Tohle je největší trend roku 2019. Jak budeme letos bydlet?

V tomto roce nás čeká jeden univerzální trend. Nemusíme měnit tapety ani si kupovat nová křesla, rok 2019 má přinést něco úplně nového. Navíc bychom měli ušetřit.

Trendem roku 2019 je udržitelnost. Bylo jen otázkou času, kdy se toto téma dostane i do bydlení. Vnovém roce bychom proto měli myslet na planetu Zemi a zároveň naši ohleduplnosti využít tak, aby naše domovy pěkně vypadaly.

Udržitelnost neznamená, že přestanete nakupovat, případně se vrátíte na stromy (pokud nejde o stromové domky, pochopitelně). Nový trend nás má přimět ktomu, abychom o svých domovech začali přemýšlet. Má to několik výhod, které oceníme všichni. Jednak ušetříme, potom získáme originální kousky a nakonec přispějeme ktomu, aby na Zemi mohly žít i budoucí generace.

Upcyklace

Mezi trendy, které se objevily vmagazínech o bydlení, se jako vždy našlo i nějaké to retro. Letos se máme vrátit do sedmdesátých let. Zkuste se podívat po starších věcech ve svém okolí (třeba na půdách nebo ve sklepích) nebo popřemýšlejte, jak byste mohli využít a renovovat starší vybavení svých domovů. Upcyklaci jsme věnovali velký článek, kde se dozvíte o českých firmách, které se na upcyklaci specializují. Než něco vyhodíte, popřemýšlejte, jak by se stím dalo naložit.

Nečekané výhody

Ušetříte peníze. Udržitelnost je asi vůbec prvním trendem, který nežádá, abyste otevřeli peněženku a pořídili si něco nového. Zároveň nám nabízí nový pohled na bydlení. Už není jen důležité, aby byt hezky vypadal. Musí i fungovat, nevyčerpávat nás a pomáhat nám žít zdravěji. Místo nového povlaku na polštář, který za rok půjde do koše, si pořiďte dekoraci na blešáku. Ušetříte a získáte tak originál nebo alespoň věc, kterou neuvidíte vkaždé druhé domácnosti (vzpomínáte na trend splameňáky a ananasy? Před pár roky jich bylo všude až moc). A můžete jít ještě dál. Nedávno jsme psali o seznamu rostlin, které podle NASA čistí vzduch. I taková pokojovka vám může pomoct žít ohleduplněji. Navíc se jedná o nenáročné a krásné květiny.


Přečtěte si také