Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak vyčistit skvrny od červené řepy? Máme 5 vyzkoušených tipů

Červená řepa – pro někoho stále živá a neradostná vzpomínka na jeden z oblíbených hitů školní jídelny, pro jiného výzva, jak tuto super zdravou kořenovou zeleninu co nejčastěji a nejnápaditěji zařazovat do jídelníčku.
Vydáno: 11.10.2015
Patříte k milovníkům červené řepy? Není divu, tahle zelenina se znovu vrací do našich kuchyní. Možná ale nevíte, jak si poradit se stopami, které dokáže zanechat na vašem oblečení
Autor: Thinkstockphotos Patříte k milovníkům červené řepy? Není divu, tahle zelenina se znovu vrací do našich kuchyní. Možná ale nevíte, jak si poradit se stopami, které dokáže zanechat na vašem oblečení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V každém případě se ale polévka i šťáva z červené řepy dokážou na oblečení proměnit ve skvrny, které příliš optimismu nevyvolávají. Pro nás se aktuálně stala červená řepa také výzvou, ale rozhodně tady nepůjde o zdravou výživu. Rozhodli jsme se totiž zjistit, jestli existuje nějaký zaručeně spolehlivý způsob, jak odstranit skvrny od její šťávy. Není to spíše tak, že se s oblečením, které se nám podařilo obarvit, definitivně rozloučíme? I u skvrn od červené řepy platí obecné pravidlo, které radí, abychom skvrnu nenechali zaschnout a boj proti ní zahájili okamžitě. Jenže jak správně postupovat? A co se skvrnami, které na oblečení zaschly, existuje ještě šance na jejich odstranění? Vyhledali jsme několik návodů a na vlastní kůži (tedy spíše na vyřazeném šatstvu) jsme je otestovali. A tady jsou výsledky.

Teplá, nebo studená?

Pro čištění čerstvých červených skvrn na oblečení kolují mezi hospodyněmi nejčastěji dvě rady – použít teplou, nebo naopak studenou vodu. Vyzkoušeli jsme nejdříve horkou vodu, kousek polité dětské pleny jsme přidrželi napnutý přímo pod vodovodem. Během několika okamžiků skvrna od řepy definitivně mizí. Při opakování postupu se studenou vodou je to složitější – skvrna bledne, ale úplně pryč se jí nechce. Už růžovou skvrnu jsme tedy ještě namydlili žlučovým mýdlem a nechali chvíli ležet. Po pár minutách skvrna mizí úplně. I tento způsob funguje, ale je trochu pracnější. Na čerstvé skvrny od červené řepy použijte raději teplou vodu, s ní je to hračka.

Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

Když se to s řepou trochu zvrtne

Ne vždy se nám ale podaří zareagovat okamžitě, proto jsme se zaměřili hlavně na odstranění už zaschlých skvrn. Našli jsme čtyři velice jednoduché babské rady, jak s červenou řepou bojovat. Navíc jsme se současně rozhodli vyzkoušet i jeden komplikovanější způsob – co kdyby žádná z těch snadných cest nebyla ta pravá?

Na žlutý nátělníček a šedivé legínky jsme aplikovali celkem pět pořádných skvrn od šťávy z červené řepy a nechali je 24 hodin schnout.
Autor: bras Na žlutý nátělníček a šedivé legínky jsme aplikovali celkem pět pořádných skvrn od šťávy z červené řepy a nechali je 24 hodin schnout.

Čistící prostředky, ocet a čpavek

Čtyři z pěti prostředků, které jsme k čištění zvolili, jsou běžně dostupné, troufáme si tvrdit, že je najdete v každé běžné domácnosti. Jedná se o prací prášek, prostředek na mytí nádobí, ocet a žlučové mýdlo. Pokud náhodou patříte k těm, kteří s posledně jmenovanou položkou ještě nemají zkušenosti, vězte, že se jedná o mýdlo s přídavkem volské žluči, které se používá na předpírání poskvrněného oblečení a je za velice přijatelný obnos k dostání v drogeriích. Pátým prostředkem je pětiprocentní roztok čpavku, práce s ním jsme se ale trochu obávali.

Na skvrnu na ramínku nátělníku jsme použili kašičku z pracího prášku. V rukavicích jsme místo pořádně promnuli a nechali pár minut působit. Skvrna se pomalu rozpíjí.
Autor: bras Na skvrnu na ramínku nátělníku jsme použili kašičku z pracího prášku. V rukavicích jsme místo pořádně promnuli a nechali pár minut působit. Skvrna se pomalu rozpíjí.
Do druhé skvrny na nátělníku kartáčkem vklepáváme pětiprocentní roztok čpavku a pak místo potíráme suchým mýdlem (máme to s jelenem). Je to síla, pracujeme přímo u otevřeného okna, ale zápach je nesnesitelný. Jenže skvrna je během chvilky pryč.
Autor: bras Do druhé skvrny na nátělníku kartáčkem vklepáváme pětiprocentní roztok čpavku a pak místo potíráme suchým mýdlem (máme to s jelenem). Je to síla, pracujeme přímo u otevřeného okna, ale zápach je nesnesitelný. Jenže skvrna je během chvilky pryč.
Skvrnu na horní části bavlněných legín čistíme neředěným prostředkem na mytí nádobí. Pomáháme si houbičkou. Moc dobrý pocit z toho nemáme, řepu postupně rozpatláváme i tam, kde zatím nebyla.
Autor: bras Skvrnu na horní části bavlněných legín čistíme neředěným prostředkem na mytí nádobí. Pomáháme si houbičkou. Moc dobrý pocit z toho nemáme, řepu postupně rozpatláváme i tam, kde zatím nebyla.
Na pravou nohavičku legín aplikujeme houbičkou ocet. Průběžný výsledek a pocity jsou stejné jako u prostředku na mytí nádobí. Všimněte si, že při čistění každé skvrny místo podkládáme poskládanou dětskou plenou.
Autor: bras Na pravou nohavičku legín aplikujeme houbičkou ocet. Průběžný výsledek a pocity jsou stejné jako u prostředku na mytí nádobí. Všimněte si, že při čistění každé skvrny místo podkládáme poskládanou dětskou plenou.
Na levou nohavici nastupujeme se žlučovým mýdlem a houbičkou s teplou vodou. Řepa mizí, možná rychleji, než při použití čpavku. Pro jistotu ale postup opakujeme.
Autor: bras Na levou nohavici nastupujeme se žlučovým mýdlem a houbičkou s teplou vodou. Řepa mizí, možná rychleji, než při použití čpavku. Pro jistotu ale postup opakujeme.

Vlastně to není problém

Na všech skvrnách jsme nechali použité čistící prostředky chvíli působit a potom jsme oba kousky prádla namočili na pár hodin do teplé vody se zbytkem kašičky z pracího prášku. Při namáčení vidíme, že zbytky řepy se ve vodě rozpouštějí. Poté jsme tílko i legíny vyprali – použili jsme běžný prací prášek na barevné prádlo a program s teplotou 40 ºC. Po usušení prádla jsme opravdu překvapeni, ani po důkladné prohlídce nenacházíme vůbec žádné stopy po červené řepě.

Skvrn od červené řepy se vážně bát nemusíte, tady je důkaz.
Autor: bras Skvrn od červené řepy se vážně bát nemusíte, tady je důkaz.

V klidu tedy můžeme zapomenout na čpavkový roztok, v případě nehody s červenou řepou si vyberte mezi prostředkem na mytí nádobí, pracím práškem, octem nebo žlučovým mýdlem, všechny tyto prostředky zaručeně a bezchybně fungují. Ani v případě červené řepy nemusíte sahat po drahých čističích skvrn a můžete se spolehnout na to, co máte doma.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Mezi hospodyněmi koluje hned několik rad, jak si jednoduše se zaschlou skvrnou od jahod poradit.

Jak vyčistit skvrny od jahod? Vyzkoušeli jsme domácí tipy a víme, které fungují

Chvilka nepozornosti a neštěstí je hotovo. Dokážete si poradit se skvrnou od kečupu, hořčice nebo omastku?

Vyzkoušeli jsme a máme výsledek: Jak nejlépe odstranit skvrny od kečupu, hořčice a omastku!


Článek je zařazen v:
Reklama