Bydlení

19. října 2015 05:10

Markéta Zídková

Nové fotovoltaické panely vyrobí elektřinu i ohřejí vodu

Zdálo by se, že čím více slunce svítí na fotovoltaické panely, tím víc energie vyrábějí. Ve skutečnosti ale solární články vlivem tepla ztrácejí účinnost. Vědci už ale navrhli střechu, která dříve nežádoucí teplo dokáže zužitkovat.

Tým vědců z Brunelovy univerzity v Londýně vytvořil hybridní systém, který přetváří celou střechu v mimořádně účinný solární generátor. Solární panely předávají teplo vodě, která proudí v rozvodech instalovaných po celé šířce střechy. Díky plochému tvaru rozvody ochlazují fotovoltaiku o 15 procent více, než se to daří s klasickými trubkami. Ve výsledku tento kombinovaný systém vyrábí elektřinu a zároveň ohřívá vodu, čímž také zvyšuje účinnost fotovoltaických panelů.

Prototyp patentovaného kombinovaného systému slibuje oproti stávajícím technologiím i některé další výhody. Jednou z nich je snadná instalace panelů, které lze podle vyjádření šéfa výzkumu Dr. Hussama Jouhary „zaklapnout jeden do druhého jako díly laminátové podlahy“.

Prototyp tohoto systému experti právě testují na větším rodinném domě (s trojicí ložnic) při Institutu pro výzkum budov (Building Research Establishment) v anglickém Watfordu.

Ochlazované články produkují více elektřiny a ještě se bezplatně ohřívá voda pro domácnost

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také