Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jarní interiér? Jedině v shabby chic stylu, který není pro minimalisty

Potřebujete nový jarní impuls do interiéru? Nic není více svěží, romantické a jarní než styl zvaný shabby chic. Nalaďte se s ním na teplé období roku.
Vydáno: 28.02.2019
schabby chic 1
Autor: istock.com schabby chic 1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Shabby chic není nic pro milovníky pravoúhlého a minimalistického modernismu, ale pro jarní období byste sotva našli něco, co rozkvétající přírodu lépe definuje. Tento styl vymyslela v osmdesátých letech minulého století interiérová designérka Rachel Ashwellová a stal se populární doslova po celém světě.

Jako skvělá dekorace poslouží květiny
Autor: unsplash.com Jako skvělá dekorace poslouží květiny

Až uvidíte interiéry ve stylu shabby chic, asi vás nepřekvapí, že pocházejí ze staré dobré Anglie. Právě rustikálnost, květinové motivy, spousta bílé a pastelů vás přenese na venkovská sídla vsazená mezi svěží britské pastviny. A nejen tam. Shabby chic se inspiruje také estetikou italského Toskánska a francouzské Provence. Klidně pojme i řecké prvky, vždyť kdo by nemiloval slunečné a romantické Středomoří.

Jaká jsou pravidla hry?

V první řadě se do shabby chic musíte zamilovat. Nedá se dělat jen tak napůl. Pokud je na vás trochu moc, nechte si ho třeba na chalupu, kde si venkovský styl lépe užijete. Shabby chic odráží vnitřní naladění na klidný rodinný venkovský život v souladu s přírodou. Nehraje si na městskou manýru a není ani skromný ani puristický. Když přivítá člověka doma, máte pocit, že se zastavil čas a není kam spěchat.

Jako u babičky
Autor: istock.com Jako u babičky

Barvy

Základem všeho je bílá, bílá a ještě jednou bílá. Na ní nejlépe vyniknou květinové vzory, omšelé pastelové barvy a občasný záblesk sytých barev Středomoří. Bílou můžete nahradit béžovou nebo světle šedou, ale pořád se pohybujeme v paletě světlých a velmi neutrálních barev.

Patinujte, nebo natřete masiv bílou barvou
Autor: istock.com Patinujte, nebo natřete masiv bílou barvou

Do pastelové palety bude patřit růžová ve všech možných pudrových, starosvětských nebo meruňkových odstínech, dále tyrkysová připomínající Egejské moře, zašlá zelená nebo syté kožené tóny hnědé.

Shabby chic může být i moderní
Autor: istock.com Shabby chic může být i moderní

Nábytek

Absolutní všehochuť, kombinace nábytku v různých povrchových úpravách, barvách a stylech nebo z různých historických epoch. Můžete směle mixovat kovové, dřevěné, stejně jako elegantní a rustikální. Klíčové slovo, a nebojme se ho použít, je „zašlý”. Zkrátka nábytek s pořádnou patinou, ať už skutečnou nebo uměle dodělanou.

Nábytek s patinou je klasickým doplňkem shabby chic interiérů
Autor: istock.com Nábytek s patinou je klasickým doplňkem shabby chic interiérů

Doplňky

Dekorace potřebujete především s květinovým motivem. Hodit se budou i dřevěné nebo mosazné předměty, zkrátka věci s příběhem. S doplňky se v případě shabby chic nešetří, naopak, jsou alfou i omegou stylu. Nebuďte skromní a nehrajte si na minimalismus, není to žádoucí. Polštářky, vázy, květinové přehozy nebo solitérní stolky a stoličky jsou pro shabby chic jako dělané!

ku

Mrkněte i na další oblíbené styly:

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

V koloniálních domech najdete i velice temné barvy, které se ale k tomuto stylu báječně hodí

Vraťte se k tradicím. Koloniální styl vytvoříte i v českém obýváku a bude vonět starými dobrými časy

Zařiďte si domov v anglickém stylu.

Bydlení ve stylu staré dobré Anglie: Nestřídmé a dekorativní, přesto podmanivě kouzelné

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Článek je zařazen v: Shabby Chic , retro , vintage , patina
Reklama