Bydlení

27. ledna 2020 13:05

redakce Prima Zoom

Přestěhoval se do eko domu. Za bydlení teď platí 500 korun měsíčně. Jak se mu to podařilo?

Dokázal ušetřit na nájmu i poplatcích za energie. Angličan Chris Marsh se odstěhoval z domu, který ho stál 30 tisíc měsíčně, do ekologického přívěsu. Nic mu ale nechybí. Má tu ložnici, koupelnu i plně vybavenou kuchyň. Podívejte se, jak se dá ušetřit na bydlení a ještě založit úspěšnou firmu.

Chris využil pozemku, který si koupil už dříve, a vybudoval na něm domek, který je energeticky nenáročnýa přitom vněm teče voda a funguje elektřina. Měsíční účet nedosahuje ani pěti set korun. Chris platí jen za elektřinu, vdomě používá filtrovanou dešťovou vodu, která se do trubek dostává sběrným systémem (podobnou technologii jste mohli vidět vpořadu Jak se staví sen).

Nízkoenergetický dům nabízí vše potřebné

Ekologický dům navíc není nijak malý, najdete vněm jednu větší a jednu menší ložnici, obývák propojený skuchyní a dokonce koupelnu spračkou. Vinteriérech i na fasádě dominuje dřevo a dům stojí na podvozku, takže je možné ho převézt, kam bude potřeba.

Chris ale nezůstal jen u stavby svého domku. Založil společnost, která ekologické minidomy nabízí po celé Evropě. Výroba jednoho domu trvá od dvou do osmi týdnů a Chris nabízí na své produkty doživotní záruku. Cena jednoho domku se pohybuje kolem 1,4 milionu korun, což je rozhodně méně, než kolik by člověk zaplatil za dvoupokojový byt. Nutností je ale vlastnit pozemek, na kterém můžete své nové ekologické bydlení zaparkovat.

Podívejte se, jak domek vypadá zvenku i uvnitř:

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:


Přečtěte si také