Jak na to

25. září 2023 07:50

redakce Prima Living

Jak vyčistit skvrny od červené řepy. Vyzkoušeli jsme hned několik postupů. Fungují všechny

Červená řepa je pro někoho stále živá a neradostná vzpomínka na jeden z oblíbených hitů školní jídelny, pro jiného výzva, jak tuto super zdravou kořenovou zeleninu co nejčastěji zařazovat do jídelníčku. Ovšem šťáva z červené řepy dokáže na oblečení udělat nevzhledné skvrny, které příliš radosti neudělají. Rozhodli jsme se zjistit, jestli existuje nějaký zaručeně spolehlivý způsob, jak odstranit skvrny od červené řepy.

I u skvrn od červené řepy platí obecné pravidlo, které radí, abychom skvrnu nenechali zaschnout a boj proti ní zahájili okamžitě. Jenže jak správně postupovat? A co se skvrnami, které na oblečení zaschly, existuje ještě šance na jejich odstranění? Vyhledali jsme několik návodů a na vlastní kůži (tedy spíše na vyřazeném šatstvu) jsme je otestovali. A tady jsou výsledky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak vyčistit skvrny od jahod? Vyzkoušeli jsme domácí tipy a víme, které fungují

Voda teplá, nebo studená?

Pro čištění čerstvých červených skvrn na oblečení kolují zhruba dvě rady – použít buď teplou, nebo naopak studenou vodu.

Vyzkoušeli jsme nejdříve horkou vodu, kousek polité dětské pleny jsme přidrželi napnutý přímo pod kohoutkem. Během několika okamžiků skvrna od řepy definitivně zmizela.

Při postupu se studenou vodou to bylo složitější – skvrna vybledla, ale úplně pryč se jí nechtělo. Už růžovou skvrnu jsme tedy ještě namydlili žlučovým mýdlem a nechali chvíli ležet. Po několika minutách byla skvrna pryč. I tento způsob funguje, ale je trochu pracnější.

  • Naše rada: Na čerstvé skvrny od červené řepy použijte raději teplou vodu, s ní je to hračka.

Jak odstranit už zaschlé skvrny

Ne vždy se nám ale podaří zareagovat okamžitě, proto jsme se zaměřili hlavně na odstranění už zaschlých skvrn. Našli jsme čtyři jednoduché babské rady, jak s červenou řepou na oblečení zabojovat. Navíc jsme se současně rozhodli vyzkoušet i jeden komplikovanější způsob pro případ, že by žádná z těch snadných cest nebyla ta pravá.

Prací prášek, saponát, žlučové mýdlo, ocet a čpavek

Čtyři z pěti prostředků, které jsme k čištění zvolili, jsou běžně dostupné, troufáme si tvrdit, že je najdete v každé běžné domácnosti. Jedná se o prací prášek, prostředek na mytí nádobí, ocet a žlučové mýdlo. Pokud náhodou patříte k těm, kteří s posledně jmenovanou položkou ještě nemají zkušenosti, vězte, že se jedná o mýdlo s přídavkem volské žluči, které se používá na předpírání poskvrněného oblečení a je za velice přijatelný obnos k dostání v drogeriích. Pátým prostředkem je pětiprocentní roztok čpavku (amoniaku), práce s ním jsme se ale trochu obávali.

Skvrny zmizely beze stopy

Na všech skvrnách jsme nechali použité čistící prostředky chvíli působit a potom jsme oba kousky prádla namočili na pár hodin do teplé vody se zbytkem kašičky z pracího prášku. Při namáčení bylo vidět, že zbytky řepy se ve vodě rozpouštějí. Poté jsme tílko i legíny vyprali – použili jsme běžný prací prášek na barevné prádlo a program s teplotou 40 ºC. Po usušení prádla jsme byli opravdu překvapeni, ani po důkladné prohlídce jsme nenašli vůbec žádné stopy po červené řepě. V klidu jsme tedy mohli zapomenout na čpavek.

  • Naše rada: V případě nehody s červenou řepou si vyberte mezi prostředkem na mytí nádobí, pracím práškem, octem nebo žlučovým mýdlem, všechny tyto prostředky zaručeně  fungují. Ani případě červené řepy tak nemusíte sahat po drahých čističích skvrn a můžete se spolehnout na to, co máte doma.

Zdroj: autorský text Jana Brass


Přečtěte si také