Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Neuvěřitelně hravé domky pro uprchlíky vymyslela švédská nábytkářská firma. OSN už si jich objednalo 10 000

Jedna milá, pozitivní zpráva.
Vydáno: 26.12.2015
Ve smontovatelných domcích nacházejí uprchlíci mnohem více komfortu než ve stanech
Ve smontovatelných domcích nacházejí uprchlíci mnohem více komfortu než ve stanech
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Svět se mění. Jeden z pozitivních následků uprchlické vlny na Blízkém východě je i výsledek spolupráce OSN a jednoho z nábytkářských řetězců původem ze Švédska. Vzniklo tak provizorní bydlení pro uprchlíky s nejméně tříletou trvanlivostí. Dosud používané stany vydržely jen několik měsíců.

Výhodou jednoduchého domku je nejen jeho trvanlivost a poměrně rychlé sestavení, ale i další vymoženosti. Dům je vybaven solárními panely, sítí proti hmyzu, osvětlením a větráním. Příjemná je i jeho velikost. Zatímco ve stanech se musel dospělý člověk krčit, levné sestavitelné domky nabízejí téměř dva metry na výšku a provizorní domov v nich nalezne celá početná rodina. Velkou předností oproti stanům je také možnost uzamčení dveří a vytvoření poměrně bezpečného soukromí.

Při vývoji nového obydlí pro uprchlíky spolupracovali sami utečenci, a tak by měl splňovat ty nejdůležitější potřeby, které vůbec lze od takového provizorního bydlení očekávat. Po zatěžkávací zkoušce v Iráku a Etiopii objednal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky u dceřiné firmy nábytkářského řetězce – Better Shelter – až 10 000 zmíněných smontovatelných domků. Dalším projektem, na kterém se pro regiony v Africe a na Blízkém Východě pracuje, jsou dostupné solární lampy.

(fis)

Mohlo by vás zajímat: 

5) Překližkový pokojík je umístěn nad výškou hlav kolemjdoucích, tak, aby nebránil provozu na chodníku nebo v užších ulicích.

Skvělé řešení pro bezdomovce: Domeček, který se zavěsí kamkoliv na zeď

Pro materiál jezdí do průmyslové čtvrti Oaklandu známé četnými černými skládkami

Umělec stlouká z odpadu domky pro bezdomovce

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama