Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Objevte kouzlo betonu. Originální betonové doplňky si můžete koupit, ale i vyrobit

Beton je levný a dobře zpracovatelný materiál. Lidé si jej většinou spojují s hrubými stavebními konstrukcemi, ale je to i skvělý pomocník na poli designu a DIY projektů. Doporučíme, jaké betonové doplňky koupit a přineseme inspiraci na betonové tvoření.
Vydáno: 15.05.2017
Stoly, sedáky, květináče, ale i lampy, svícny a další dekorační předměty z betonu můžete nejenom koupit, ale docela jednoduše i vytvořit
Autor: iStock Stoly, sedáky, květináče, ale i lampy, svícny a další dekorační předměty z betonu můžete nejenom koupit, ale docela jednoduše i vytvořit

Pro někoho může být beton v interiéru jen módním výstřelkem, ale neoddiskutovatelným faktem zůstává, že vypadá skvěle a to hlavně v interiérech vyladěných ve skandinávském, minimalistickém nebo industriálním stylu. Kdo má rád barevnou škálu bílo-šedo-dřevěnou s černými akcenty nebo cihlové zdi a dubové podlahy, beton prostě jednoho dne objeví.

Doba betonová

Pokud právě uvažujete nad tím, jak pustit beton do svého domova, vězte, že máte hned několik vcelku schůdných možností. V interiéru před rekonstrukcí můžete naplánovat betonovou podlahu, zdi, strop, schodiště, barový pult nebo dokonce celou kuchyňskou linku. Jestliže jste rozhodnuti začít spíše pomalu a postupně, zkuste některý z řady betonových designových doplňků, které jsou k dostání. O tom, že v betonovém provedení dnes seženete opravdu téměř vše, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

 

Betonová výtvarka

Pokud vám cena doplňků z betonu připadá zbytečně vysoká nebo prostě patříte k lidem s nadšením pro tvůrčí činnosti, doporučujeme pustit se do experimentování. I v možnosti vyrobit si něco vlastními silami, bez složitých postupů a drahých nástrojů spočívá kouzlo betonu. „Je to vlastně současný trend mezi mladými lidmi, kteří přestávají vidět smysl v nakupování drahých věcí. Nepotřebují mít doma šest stejných židlí, jejich přístup je svobodnější,“ říká Michaela Szilágyiová z Free Architects.

Co kus, to originál

Jestli hledáte jednoduchý přímočarý a dostupný design, který vám zároveň vylepší bydlení, pusťte se do toho. Výrobou na koleně nelze dosáhnout dokonalých parametrů, ale o to tady nikomu nejde. Každý fanoušek bydlení si přeje mít doma něco originálního a zajímavého. Stoličku, květináč, misku, svítidlo – cokoliv z těchto drobných předmětů lze vyrobit i z úplně obyčejného betonu.

Zkuste stoličku z betonu

Pro začátek vašich experimentů doporučujeme koupit jemný cementový potěr s kamenivem do 1 mm a tloušťky 30 mm. 25kg balení bohatě vystačí na čtyři stoličky. Základní pravidlo je nechat betonový odlitek ve formě alespoň 48 hodin. Po vyjmutí z formy nechejte výrobek další týden v klidu. Je plný vody a proces hydratace probíhá pomalu. Dostatečnou pevnost dosáhne beton po zhruba 27 dnech. Na závěr je dobré povrch betonu ošetřit penetrací proti vyprašování a snížení nasákavosti. Beton lze také tónovat minerálními pigmenty od bílé po grafitovou. Celý postup nejlépe pochopíte z následujícího videa Free Architects:

Práce s betonem

Pro zájemce, kteří by si chtěli vyzkoušet práci s betonem v praxi pod dohledem zkušenějších, je možnost přihlásit se na některý z veřejných workshopů. Například v rámci projektu #Backtostool malé skupinky zájemců vyrábějí kromě stoliček i svítidla, květináče, ale i složitější nábytek.

(jab)

Mohlo by vás zajímat:

Příjemná šedivá podlaha je také z vyhlazeného betonu.

Útulné bydlení v betonu

Při výstavbě interiérových dělících příček se s betonovou tvárnicí LiCrete pracuje podobně jako se skleněnou tvárnicí (luxferou)

Češi vymysleli průhledný beton. Prosvětlí tmavé prostory

sland House, jak se tento domek oficiálně nazývá, se setkal s pozitivním ohlasem nejen u samotných majitelů, ale zájem vzbudil i mezi zahraničními zájemci

Nejen Češi milují chalupy. Takhle se tráví víkendy v Holandsku

Článek je zařazen v: tvoření , beton , betonové doplňky

reklama