Barvy v interiéru

11. června 2023 11:00

redakce Prima Living

Rozvášněte svůj domov červenou barvou! Probudí chutě k jídlu a zvýší nízký krevní tlak

Myslíte si, že červená v interiéru zbytečně dráždí a pokoj pak připomíná býčí arénu? Jde o úhel pohledu! S našimi tipy vás naučíme, že červená může být v interiéru pojata různými způsoby. Vy si jen vyberte ten svůj.

Všimli jste si, kolik restaurací využívá v interiéru červenou barvu? Je to proto, že červená v nás probouzí energii a chuť. Nejen k jídlu, ale i k lásce a dalším aktivitám. Červená prostě vyjadřuje životní sílu, a to duševní i fyzickou a podporuje proudění energie! Pokud máte pocit, že je váš byt i život poněkud líný a bezbarvý, změňte to s červenou!

Zdraví prospěšná

Máte nízký tlak? Trpíte nechutenstvím? Cítíte se mdle a unaveně? Nechtějí vaše děti pořádně večeřet? Vymalujte si alespoň jednu stěnu v jídelně, obýváku nebo kuchyni červenou barvou. Možná to nepocítíte hned, ale červená barva v našem životním prostoru zrychluje tep i dýchání, zvyšuje krevní tlak a také podporuje zdravý apetit. Zažene únavu a malátnost a kromě toho všeho dodá vašemu bytu šťávu a šmrnc.

Zaměřte se na detaily

Pokud ve vás červená stěna nevyvolává ty správné emoce, zkuste červenou do interiéru propašovat alespoň v doplňcích a látkách. Také jste si všimli, když dostanete pugét červených růží, jak na sebe v pokoji strhávají pozornost? Stejně se bude chovat třeba červený futon, koberec, polštáře na sedačce nebo lakovaná skříňka připomínající orient. Ostatně v Japonsku se červená barva používá v interiérech velice často a působivě. Nejlépe se červená barva hodí do minimalistického prostředí v kombinaci s neutrálními barvami.

Přinese teplo

Červená je barva ohně, tepla a světla. Vyzařuje, sálá a protepluje. To využijte v chladnějších pokojích nebo v místnostech, které jsou orientované na méně světlou stranu. Červená mezi jejich stěny přinese teplo, světlo a energii. Podle odborníků dokáže dobře zvolená barva pocitově snížit nebo zvýšit teplotu v místnosti až o 6 °C!

Červenou ložnici? Podle gusta

Červená rozhodně nepatří mezi uklidňující barvy, a proto se dobře hodí do kuchyní, jídelen, ale i pracovních prostor. Sluší i ložnici, ale může způsobit, že se vám v ní bude hůře usínat než v odpočinkové zóně s tlumenými a neutrálními barvami. Na druhou stranu červená je také barva erotiky, vášně a vzájemné náklonnosti, takže spíše sami zvažte, co vlastně v té ložnici chcete doopravdy dělat…

Zdroj: Adéla Skřivánková, autorský článek


Přečtěte si také