reklama

Co to vlastně je minimalismus a 5 důvodů, proč ho chtít doma

Matouš Hartman
1. října 2018
Jednoduchost a rovnováha. Minimalismus nás zbavuje nepotřebných věcí už pěknou řádku let. Jenže rozumíme mu pořádně?
reklama

Myslíme si, že víme přesně, co to minimalismus je. Zkrátka žádné zbytečné věci. Jenže minimalismus toho zahrnuje mnohem více a nenabádá nás jen, abychom měli místo tří židlí dvě. Učí nás, že méně věcí znamená taky méně starostí. Co tedy znamená mít minimalistický domov?

Mluví nám do bydlení už roky

Po opulentním devatenáctém století přišlo zjednodušování designu i architektury, které vedlo až kmeziválečnému funkcionalismu. jedním z jeho největších protagonistů v české architektuře se stal brněnský rodák Adolf Loos, který po sobě zanechal několik významných staveb. Jedna z nich je třeba Winternitzova vila na pražském Smíchově. Od té doby se střídmost vnašich domácnostech udržela. Všedesátých letech se jí začalo říkat minimalismus a ten nás inspiruje dodnes. Jeho velkým představitelem je skandinávský design, do kterého jsme se zamilovali. Minimalismus se tak ukázal jako velice praktický pro život ve dvacátém i jednadvacátém století. Uklidňuje a nemá snahu nějak zapůsobit na emoce, což se o dřívějších směrech rozhodně říct nedá.

Všechno musí mít účel

Přijde nám to normální, ale ještě nedávno jsme si domovy plnili věcmi, které jsme vlastně vůbec nepotřebovali, případně zabíraly více prostoru, než by bylo nutné. Pokud se podíváte do starožitnictví, zjistíte, že takových kusů nábytku je opravdu spousta. Třeba krásné secesní skříně jsou akorát těžké a jejich kudrlinky zabírají místo, kterébychom mohli využít pro zvětšení úložného prostoru. Jen málo designérů se snaží proti minimalismu bojovat. Je totiž nejpohodlnější. Vminimalismu se bydlí nejsnáze. Úklid není tak náročný, je tu méně záhybů.

Víc věcí, víc odpadu

Minimalismus nás učí, že bychom neměli zjednodušit jen design, ale taky zredukovat počet věcí, které doma máme. Zvětšiny věcí se nakonec stane odpad. A ten doma nechceme. Hezky to popsala Švédka Margareta Magnusson ve své knize, vníž radí, že bychom měli uklidit, než umřeme. Proč? Přece proto, abychom po sobě nenechali nepořádek. Zkuste se zamyslet nad tím, co doma potřebujete a dejte šanci minimalismu. Oprostí vás od zbytečností a nechá jen to důležité. Díky tomu si budeme moct dovolit i dražší kvalitnější vybavení. Budete mít méně nábytku, ale vydrží mnohem déle. Koneckonců víc potřebujete pořádnou židli než další zvoneček pro štěstí.

Bez zbytečných emocí

Minimalismus nevyvolává emoce, maximálně pocit chladu a odtažitosti. Můžete se domnívat, že se to domů moc nehodí, ale opak je pravdou. Čím jednodušší váš byt bude, tím víc prostoru vněm získáte vy a ne nábytek.

Respekt kokolí

Minimalismus má taky jednu nespornou výhodu. Snadno se kombinuje sjinými styly. Nesnaží se vyčnívat a volat po pozornosti. Takže si sním můžete báječně vyhrát. I do minimalistického bytu můžete umístit malbu ve zlatém rámu. Ale pozor… jen jednu. Dodržujte zásadu střídmosti. Bude to vypadat skvěle.

Další články o minimalismu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama