Bydlení

2. listopadu 2017 07:59

Matouš Hartman

Nastěhujte se do „malé Neapole“. Její starosta vám za to zaplatí

Přehnaná urbanizace netrápí jenom rozvojové země, kde se velkoměsta zaplavují novými obyvateli z venkova. Jedno italské městečko také bojuje s úbytkem obyvatelstva, které se stěhuje za lepším do větších center. Starosta dostal nápad.

A ten si získal ohlas po celém světě. Starosta malého italského města Candela nedaleko Neapole Nicola Gatta se rozhodl, že odchod obyvatelstva zastaví lákavou nabídkou. Všem, kteří se přestěhují do Candely, nabízí až 2000 eur. Počet obyvatel městečka se totiž smrsknul z osmi tisíc na pouhých 2700 lidí.

Podle starosty se do šedesátých let minulého století Candele říkalo „malá Neapol“ díky množství turistů, kteří sem přijížděli za architekturou a romantickými uličkami starého města. To se ale změnilo a cestovatelé ztratili o Candelu zájem. Snížené příležitosti pro místní tak donutily hodně lidí k odchodu a v městečku zůstávají už zejména jen starší obyvatelé.

Má to ale háček:

Lákání na nové bydlení má ale svá pravidla. Svobodní získají jen 800 euro, 1200 dostanou páry, na 1500 až 1800 eur si přijdou tříčlenné rodiny a dva tisíce eur čekají na čtyř až pětičlenné rodiny. Podmínkou je také mít roční minimální příjem 7500 euro. Starosta totiž nechce, aby se mu ve městě usídlili lidé, kteří by nepracovali a nepřispívali tak ekonomickému rozvoji. Zájem projevilo už šest rodin ze severu státu, které se sem přestěhovaly. Další vyřizují nutné papíry.

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také