Bydlení

24. října 2017 06:00

Tereza Javorová

GALERIE: Dům v Namibii byl dříve plný diamantů. Dnes město duchů zasypala poušť

Vítejte ve městě duchů. Tak se dnes přezdívá opuštěnému městu Kolmanskop v africkém státě Namibie. Ve 20. letech bylo centrem bohatství a luxusu díky obrovskému nalezišti diamantů. Jakmile byl odvezen ale poslední blýskavý kámen, město bylo opuštěno a zasypala ho poušť. Podívejte se, jak dnes vypadá

V nehostinné poušti v africké Namibii našel na počátku 20. století drážní dělník Zacharias Lewala blýskavý kousek kamínku. Spustil tím diamantovou horečku, jež zatím neměla obdoby nikde na světě. Podobných blýskavých kamínků se v místě totiž našly stovky kilogramů a nově vzniklé město Kolmanskop se stalo centrem bohatství, pokroku a luxusu. V bývalé německé kolonii byly školy, divadla, nemocnice, výstavní domy, herny i kasina. Z města Kolmanskop dokonce vedla první tramvaj na jižní polokouli, a to do přístavního města Lüderitz.

Sláva města ale vyhasla stejně tak rychle, jak vzplanula. Zásoby diamantů nebyly bezedné a pozornost na sebe strhnlo jiné nedaleké diamantové ložisko Oranjemund. Z města se vytrácely peníze a s nimi i jeho obyvatelé. V 50. letech již město bylo zcela opuštěné a dříve luxusní a honosné budovy si postupně začala zabírat znovu poušť.

Z jednoho takového se dnes stala turistická atrakce, která návštěvníkům připomíná zašlý věhlas a slávu tohoto místa. Jak na vás působí? Podívejte se do galerie.

(ask)

Další články:


Přečtěte si také