2. dubna 2022 14:28

Radka Wallerová

Žena miluje retro ve stylu 60. a 70. let. Zařídila si tak celé bydlení, psychedelické barvy najdete i v koupelně

Pamatujete si styl nábytku a bytových doplňků z šedesátých a sedmdesátých letech? Letěl hlavně na Západě, ale v době uvolnění se něco málo dostalo i za železnou oponu. Někteří lidé ho milují dodnes, jak dokládá i tento byt mladé milovnice retro stylu.

Ani ne sto tisíc korun, hodně nápadů a trpělivost při hledání stylových kousků – to všechno bylo potřeba, aby vzniklo tohle stylové, do žluta laděné bydlení pro mladou ženu. Emily Brinkley, výtvarnice a produktová designérka, si byt coby poctu milovanému retro stylu zařídila sama – jeho podobu představuje na instagramovém profilu The Retro Flat. Stálo ji to kolem tří tisíc liber, v přepočtu zhruba 86 tisíc korun.

Šedesátkám propadla už během dospívání, když se jednou provždy zamilovala do hudby The Beatles a začala pro sebe objevovat dobu, v níž byli nejslavnější.

Oblíbila si zejména jasné barvy a výrazné potisky, takže když si pořídila svůj první byt, bylo jasné, jak ho pojme. Do práce se pustila brzy po nastěhování rozhodnutá místu vtisknout milovanou vintage podobu s otiskem legendárních šedesátek.

Jako výtvarnici mě hodně oslovuje poněkud psychedelický design a také móda té doby, vysvětluje Emily.

Věci s příběhem jako bonus

Snažila se, aby to nestálo moc peněz, a proto většinu nábytku a retro ozdob pořídila z charitativních obchodů a second handů. Díky tomu nejenže ušetřila ve srovnání s tím, kdyby kupovala nové předměty šedesátkami pouze inspirované, ale navíc získala spoustu zachovalého dobového vybavení, které lidé skutečně užívali. Věci s příběhem, což je podle Emily rozhodně bonus.

Když si tedy letos koupila svůj první byt, rozhodla se ho přeměnit na prostor inspirovaný vintage, v němž hrají prim zářivé barvy, které nahradily původní šedivé a béžové tóny. Stylová proměna se nevyhnula ani koupelně a schodišti, na kterém visí jak dobové módní fotky, tak některá její vlastní díla. Sama se rovněž pustila i do šití módních variacích na šedesátá léta

„Někdy si přeji, abych vyrostla v 60. a 70. letech, abych mohla naživo vidět vystoupení svých oblíbených hudebníků a jít si koupit oblečení, které se tehdy nosilo, přiznává. Zároveň si ovšem pochvaluje, že žije v době internetu, kdy si může snadno najít všechno, co ji o milované době zajímá.

Sdílejte článek
Štítky koupelna styl retro bydlení nábytek The Beatles Železná opona

Přečtěte si také