reklama

Nájem dražší nežli hypotéka

zidkovm
25. května 2015
Splátky hypotéky vlastního bydlení vytrvale klesají. Pronájmy naopak překvapivě rostou. Platit nájem se tak stává stále méně výhodnou variantou bydlení.
reklama

Následující pohled porovnává bydlení v průměrném bytě a velikostně odpovídajícímu rodinnému domu. Běžná velikost bytu v České republice je cca 70 m2, přičemž se nejedná o byt nový, ale průměrně opotřebený ze 40%. Proti tomu vybereme několik reprezentantů nových rodinných domů, jejichž cena se pohybuje mezi 2,45 mil. Kč až 3,15 mil. Kč.

Podívejme se na vybraná města v republice jak si zde podle cenových map stojí aktuální průměrný nájem. Největší česká města se “pyšní” průměrným nájmem atakujícím 18 tis. hranici v případě Prahy a úrovní 12 tis. v případě Brna. Ve většině krajských měst je pak průměrný nájem mezi 8 a 10 tisíci korun. Výjimkou je Ústí nad Labem, kde se nájem pohybuje nad 7 tis. Kč měsíčně.

Vyberme několik domů podobné velikosti a porovnejme jejich splátku v nejběžnějším programu Mladá rodina.

Ve všech regionech České republiky nám tedy vychází splátka hypotéky výhodněji než nájem. Celá řada lidí při zvažování nájem vs. hypotéka bude muset ovšem počítat nejen s cenou domu, ale i s investicí do nákupu pozemku. Podle cenových map se průměrná cena pozemku se v jednotlivých regionech pohybuje od 900 Kč Kč/m2 do 4000 Kč Kč/m2. Při běžné velikosti pozemku 750 m2 je pak celková cena takového pozemku od 670 tis. Kč do 3.030 tis. Kč.

Připočteme k tomu pro příklad dům Blanka 3 a spočtěme si splátku tohoto domu v programu Mladá rodina i s pozemkem se splatností 40 let.

Když teď postavíme výši nájmu proti splátce hypotéky zjistíme, že až na výjimky je i v takovém případě splátka hypotéky výhodnější. Samozřejmě se jedná o ideální výpočet, nezahrnující například další náklady u výstavbu jako je napojení na inženýrské sítě či oplocení, nicméně jako vodítko pro srovnání je to více než dostatečné.

Kvalitu bydlení v rodinném domě a nájemním bytě nelze čísly vyjádřit. Co vyjádřit ovšem lze velmi jednoduše, jsou celkové náklady na bydlení v dlouhodobém horizontu. Za 40 let máte hypotéku zaplacenou a náklady (kromě provozních nákladů) nulové. Placení nájmu pak bohužel nekončí nikdy.

Bližší informace k nabídce Ekonomických staveb je možné získat na www.ekonomicke-stavby.cz

Možnost ZDARMA objednat velký katalog domů a služeb na www.ekonomicke-stavby.cz/katalog

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama