reklama

Jak vyčistit skvrny od červené řepy? Máme 5 vyzkoušených tipů

klára beščecová
11. října 2015
Červená řepa – pro někoho stále živá a neradostná vzpomínka na jeden z oblíbených hitů školní jídelny, pro jiného výzva, jak tuto super zdravou kořenovou zeleninu co nejčastěji a nejnápaditěji zařazovat do jídelníčku.
reklama

Vkaždém případě se ale polévka i šťáva zčervené řepy dokážou na oblečení proměnit ve skvrny, které příliš optimismu nevyvolávají. Pro nás se aktuálně stala červená řepa také výzvou, ale rozhodně tady nepůjde o zdravou výživu. Rozhodli jsme se totiž zjistit, jestli existuje nějaký zaručeně spolehlivý způsob, jak odstranit skvrny od její šťávy. Není to spíše tak, že se soblečením, které se nám podařilo obarvit, definitivně rozloučíme? I u skvrn od červené řepy platí obecné pravidlo, které radí, abychom skvrnu nenechali zaschnout a boj proti ní zahájili okamžitě. Jenže jak správně postupovat? A co se skvrnami, které na oblečení zaschly, existuje ještě šance na jejich odstranění? Vyhledali jsme několik návodů a na vlastní kůži (tedy spíše na vyřazeném šatstvu) jsme je otestovali. A tady jsou výsledky.

Teplá, nebo studená?

Pro čištění čerstvých červených skvrn na oblečení kolují mezi hospodyněmi nejčastěji dvě rady – použít teplou, nebo naopak studenou vodu. Vyzkoušeli jsme nejdříve horkou vodu, kousek polité dětské pleny jsme přidrželi napnutý přímo pod vodovodem. Během několika okamžiků skvrna od řepy definitivně mizí. Při opakování postupu se studenou vodou je to složitější – skvrna bledne, ale úplně pryč se jí nechce. Už růžovou skvrnu jsme tedy ještě namydlili žlučovým mýdlem a nechali chvíli ležet. Po pár minutách skvrna mizí úplně. I tento způsob funguje, ale je trochu pracnější. Na čerstvé skvrny od červené řepy použijte raději teplou vodu, sní je to hračka.

Když se to sřepou trochu zvrtne

Ne vždy se nám ale podaří zareagovat okamžitě, proto jsme se zaměřili hlavně na odstranění už zaschlých skvrn. Našli jsme čtyři velice jednoduché babské rady, jak sčervenou řepou bojovat. Navíc jsme se současně rozhodli vyzkoušet i jeden komplikovanější způsob – co kdyby žádná ztěch snadných cest nebyla ta pravá?

Čistící prostředky, ocet a čpavek

Čtyři zpěti prostředků, které jsme kčištění zvolili, jsou běžně dostupné, troufáme si tvrdit, že je najdete vkaždé běžné domácnosti. Jedná se o prací prášek, prostředek na mytí nádobí, ocet a žlučové mýdlo. Pokud náhodou patříte ktěm, kteří sposledně jmenovanou položkou ještě nemají zkušenosti, vězte, že se jedná o mýdlo spřídavkem volské žluči, které se používá na předpírání poskvrněného oblečení a je za velice přijatelný obnos kdostání vdrogeriích. Pátým prostředkem je pětiprocentní roztok čpavku, práce sním jsme se ale trochu obávali.

Vlastně to není problém

Na všech skvrnách jsme nechali použité čistící prostředky chvíli působit a potom jsme oba kousky prádla namočili na pár hodin do teplé vody se zbytkem kašičky zpracího prášku. Při namáčení vidíme, že zbytky řepy se ve vodě rozpouštějí. Poté jsme tílko i legíny vyprali – použili jsme běžný prací prášek na barevné prádlo a program steplotou 40 ºC. Po usušení prádla jsme opravdu překvapeni, ani po důkladné prohlídce nenacházíme vůbec žádné stopy po červené řepě.

Vklidu tedy můžeme zapomenout na čpavkový roztok, vpřípadě nehody sčervenou řepou si vyberte mezi prostředkem na mytí nádobí, pracím práškem, octem nebo žlučovým mýdlem, všechny tyto prostředky zaručeně a bezchybně fungují. Ani vpřípadě červené řepy nemusíte sahat po drahých čističích skvrn a můžete se spolehnout na to, co máte doma.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: mýdlořepaobrázekocetprací prostředekřepa červená
reklama