Bydlení

19. ledna 2018 06:00

Tereza Javorová

Nevkusná růžová v interiéru? Zapomeňte na předsudky o holčičích barvách a zkuste to podle trendů

Růžová v bytě nemusí být nevkusná ani sladká. I když asi první živý obraz, který se nám v této spojitosti vybaví, je domek Barbíny nebo holčičí pokojík. Jistě, tam růžová neodmyslitelně patří, ale jde použít i tak vkusně, že by vás slova jako “naivní” nebo “sladký” vůbec nenapadla. Inspirujte se!

Hodí vás do klidu

Dejte růžové šanci už proto, že má dobré vlastnosti a bude se vám v ní příjemně žít. Je to totiž barva velmi uklidňující. Je dokázáno, že uvolňuje mysl a dokonce i napětí ve svalech. Samozřejmě symbolizuje nevinnost, lásku, něhu a oddanost. Nehledejte vní žádnou smyslnost nebo vášeň. Růžová barva je nevinná, plná čistých duševních pocitů.

Od romantiky až po extravaganci, račte si vybrat

Zkuste si z mysli vymazat dívčí pokojíčky nebo cukrárnu u vás na náměstí. Je potřeba najít novou úroveň a úhel pohledu, aby se vám opravdu zalíbila. Aby se nesklouzlo ke kýči, je potřeba růžovou prozkoumat v jejích “cool” odstínech.

Růžová rozhodně nemusí působit jen romanticky a žensky. Můžete jí totiž vtisknout i extravagantní ráz, ten zajistí třeba tmavá sytá růžová, která je velmi výstřední. Světlé odstíny jsou naopak jemné a hravé, střední tóny zase skutečně romantické a koketní.

Růžová barva se v interiéru dá použít i vkusně. Foto: istock.com

Růžová se může pochlubit velkou škálou tónů a odstínů a proto se velmi snadno kombinuje sostatními barvami. Nejlépe se snáší s neutrálními tóny bílé, šedé nebo béžové, ale můžete vyzkoušet kombinaci růžové se zelenou, což vytvoří kontrastní pár protilehlých barev. Velice elegantní bude růžová ve dvojce se šedou, to ostatně v současnosti “frčí” asi nejvíce. Soranžovou působí vprostoru šťavnatě a velmi svěže, ale této kombinaci se musí věnovat více pozornosti, aby interiér nesklouzl do estetiky “cukrárny”. Pokud růžovou doplníte zlatými doplňky, vykouzlíte téměř pohádkový prostor z planety fantazie.

Doplňky nebo moderní umění

Aby vás růžová jen tak rychle neomrzela, musíte na to chytře. Klidně si ji do obydlí pusťte v solitérních kusech, které se dají snadno obměňovat a kombinovat. V doplňcích vsaďte především na kusové koberce, taburety, dekorativní polštáře nebo povlečení. Růžové mohou být i skleněné předměty nebo výrazné velkoplošné umělecké dílo ve strohém interiéru! Růžová si skvěle rozumí s pop-artovým světem estetiky.

Romantická, něžná, ale svůdná. Taková může být růžová. Foto: istock.com

V kuchyni? Klidně!

Růžová se může osvědčit i v kuchyni, kam ji pozvěte třeba vbarevných doplňcích, textiliích nebo na spotřebičích. Skalní fanoušky této barvy jistě potěší růžová i na kuchyňských skříňkách. Ve větším rozsahu lze růžovou zakomponovat do kuchyně také vpodobě barvy na stěnách. Ideální je ovšem růžovou zkombinovat se sytějšími aneutrálními barvami.

Nebojte se ani sytých odstínů. Foto: istock.com

Podívejte se do inspirativní galerie růžových interiérů. Třeba na růžovou změníte názor!

(ku)

Další články:


Přečtěte si také