Bydlení

10. ledna 2016 06:00

Markéta Zídková

Nový rok, nový domov: 11 tipů na rychlou proměnu

Změna je život.

Začátek roku je ideální čas na nový začátek nebo na vyzkoušení nových věcí. Pokud máte pocit, že by vaše domácnost potřebovala čerstvý vítr, máme pro vás 11 super nápadů, které jí dodají svěží vzhled.

Už vás nudí bydlet pořád ve stejném prostředí, ale na nové vybavení prostě nemáte peníze? Dobrá zpráva je, že stačí změnit pár maličkostí, a váš byt hned bude vypadat jinak, svěže. Důležité však je předem vše naplánovat, aby výsledek zase nebyl přeplácaný. Vyberte si, který z našich tipů se vám nejvíce líbí, pak zvolte druhý a třetí a zamyslete se, jak vše co nejlépe zkombinovat dohromady. Třeba zvolte společnou barvu nebo dekorace a hned bude váš domov vypadat, jako byste pozvali bytového architekta.

1. Vymalujte za knihovnou.

Sundejte zadní stěnu z policové skříně, třeba knihovny, a vymalujte zeď za poličkami jinou barvou než je zbytek pokoje. Vzduch bude za skříní lépe proudit a vy získáte zajímavý dekorační prvek své místnosti.

2. Pověste umění na nečekaná místa.

Obrazy na stěně má téměř každý, ale co takhle je zavěsit těsně nad zemí? Pokud však máte malé děti, volte raději jiná, neobvyklá místa.

3. Namalujte strop.

Jestli vás mrzí, že nemůžete spát pod širým nebem, namalujte si ho na strop. Nebo mu dopřejte zcela jinou barvu, takovou, která se vám líbí, ale do celé místnosti byste ji nesnesli. Jen pozor, ať ladí se zbytkem pokoje.

4. Pověste na zeď svou sbírku.

Je vlastně jedno, zda sbíráte kytary, motýly, známky, nebo třeba kola. Pověšením na zeď získá vaše sbírka nový rozměr a vy zase získáte novou dekoraci do svého obýváku.

5. Vybavte se netradičním stolkem.

Starý buben, ale také dřevěná cívka od kabelů. Za malý stolek v obýváku či noční stolek vám poslouží téměř vše. A bude to rozhodně vypadat lépe, než kdybyste utratili tisíce za nový kousek z nejmenovaných řetězců s nábytkem.

6. Místo čela postele velké umělecké dílo.

Stará postel získá úplně jiný vzhled, když místo zničeného čela pověsíte velký obraz. V tomto případě raději volte kopii či nějaké, které nemá příliš velkou hodnotu. Mohlo by se totiž poničit.

7. Galerie v rohu.

Když si někdo v bytě dělá galerii fotek či obrázků, většinou ji umístí na hlavní zeď. Tím, že ji přemístíte někam do rohu pokoje, budou vystavené obrázky rázem vypadat úplně jinak.

8. Pověste si dekoraci.

Závěsné dekorace nepatří jen do dětského pokojíčku. Pokud vyberete tu správnou, můžete ji pověsit do své pracovny i do obýváku. V průvanu pak může třeba jemně cinkat.

9. Vitráže na oknech.

Vitrážová skla už dávno nepatří jen do kostelů, velkou parádu udělají i na vašich oknech a dveřích. Ale protože pravé vitráže jsou drahé, namalujte si je sami barvami na sklo.

10. Nízké police.

Lepší než nechat povalovat své věci po zemi je udělat jim nízké police. Nemusíte být truhlářem, abyste takové police zvládli, na obrázku vidíte, jak moc je to jednoduché.

11. Pusťte domů něco bláznivého.

Jste-li duchem stále mladí, i když let v občance přibývá, ukažte to i ve svém bytě a pusťte do něj něco bláznivého. Třeba dinosaura jako držáček na toaletní papír.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také