Bydlení

8. března 2018 06:00

Matouš Hartman

Montované domy: Co potřebujete vědět, než začnete stavět

Nevyplatí se postavit si vlastní dům? Nájmy vystřelily astronomicky vysoko a ceny nemovitostí také. Pokud chcete ušetřit na stavbě, řešením může být montovaný dům. Podívejte se, jak se staví a jaké jsou jeho výhody i nevýhody.

Ztovárny na zahradu

Montované domy jsou dvojího typu – slehkou konstrukcí na bázi dřeva anebo o něco masivnější, betonové. I když se liší v záležitostech, jako jsou způsob údržby nebo akustická a tepelná izolace, jedno mají společné: většina zásadních prací se nebude odehrávat na vaší parcele, ale ve výrobním závodě. Tam vznikají jednotlivé díly, které se ve finále za pomoci jeřábu jen zasadí do základové desky.

Staví se z předem připravených dílů. Foto: istock.com

Nastěhovaní do čtvrt roku

Hlavní výhodou montovaných domů je časová nenáročnost. Kromě skutečnosti, že díly jsou předem vyrobené vtovárně, nemusejí se stavební firmy ohlížet na počasí. Zatímco běžné zděné domy procházejí řadou úkonů, kdy dělníci musejí brát ohled na mokré procesy, které vyžadují předepsanou dobu schnutí, montované domy, jak už název napovídá, se stavějí nasucho. A to šetří nejen čas, ale i peníze. Pokud zvolíte tu správnou firmu a bude vám bez dalších úprav vyhovovat některý nabízený model, za čtyři měsíce od vyřízení papírování může být váš palác hotový!

Montované domy mohou vypadat i velice moderně. Foto: pinterest.com/livelonger.hubpages.com

Nižší cena nerovná se nižší kvalita

Ze stejných důvodů, zjakých klesá čas výstavby, klesá i finanční náročnost. Nový domek tak stojí jen něco okolo dvou milionů korun. Přestože montované budovy nejsou včeském prostředí žádnou novinkou (i kvůli podezřele nízké ceně dlouho vzbuzovaly nedůvěru a byly považovány za provizorní.), po úspěchu vAmerice i jinde vzápadní Evropě se ale Češi rozhodli zariskovat a popularita takovýchto projektů roste.

Nevýhodou je horší izolace. Foto: profimedia.cz

Více prostoru

A další výhoda – na rozdíl od tradičních zděných domů mají ty montované užší stěny. A to až o polovinu! I když se to na první pohled tak nemusí zdát, půl stěny sem, půl stěny tam dokáže ve finále vyšetřit mnoho prostoru! Stavební firmy pak uvádějí, že uspořené místo dokonce vydá za jednu celou místnost.

Výhodou je nižší cena. Foto: istock.com

Proč ne?

Samozřejmě každá mince má dvě strany. Kritici montovaných domů si například stěžují na špatnou tepelnou izolaci. Stím může být spojený i jistý trend setrvačnosti – i když se vám vzimě podaří vytopit dům poměrně rychle, po vypnutí topení teplota rapidně klesá. A to samé platí pro letní měsíce, kdy vdomě může být jako ve skleníku. To ale nejsou nezvládnutelné problémy. Hravě je vyřeší klimatizace nebo dodatečné přidání akumulačních materiálů.

A přestože dům může být o něco náročnější na údržbu, pokud neplánujete, že vněm bude bydlet deset generací vaší rodiny, strochou odhodlání můžete být nastěhovaní ještě před letními prázdninami!

(az)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také