenými dveřmi. Naopak koupelny jsou ve středu domu, kam přichází denní světlo z výše zmíněného dvorku.

S geometrickými prvky na zadní fasádě byla zpočátku potíž, neboť kvůli komplexnosti tohoto opláštění a jeho malému rozsahu o zakázce žádný klempíř nechtěl ani slyšet. Nakonec 38 různých panelů nakreslil designér v počítači, nechal je vyřezat laserem, překližkové díly opatřil zinkovým plechem a do finálního tvaru je poskládal přímo na místě stavby.

(dah)

Hook Turn Architecture

Mohlo by vás zajímat:

Klín skýtá jedinečné možnosti využití interiéru. Ve špici je toaleta, schodiště i parádní veranda

Před a po: Podívejte se, jak hravý dům vykouzlili z této ruiny. Interiér je překvapivě moderní

Z materiálů se kromě betonu dostalo na osvědčenou kombinaci ocele, dřeva a skla. Do výplně nad vstupními dveřmi je vyleptaný původní název domu „Tathra“

Viktoriánský dům prošel totální rekonstrukcí. Vznikl světlý interiér, který nabídl třetí ložnici

Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

Reklama
Článek je zařazen v: rekonstrukce domu, Melbourne, čedič, Hook Turn Architecture
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama