návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co to vlastně je minimalismus a 5 důvodů, proč ho chtít doma

Matouš Hartman , Aktualizováno: 21.07.2021
Jak zařídit minimalistický byt?
Autor: istock.com Jak zařídit minimalistický byt?
Jednoduchost a rovnováha. Minimalismus nás zbavuje nepotřebných věcí už pěknou řádku let. Jenže rozumíme mu pořádně?

reklama

Myslíme si, že víme přesně, co to minimalismus je. Zkrátka žádné zbytečné věci. Jenže minimalismus toho zahrnuje mnohem více a nenabádá nás jen, abychom měli místo tří židlí dvě. Učí nás, že méně věcí znamená taky méně starostí. Co tedy znamená mít minimalistický domov?

Mluví nám do bydlení už roky

Po opulentním devatenáctém století přišlo zjednodušování designu i architektury, které vedlo až k meziválečnému funkcionalismu. jedním z jeho největších protagonistů v české architektuře se stal brněnský rodák Adolf Loos, který po sobě zanechal několik významných staveb. Jedna z nich je třeba Winternitzova vila na pražském Smíchově. Od té doby se střídmost v našich domácnostech udržela. V šedesátých letech se jí začalo říkat minimalismus a ten nás inspiruje dodnes. Jeho velkým představitelem je skandinávský design, do kterého jsme se zamilovali. Minimalismus se tak ukázal jako velice praktický pro život ve dvacátém i jednadvacátém století. Uklidňuje a nemá snahu nějak zapůsobit na emoce, což se o dřívějších směrech rozhodně říct nedá.

Střídmé barvy jsou pro minimalismus zásadní
Autor: unsplash.com Střídmé barvy jsou pro minimalismus zásadní

Všechno musí mít účel

Přijde nám to normální, ale ještě nedávno jsme si domovy plnili věcmi, které jsme vlastně vůbec nepotřebovali, případně zabíraly více prostoru, než by bylo nutné. Pokud se podíváte do starožitnictví, zjistíte, že takových kusů nábytku je opravdu spousta. Třeba krásné secesní skříně jsou akorát těžké a jejich kudrlinky zabírají místo, které bychom mohli využít pro zvětšení úložného prostoru. Jen málo designérů se snaží proti minimalismu bojovat. Je totiž nejpohodlnější. V minimalismu se bydlí nejsnáze. Úklid není tak náročný, je tu méně záhybů.

V minimalistické ložnici se bude snáze usínat
Autor: istock.com V minimalistické ložnici se bude snáze usínat

Víc věcí, víc odpadu

Minimalismus nás učí, že bychom neměli zjednodušit jen design, ale taky zredukovat počet věcí, které doma máme. Z většiny věcí se nakonec stane odpad. A ten doma nechceme. Hezky to popsala Švédka Margareta Magnusson ve své knize, v níž radí, že bychom měli uklidit, než umřeme. Proč? Přece proto, abychom po sobě nenechali nepořádek. Zkuste se zamyslet nad tím, co doma potřebujete a dejte šanci minimalismu. Oprostí vás od zbytečností a nechá jen to důležité. Díky tomu si budeme moct dovolit i dražší kvalitnější vybavení. Budete mít méně nábytku, ale vydrží mnohem déle. Koneckonců víc potřebujete pořádnou židli než další zvoneček pro štěstí.

Dejte přednost kvalitě před kvantitou
Autor: unsplash.com Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Bez zbytečných emocí

Minimalismus nevyvolává emoce, maximálně pocit chladu a odtažitosti. Můžete se domnívat, že se to domů moc nehodí, ale opak je pravdou. Čím jednodušší váš byt bude, tím víc prostoru v něm získáte vy a ne nábytek.

Jednoduchost především
Autor: unsplash.com Jednoduchost především

Respekt k okolí

Minimalismus má taky jednu nespornou výhodu. Snadno se kombinuje s jinými styly. Nesnaží se vyčnívat a volat po pozornosti. Takže si s ním můžete báječně vyhrát. I do minimalistického bytu můžete umístit malbu ve zlatém rámu. Ale pozor… jen jednu. Dodržujte zásadu střídmosti. Bude to vypadat skvěle.

Minimalismus nám dovoluje i experimenty s barvami, ale nepřehánějte to
Autor: istock.com Minimalismus nám dovoluje i experimenty s barvami, ale nepřehánějte to

Další články o minimalismu:

Jak na minimalistické Vánoce?

Minimalistické Vánoce působí uklidňujícím dojmem a nejsou kýčovité. Jak si je vytvořit?

Industriální styl vás bude bavit

10 kroků k industriálnímu stylu. Jak zařídit minimalistický, a přitom bohatý interiér?

reklama

Článek je zařazen v: minimalismus , design , interiéry

reklama

Přečtěte si také