Barvy v interiéru

17. ledna 2024 08:00

redakce Prima Living

Zelená barva vnese do bytu pozitivní energii, pohodu a klid. Jak a kde ji doma použít

Zelená má v interiéru rozhodně zelenou! Patří mezi nejpopulárnější barvy současnosti. Možná proto, že nabízí velikou škálu odstínů a ve velké míře lahodí našim očím. Připomíná nám totiž svěžest přírody a přirozeně uklidňuje. Kde ji v interiéru použít?

O zelené se tvrdí, že coby studená barva nepřináší patřičnou útulnost. Takové zjednodušení by bylo ale trestuhodné. Stačí se v letním období zahledět do krajiny a ta nám sama dává odpověď nesčetnými tóny a odstíny této nádherné barvy. Zelenou můžete mít příjemně mladistvou a svěží, hutně zemitou, s odstíny letní trávy nebo do azurova, která už připomíná mořskou hladinu…

Studené i teplé odstíny zelené

Správnou dávkou modré a žluté s příměsí dalších barev dostanete obrovské množství teplých a chladných tónů zelené. Teplé odstíny evokují přírodu a mají její uklidňující účinky. Studený odstín zelené nás naopak dokáže ochladit, třeba v letních měsících.

NENECHTE SI UJÍT: Luxusní zlatá v interiéru: Nechte ji vyniknout. Ovšem opatrně, aby z ní nebyl kýč

Zelená je barvou přírody

Odborníci na barvy a lidskou mysl by nám vysvětlili, jak je zelená blahodárná pro naši duševní pohodu, Zelená je prostě barvou nového života, přírody, jara a pozitivní životní energie. Prýští z ní pocit pohody a bezpečí, dodává nám sílu a vyrovnanost. Ne nadarmo se na jaře cpeme zelenou stravou a žádný detox se neobejde bez zelených potravin. Přesně tak, jak zelené rostliny detoxikují naše tělo, pomáhá zelená udržovat i příjemně a pozitivně naladěnou mysl. Podporuje duševní činnost, díky ní se lépe koncentrujeme a naše paměť je v lepší kondici. Stejně jako barva fialová a oranžová podporuje kreativitu.

Zelená s bílou

V interiérech je zelená velice přátelská a přívětivá společnice bílé barvy. Dohromady tvoří skvělou dvojici, která nikdy nezklame. Pro odvážné je tu netradiční, ale efektní spojení zelené s bílou a sytě tmavě růžovou barvou

Zelená s šedou a béžovou

Limetkově zelená se také dobře hodí k neutrálním tónům šedé a béžové. Tato kombinace působí hodně vesele a mladistvě, proto se právě odstíny zelenožluté skvěle hodí do dětských a studentských pokojů! Navíc, zelená zvyšuje kreativitu a podporuje soustředění, takže je na studentský kout jako stvořená!

Zelená se dřevem

Zemitější a konzervativnější z nás ocení tmavou přírodní zelenou s borovicovým tónem, kterou zkombinujte s klasickým dřevěným nábytkem a světlými doplňky. Vykouzlíte nerušivou a elegantní klasiku. Zelená se dřevem vypadá elegantně.

V kuchyni se zelenou opatrně

Zelenou můžeme použít téměř kdekoli, jen v kuchyni či jídelně a ní opatrně. Zde ji volte v menším množství a menších plochách. Mohlo by se stát, že se zelená barva odrazí na barvě potravin, které by pak vypadaly zkaženě nazelenalé.

INSPIRUJTE SE: Proč mít doma květiny: Jsou krásné, čistí vzduch a můžeme s nimi i mluvit

Zelené detaily

Pokud si potrpíte na neutrální interiéry tzv. tón v tónu, stačí na rozsvícení a oživení několik zelených detailů a váš byt dostane nečekaný šmrnc. K zeleným detailům patří také pokojové květiny, které nejen interiér přirozeně rozzáří a navíc mnohé (například tchýnin jazyk, lopatkovec, zamiokulkas, dracéna, filodendron či fíkus) také v bytě čistí vzduch..

Zdroj: autorský článek Adéla Skřivánková


Přečtěte si také