Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Moderní rodinný dům se sedlovou střechou postavili jako sandwich

Tento dům leží v obci Horní Prysk u České Kamenice v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek stavby leží v jižním svahu, ze severní strany je ohraničený vzrostlými listnatými stromy. V bezprostředním okolí se nachází rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů.
Vydáno: 14.08.2015
Dům korunovala sedlová střecha
Dům korunovala sedlová střecha Autor: Lina Németh
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Původní domy zde mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné, a patro roubené. Domy takto působí jakoby skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při návrhu této stavby – cílem bylo vytvořit jakýsi dům ,,sandwich“.

Objekt je tedy obdélného půdorysu, dvoupodlažní, se sedlovou střechou. Hřeben je orientován podél vrstevnic. Příjezdová cesta k pozemku je z jeho jižní strany – odtud se postupně pozemek zvedá až k zalesněnému svahu. Samotný dům leží v horní (severní) části parcely. Zde se otevírají nejhezčí dálkové výhledy na protější svahy.

Původní zástavba má podobný charakter jako tato novostavba
Původní zástavba má podobný charakter jako tato novostavba
Lina Németh

Vstup do objektu je z jihu od cesty na pozemku, která se volně vine mírnou serpentinou od vstupu na pozemek směrem k domu. V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou orientována rohovým jihozápadním oknem k nejcennějším výhledům. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady. V druhé části prvního podlaží domu je pokoj pro hosty. Dále se při severní fasádě nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. Ve druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a WC, prádelna, ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Fasáda byla obkládaná modřínovými prkny s výraznou spárou – v prvním nadzemním podlaží kladené horizontálně a ve druhém vertikálně. Krytina sedlové střechy je skládaná z dřevěných šindelů. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna jsou tmavě šedé antracitové barvy.

Realizace: 2013/2014

Autor: Ing. arch. Pavel Horák, arch.ateliér Prodesi

Spoluautor: Radim Oblouk

Mohlo by vás zajímat:

I z kuchyně se nabízí výhled na ranč

Prefabrikovaný dům už není sprosté slovo. I on může být krásný

Domek stojí na kouzelném místě u jezera

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřeva

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama