18. ledna 2015 06:00
Markéta ZídkováPřehled domácích solárií. Kolik stojí a jak je vybrat
Dostatek zdraví ze slunce i v zimě.
Každé období má co do sebe. I právě probíhající sem tam zasněžená romance. Jenže kromě zimních radovánek s sebou tyto měsíce přinášejí i kratší den a tím i méně světla. To je znát na naší náladě a mnohdy i na zdraví. K tomu, abychom vypluli z pochmurných myšlenek a podpořili imunitu, lze využít solárium. Podívali jsme se na ta, která si můžete pořídit k sobě domů.
Domácí solária u nás nakoupíte v poměrně širokém spektru cenové nabídky. Nejlevnější jsou obličejová solária například JETT RT8801 v ceně od 1400 Kč. Nejdražší jsou pak vertikální solária, v nichž se sluníte „na stojáka“. Tyto sluneční válce (tunely), jejichž cena se pohybuje kolem 130 000 Kč, nabízejí veškerý komfort a kromě domácího snesou i mírný komerční provoz. Existují i stropní solária (tzv. solární louky) a zrcadlová solária. My se ovšem dnes zaměříme na dostupné a prodávanější typy solárií.
Jak fungují solária
Jak jinak, solária napodobují sluneční záření, z něhož nás u nich zajímá hlavně to ultrafialové, známé jako UV, které je ve velkém množství i pod širým nebem ničivé. Na druhou stranu, bez něj bychom čokoládové barvy pleti sotva dosáhli. Další druh záření, který nám v určitém množství dělá dobře, je infračervené, zkráceně IR, díky němuž se zas příjemně prohřejeme. I toto záření některá solária umí.
Kdo by se ale chtěl pod umělým sluncem opalovat do aleluja, tak ho musíme hned zarazit. Všeho s mírou, stejně jako pod tím skutečným! I při přehnaném opalování pod UV trubicemi urychlíte stárnutí pleti a tvorbu vrásek, a to je ten lepší případ! Naopak, uvážené opalování v soláriu sebou přináší dobrou náladu, příjemný vzhled a dostatek vitamínu D, který mj. významně podporuje imunitu.
Při používání solária si pohlídejte:
1) jaký fototyp má vaše kůže
2) abyste podle návodu k přístroji dodrželi patřičný odstup od zářících trubic
3) abyste první opalovací kúru nepřehnali (méně je v tomto případě více)
4) abyste zachovali odstup cca 48 hodin mezi jednotlivými opalovacími kúrami, tedy se opalovali nejdříve obden
5) abyste používali i solární kosmetiku. Ochrání a některá i znásobí opálení
6) abyste si chránili oči brýlemi často dodávanými spolu se solárky
Obličejová solária
Obličejová solária vám podle své velikosti mohou kromě pleti obličeje opálit i krk a dekolt. Nejmenší mají čtyři 15W trubice, časovač a dvě kolečka s číselníkem pro nastavení počtu opalování jako již zmíněný JETT RT8801 nebo o zhruba tisícovku a půl dražší Efbe-Schott SC Typ 834 C a Hapro Sommerglow HB 175. Tato solárka jsou snadno přenosná a mají bezpečnostní spínač, který se automaticky vypne po 30 minutách. Ke všem typům dostanete dvoje ochranné brýle.
Zajímavé obličejové solárko je Hapro Sommerglow HB 404 za necelých 10 000 Kč, ve kterém se o zdroj pro slunění stará velmi výkonná výbojka a které obsahuje také navíjecí centimetr. S ním si vždy pohodlně změříte bezpečnou vzdálenost od zdroje záření. Výkonné a výkonnější jsou i typy obličejových solárií s názvem Exihand a s typy od SC834 do SC 838 (2500 Kč – 3400 Kč). Obsahují 4 až 8 světelných trubic dvou barev (růžové a modré). Tato vychytávka vám zaručí nejen opálení, ale také vás uklidní a pocitově zregeneruje.
Solária pro celé tělo
Chcete-li si opálit celé tělo, pak i pro vás jsou v nabídce obchodů solária k domácímu použití. Připravte si ale větší obnos. Ta s jednou nastavitelnou prohnutou plochou plnou zářících trubic (jednostranná) jsou pochopitelně levnější, jejich cena jako třeba u Jade 12 T začíná na částce kolem 33 000 Kč. Můžete si k tomuto soláriu, které lehce nakloníte třeba nad postel nebo lehátko, pořídit i větrák. Po slunění pak lze celé stočit ke stěně, takže nezabere moc místa.
Některé typy ale rychle a promyšleně složíte do ještě menšího skladnějšího tvaru. Snadno je odvezete a umístíte někam do kouta jako např. HAPRO INNERGIZE HP 8550, jež navíc obsahuje i infrazářiče a rádio nebo mp3 přehrávač. Opravdu detailně promyšlený přístroj pořídíte za cca 45 000 Kč.
Domů si lze zakoupit i rakev, jak se lidově říká horizontálním soláriím, kde opálíte najednou obě strany těla. Nejlevnější u nás dostupný typ začíná na ceně 61 000 Kč. Luxusní cena pro luxusní opálení. A pokud si ještě víc připlatíte, bude mít v horní ploše solária zabudovaný obličejový zářič jako u typu Onyx 26/1 Combi za necelých 89 000 Kč.
Pečujte o sebe i o solárko
Být příjemně opálený, cítit se i v zimě svěží a podpořit svou obranyschopnost není ani doma žádná věda. Rozmyslete si, který z přístrojů se vám vyplatí. Pro občasné použití zcela postačí obličejové solárium. Jste-li ale vyznavači opálení celého těla a můžete si dovolit zakoupit větší přístroj, pak i jedna plocha zářících trubic s cenou do 40 000 Kč by vás mohla potěšit. Myslete ale na zásady zdravého slunění, používejte solární kosmetiku a po cca 800 hodinách provozu nezapomeňte trubice v soláriu vyměnit.
Jaký jste fototyp?
1. Vždy zrudnete a hnědou aby pohledal? Máte velmi citlivou pleť, solárko si zapněte podle jeho typu na cca 5–10 min.
2. Kůže vám rudne, ale sem tam i trochu zhnědnete? Vaše citlivá pleť snese 10–20 minutový pobyt pod klasickým sluncem, podobně i pod solárkem.
3. Hnědnete dobře, ale sem tam i trochu zrudnete? Máte normální pleť, na slunci můžete vydržet i 20–30 minut.
4. Lehce zhnědnete a už si ani nepamatujete, že byste někdy zrudli? Gratulujeme, máte odolnou pleť. Ale i tak to se sluněním nepřehánějte. Jako u třetího typu pleti snesete třeba před obličejovým solárkem 30minutový pobyt.
5. První slunění ale vždy poddimenzujte, ať máte jakýkoliv typ pleti. Třeba u obličejového solária si dopřejte nejvýš 10 minut! Rozsah následujících kúr většinou výrobci v příbalových informacích o výrobku uvádějí podle typu a síly záření.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: