Bydlení

5. května 2023 07:00

redakce Prima Living

Jarní interiér? Jedině v shabby chic stylu, který není pro minimalisty

Potřebujete nový jarní impuls do interiéru? Nic není více svěží, romantické a jarní než styl zvaný shabby chic. Nalaďte se s ním na teplé období roku.

Shabby chic není nic pro milovníky pravoúhlého a minimalistického modernismu, ale pro jarní období byste sotva našli něco, co rozkvétající přírodu lépe definuje. Tento styl vymyslela v osmdesátých letech minulého století interiérová designérka Rachel Ashwell a stal se populární doslova po celém světě.

Až uvidíte interiéry ve stylu shabby chic, asi vás nepřekvapí, že pocházejí ze staré dobré Anglie. Právě rustikálnost, květinové motivy, spousta bílé a pastelů vás přenese na venkovská sídla vsazená mezi svěží britské pastviny. A nejen tam. Shabby chic se inspiruje také estetikou italského Toskánska a francouzské Provence. Klidně pojme i řecké prvky, vždyť kdo by nemiloval slunečné a romantické Středomoří.

Jaká jsou pravidla hry?

V první řadě se do shabby chic musíte zamilovat. Nedá se dělat jen tak napůl. Pokud je na vás trochu moc, nechte si ho třeba na chalupu, kde si venkovský styl lépe užijete. Shabby chic odráží vnitřní naladění na klidný rodinný venkovský život v souladu s přírodou. Nehraje si na městskou manýru a není ani skromný ani puristický. Když přivítá člověka doma, máte pocit, že se zastavil čas a není kam spěchat.

Základem všeho je bílá

Základem všeho je bílá, bílá a ještě jednou bílá. Na ní nejlépe vyniknou květinové vzory, omšelé pastelové barvy a občasný záblesk sytých barev Středomoří. Bílou můžete nahradit béžovou nebo světle šedou, ale pořád se pohybujeme v paletě světlých a velmi neutrálních barev.

Pastelové barvy

Do pastelové palety bude patřit růžová ve všech možných pudrových, starosvětských nebo meruňkových odstínech, dále tyrkysová připomínající Egejské moře, zašlá zelená nebo syté kožené tóny hnědé.

Nábytek s patinou

Absolutní všehochuť, kombinace nábytku v různých povrchových úpravách, barvách a stylech nebo z různých historických epoch. Můžete směle mixovat kovové, dřevěné stejně jako elegantní a rustikální. Klíčové slovo, a nebojme se ho použít, je „zašlý“. Zkrátka nábytek s pořádnou patinou, ať už skutečnou, nebo uměle vytvořenou.

Doplňky s květinovým motivem

Dekorace potřebujete především s květinovým motivem. Hodit se budou i dřevěné nebo mosazné předměty, zkrátka věci s příběhem. S doplňky se v případě shabby chic nešetří, naopak, jsou alfou i omegou stylu. Nebuďte skromní a nehrajte si na minimalismus, není to žádoucí. Polštářky, vázy, květinové přehozy nebo solitérní stolky a stoličky jsou pro shabby chic jako dělané!

Zdroj: (ku) a https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/romanticky-shabby-chic-interier-20200629.html; https://xbarvy.cz/novinky/shabby-chic/

Sdílejte článek

Přečtěte si také