Bydlení

26. prosince 2015 06:00

Markéta Zídková

Neuvěřitelně hravé domky pro uprchlíky vymyslela švédská nábytkářská firma. OSN už si jich objednalo 10 000

Jedna milá, pozitivní zpráva.

Svět se mění. Jeden z pozitivních následků uprchlické vlny na Blízkém východě je i výsledek spolupráce OSN a jednoho z nábytkářských řetězců původem ze Švédska. Vzniklo tak provizorní bydlení pro uprchlíky s nejméně tříletou trvanlivostí. Dosud používané stany vydržely jen několik měsíců.

Výhodou jednoduchého domku je nejen jeho trvanlivost a poměrně rychlé sestavení, ale i další vymoženosti. Dům je vybaven solárními panely, sítí proti hmyzu, osvětlením a větráním. Příjemná je i jeho velikost. Zatímco ve stanech se musel dospělý člověk krčit, levné sestavitelné domky nabízejí téměř dva metry na výšku a provizorní domov v nich nalezne celá početná rodina. Velkou předností oproti stanům je také možnost uzamčení dveří a vytvoření poměrně bezpečného soukromí.

Při vývoji nového obydlí pro uprchlíky spolupracovali sami utečenci, a tak by měl splňovat ty nejdůležitější potřeby, které vůbec lze od takového provizorního bydlení očekávat. Po zatěžkávací zkoušce v Iráku a Etiopii objednal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky u dceřiné firmy nábytkářského řetězce – Better Shelter – až 10 000 zmíněných smontovatelných domků. Dalším projektem, na kterém se pro regiony v Africe a na Blízkém Východě pracuje, jsou dostupné solární lampy.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také