Bydlení

25. května 2015 13:59

Markéta Zídková

Nájem dražší nežli hypotéka

Splátky hypotéky vlastního bydlení vytrvale klesají. Pronájmy naopak překvapivě rostou. Platit nájem se tak stává stále méně výhodnou variantou bydlení.

Následující pohled porovnává bydlení v průměrném bytě a velikostně odpovídajícímu rodinnému domu. Běžná velikost bytu v České republice je cca 70 m2, přičemž se nejedná o byt nový, ale průměrně opotřebený ze 40%. Proti tomu vybereme několik reprezentantů nových rodinných domů, jejichž cena se pohybuje mezi 2,45 mil. Kč až 3,15 mil. Kč.

Podívejme se na vybraná města v republice jak si zde podle cenových map stojí aktuální průměrný nájem. Největší česká města se “pyšní” průměrným nájmem atakujícím 18 tis. hranici v případě Prahy a úrovní 12 tis. v případě Brna. Ve většině krajských měst je pak průměrný nájem mezi 8 a 10 tisíci korun. Výjimkou je Ústí nad Labem, kde se nájem pohybuje nad 7 tis. Kč měsíčně.

Vyberme několik domů podobné velikosti a porovnejme jejich splátku v nejběžnějším programu Mladá rodina.

Ve všech regionech České republiky nám tedy vychází splátka hypotéky výhodněji než nájem. Celá řada lidí při zvažování nájem vs. hypotéka bude muset ovšem počítat nejen s cenou domu, ale i s investicí do nákupu pozemku. Podle cenových map se průměrná cena pozemku se v jednotlivých regionech pohybuje od 900 Kč Kč/m2 do 4000 Kč Kč/m2. Při běžné velikosti pozemku 750 m2 je pak celková cena takového pozemku od 670 tis. Kč do 3.030 tis. Kč.

Připočteme k tomu pro příklad dům Blanka 3 a spočtěme si splátku tohoto domu v programu Mladá rodina i s pozemkem se splatností 40 let.

Když teď postavíme výši nájmu proti splátce hypotéky zjistíme, že až na výjimky je i v takovém případě splátka hypotéky výhodnější. Samozřejmě se jedná o ideální výpočet, nezahrnující například další náklady u výstavbu jako je napojení na inženýrské sítě či oplocení, nicméně jako vodítko pro srovnání je to více než dostatečné.

Kvalitu bydlení v rodinném domě a nájemním bytě nelze čísly vyjádřit. Co vyjádřit ovšem lze velmi jednoduše, jsou celkové náklady na bydlení v dlouhodobém horizontu. Za 40 let máte hypotéku zaplacenou a náklady (kromě provozních nákladů) nulové. Placení nájmu pak bohužel nekončí nikdy.

Bližší informace k nabídce Ekonomických staveb je možné získat na www.ekonomicke-stavby.cz

Možnost ZDARMA objednat velký katalog domů a služeb na www.ekonomicke-stavby.cz/katalog


Přečtěte si také