Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Na poslední chvíli: Vyrobte si 6 druhů vánočního cukroví za 2 hodiny

Vybylo vám oproti plánu pár volných chvil a zvažujete, že byste před Vánoci ještě přece jen zvládli něco upéct? Mrkněte na tyto superjednoduché a hlavně superrychlé recepty, u kterých nemusíte zadělávat žádné těsto.
Vydáno: 18.12.2016
Pusinky můžete dozdobit
Autor: Isifa Pusinky můžete dozdobit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sněhové pusinky

Vypadají skvěle, chutnají snad všem, suroviny na ně v kuchyni najdete i bez předchozího nákupu a my vám teď ještě navíc prozradíme tajemství, jak je mít uvnitř krásně vláčné.

Ingredience:
vaječné bílky
cukr (moučkový nebo krystal)

Doba přípravy: 15 minut

POkud máte více času, může z těsta na pusinky vyrobit různé tvary
Autor: Isifa POkud máte více času, může z těsta na pusinky vyrobit různé tvary

Postup: Bílky opatrně oddělte od žloutků. Dejte pozor, aby se k nim nedostala ani trocha žloutku, nešly by pak tak dobře vyšlehat. Na jeden bílek si připravte 70 až 100 gramů cukru, můžete použít jak moučkový, tak krupici (či krystal). A teď ten trik s vláčným vnitřkem. Bílky začněte šlehat ve vodní lázni (miska či hrnec ponořené v hrnci s vroucí vodou). Šlehejte elektrickým mixérem nastaveným na maximum a postupně k nim přidejte všechen cukr. Správnou konzistenci poznáte tak, že když obrátíte misku či hrnec dnem vzhůru (pozor, nespalte se), vyšlehaný sníh se ani nehne. Naplňte jím cukrářské zdobítko nebo obyčejný igelitový pytlík, kterému ustřihnete špičku, a na plech na pečící papír, sázejte malé pusinky. Pečte jen při 100 °C zhruba hodinu.

Kokosky

Rovněž velmi jednoduché a chuťově vynikající. Po vyndání z trouby je navíc ještě můžete dozdobit čokoládou, což jim dodá ten pravý sváteční šmrnc.

Kokosky
Autor: Isifa Kokosky

Ingredience:
Kokos
moučkový cukr,
vejce
(případně rum a citronová šťáva)

Doba přípravy: 15 minut

Postup: Jako u pusinek postupně přidávejte kokos a cukr. U dobrých kokosek platí pravidlo: stejné množství kokosu jako cukru. Na řekněme 250 gramů kokosu počítejte s 250 gramy moučkového cukru a 3 menšími či 2 většími vejci. (Milovníci méně sladkého pečiva si to samozřejmě mohou upravit a cukru malinko ubrat.) Pokud máte, můžete přidat ještě lžíci rumu a lžíci citronové šťávy. Všechno smíchejte a na pečicí papír pokládejte malé úhledné kopečky. Pečte při zhruba 160–170 °C do zrůžovění. Po vychladnutí můžete kokosky ještě „pocákat“ rozpuštěnou čokoládou.

Zdobené perníčky

Nikomu nemusíte vykládat, že základ – tedy samotné perníčky – je kupovaný. Upřímně, nikdo to pod tak nádherným zdobením nebude mít šanci poznat.

Ingredience:
kupované perníčky nebo jiné vánoční cukroví
na polevu moučkový cukr
bílek (případně citronová šťáva a solamyl)
cukrářské posypy a zdobení (perličky, vločky,…)

Doba přípravy: 20–30 minut

Postup: Suroviny na tyhle nádherné perníčky možná nebudete mít doma hned po ruce, ale jestli se teprve chystáte na velký vánoční nákup nebo budete někde poblíž supermarketu, zkuste zabrousit do oddělení s cukrářským zdobením a posypy. Uvidíte, že nabídka se v porovnání s minulými lety značně rozšířila. Polevu připravíte ušleháním bílku s 200 gramy moučkového cukru. Přidat můžete trochu citronové šťávy a lžíci solamylu. Polevou naplňte igelitový sáček, kterému ustřihnete růžek, a můžete začít zdobit. Fantazie se meze nekladou.

Grahamové sušenky s kandovaným ovocem

Grahamové cukroví Foto:

Poměrně zdravá záležitost bez přidaného cukru (když pomineme ten ve sladkém kondenzovaném mléce).

Ingredience:
křehké grahamové plátky (225 g)
rozpuštěné máslo (75 g)
pomerančová kůra (15 g)
sladké kondenzované mléko (400 ml)
kandované ovoce (75 g)
vlašské ořechy (150 g)
plátky sušeného kokosu (150 g)
sušené brusinky či rozinky, třešně a podobně (150 g)

 

Doba přípravy: 30 minut

Postup: Plech (zhruba 30 na 20 cm) vyložte pečicím papírem a lehce vytřete trochou másla. Křehké grahamové plátky rozdrobte do větší mísy, přidejte rozpuštěné máslo a pomerančovou kůru a dobře promíchejte. Přendejte na plech, rozprostřete po celé ploše a dobře upěchujte. Rovnoměrně pokryjte kondenzovaným mlékem a posypte kokosem, vlašskými ořechy, brusinkami a kandovaným ovocem. Všechno znovu lehce upěchujte a dejte péct při teplotě 170 °C na 20–30 minut až do lehkého zahnědnutí okrajů. Po vychladnutí opatrně přendejte na prkénko a ostrým nožem rozkrájejte na nudličky.

Ozdobné dárečky

Dárečky Foto:

Tady zase nemusíte nic péct, jen zdobit. Stačí smíchat bílkovou polevu s trochou potravinářské barvy a voilá – zaručeně sváteční vánoční cukroví je na světě.

Ingredience:
čtvercové či obdélníkové sušenky
na polevu: 1 bílek
200 gramů moučkového cukru
různé potravinářské barvy
Případně pokud vám nevadí, že budete mít jen dva odstíny, můžete použít malinový sirup – 3 lžíce pro lehce růžový odstín, 6 lžic pro sytější

Doba přípravy: 20 minut

Postup: Obvyklým způsobem si namíchejte bílkovou polevu na zdobení perníčků (viz výše) a přidejte potravinářskou barvu či sirup. Hustotu korigujte cukrem či citronovou šťávou. Poleva by se neměla roztékat, ale neměla by být ani tak hustá, aby nešla vytlačovat ze sáčku. Do každého sáčku si připravte jeden odstín a můžete se do toho pustit!

Trik s perníkem na strouhání

Jak vytvořit super chutné cukroví v rekordně krátkém čase a rekordně lacino? Tajemství má jméno perník na strouhání!

Perník na strouhání Foto:

Ingredience:
perník na strouhání
bílková poleva
na zdobení podle chuti nasekané mandle, strouhaný kokos či cukrářské zdobení.

Doba přípravy: 15 minut

Perník na strouhání rozkrojte nejdřív podélně a obě půlky pak nakrájejte na zhruba stejně veliké nudličky. Dle výše uvedeného návodu si připravte bílkovou polevu na zdobení, kterou nudličky perníky umělecky „pocákejte“. Než poleva zaschne, můžete na ni nadrobit nasekané mandle či jiné zdobení.

(mak)

Mohlo by vás zajímat:

Místo smrčku či jedličky

Co takhle pryšec jako vánoční stromek?

Řekli byste, že to jsou víčka od plechovek?

Návod: Vyrobte si vánoční ozdoby ze starých CD nebo víček od plechovek

Aby kvetl na Vánoce, měl by začít kvést začátkem adventu

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Článek je zařazen v:
Reklama