Bydlení

28. června 2021 08:00

Simona Sedláčková

Nábytek z vodovodních trubek doplní (nejen) byty v industriálním stylu

Pro fanoušky industriálního stylu musí být představa domácnosti kompletně vybavené nábytkem a doplňky z vodovodních a jiných trubek naprosto snová. Mohl by to být i váš sen?

Jak poznat industriální styl, který se zrodil v době, kdy se rozhodovalo o dalším osudu starých opuštěných továren a skladišť poblíž městských center, tedy na počátku 20. století? I dnes jsou loftové byty, tedy byty vzniklé vtěchto prostorách, vpopředí zájmu především mladých a umělecky orientovaných lidí. Typickými prvky jsou především materiály vjejich surové podobě. Beton je prostě betonem a kov zůstává kovem i se stopami opotřebení. Stěny zůstávají neomítnuté, technické zázemí budovy a bytu se nijak neskrývá. Kov a beton se nejčastěji kombinuje se dřevem, kamenem a přírodní kůží.

Takový industriální sen umí přímo tady v české kotlině splnit Tomáš Mrkvica, který tvoří pod značkou ideaface. Nábytek a doplňky této značky stojí na pevných základech vodovodních trubek z oceli a litiny, které autor rád kombinuje snahrubo opracovaným dřevem.

Mohlo by se na první pohled zdát, že tento styl není nic pro romantiky. Ale věřte, že pro zapálené fanoušky „industriálu“ není nic romantičtějšího než atmosféra staré tovární haly a kombinace kovu, betonu, holých cihel a dřeva. Výjimečný důraz tento styl klade na dlouhou životnost a funkčnost. Té lze dosáhnout spojením poctivé ruční práce a kvalitních materiálů.

Se starých trubek vytvořte třeba věšák. Dejte si velmi záležet na vhodném osvětlení. Industriálnímu stylu sluší tovární lampy, reflektorová svítidla a jednoduché kovové pracovní lampičky. S doplňky a dekoracemi to ale nepřehánějte.

Podobný nábytek a doplňky si ale nutně nemusíte představovat jen v chladně působícím loftu. V kombinaci s hřejivě působícím dřevem a vhodně zvolenými dekoracemi se totiž kovové trubky vůbec nevylučují s pocitem útulna. Na trhu objevíte i drobnosti pro ty, kterým industriál učaroval, ale zatím se na předělávání bytu do stylu tovární haly úplně necítí. Podobné doplňky vyniknoujako vtipný doplněk v jakémkoli interiéru.

K industriálnímu stylu patří i beton:


Přečtěte si také