Bydlení

15. května 2017 06:00

Jana Brass

Objevte kouzlo betonu. Originální betonové doplňky si můžete koupit, ale i vyrobit

Beton je levný a dobře zpracovatelný materiál. Lidé si jej většinou spojují s hrubými stavebními konstrukcemi, ale je to i skvělý pomocník na poli designu a DIY projektů. Doporučíme, jaké betonové doplňky koupit a přineseme inspiraci na betonové tvoření.

Pro někoho může být beton v interiéru jen módním výstřelkem, ale neoddiskutovatelným faktem zůstává, že vypadá skvěle a to hlavně v interiérech vyladěných ve skandinávském, minimalistickém nebo industriálním stylu. Kdo má rád barevnou škálu bílo-šedo-dřevěnou s černými akcenty nebo cihlové zdi a dubové podlahy, beton prostě jednoho dne objeví.

Doba betonová

Pokud právě uvažujete nad tím, jak pustit beton do svého domova, vězte, že máte hned několik vcelku schůdných možností. V interiéru před rekonstrukcí můžete naplánovat betonovou podlahu, zdi, strop, schodiště, barový pult nebo dokonce celou kuchyňskou linku. Jestliže jste rozhodnuti začít spíše pomalu a postupně, zkuste některý z řady betonových designových doplňků, které jsou k dostání. O tom, že v betonovém provedení dnes seženete opravdu téměř vše, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Betonová výtvarka

Pokud vám cena doplňků z betonu připadá zbytečně vysoká nebo prostě patříte k lidem s nadšením pro tvůrčí činnosti, doporučujeme pustit se do experimentování. I v možnosti vyrobit si něco vlastními silami, bez složitých postupů a drahých nástrojů spočívá kouzlo betonu. „Je to vlastně současný trend mezi mladými lidmi, kteří přestávají vidět smysl v nakupování drahých věcí. Nepotřebují mít doma šest stejných židlí, jejich přístup je svobodnější,“ říká Michaela Szilágyiová z Free Architects.

Co kus, to originál

Jestli hledáte jednoduchý přímočarý a dostupný design, který vám zároveň vylepší bydlení, pusťte se do toho. Výrobou na koleně nelze dosáhnout dokonalých parametrů, ale o to tady nikomu nejde. Každý fanoušek bydlení si přeje mít doma něco originálního a zajímavého. Stoličku, květináč, misku, svítidlo – cokoliv z těchto drobných předmětů lze vyrobit i z úplně obyčejného betonu.

Zkuste stoličku z betonu

Pro začátek vašich experimentů doporučujeme koupit jemný cementový potěr s kamenivem do 1 mm a tloušťky 30 mm. 25kg balení bohatě vystačí na čtyři stoličky. Základní pravidlo je nechat betonový odlitek ve formě alespoň 48 hodin. Po vyjmutí z formy nechejte výrobek další týden v klidu. Je plný vody a proces hydratace probíhá pomalu. Dostatečnou pevnost dosáhne beton po zhruba 27 dnech. Na závěr je dobré povrch betonu ošetřit penetrací proti vyprašování a snížení nasákavosti. Beton lze také tónovat minerálními pigmenty od bílé po grafitovou. Celý postup nejlépe pochopíte z následujícího videa Free Architects:

Pro zájemce, kteří by si chtěli vyzkoušet práci s betonem v praxi pod dohledem zkušenějších, je možnost přihlásit se na některý z veřejných workshopů. Například v rámci projektu #Backtostool malé skupinky zájemců vyrábějí kromě stoliček i svítidla, květináče, ale i složitější nábytek.

(jab)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také