Bydlení

21. května 2015 06:00

Markéta Zídková

Nový fenomén zentangle: Jen tak si čmáráte a přitom tvoříte

Seznamte se: Zentangle.

Už jste slyšeli o Zentangle? Neslyšeli? Já jsem si téměř jistá, že jste se s ním setkali a dokonce ho sami nejednou vytvářeli. Zentangle je nový název pro staré známé čmárání na okraj sešitu při vyučování nebo na nudné poradě, při dlouhém telefonátu … však to známe všichni. Jen tak mimochodem si začneme kreslit čtverečky, kolečka, smyčky.

Tuto „novou“ uměleckou formu, povýšenou na umění, je tedy snadné se naučit. Stačí přidat trochu soustředění a můžete vytvořit fascinující obrázek. Je to technika, kterou i amatér docílí překvapivého výsledku. Kreslení, na které nepotřebujete umět kreslit.

Kreslit zentangle je výborný způsob jak relaxovat, nechte se inspirovat podvědomím. Odreagování a uvolnění se dostaví samo. Ostatně „zen“ znamená uvolnění a „tangle“ prolínání tvarů.

Zentangle se můžete věnovat kdekoli máte po ruce papír a tužku. Hotové obrázky trochu připomínající tetování, můžete i barevně stínovat. Záleží jen na vkusu, záměru a momentální náladě.

K dostání jsou knihy a návody, šablony, měřítka, tužky i pastelky. Nic z toho nebudete pro začátek potřebovat a pro inspiraci se podívejte na internet. Ovšem jako dárek je kniha o Zentangle (a krásné pastelky k tomu) určitě bezva nápad!

(veh)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také