Dětský pokoj

24. srpna 2023 15:00

redakce Prima Living

Ekologická škola: Vyberte správný školní batoh, vyvarujte se PVC a balte do papíru

Aktovku na záda a s vyžehlenými límečky alou zase do školy! Řada dětí však prožívá začátek školního roku jinak. A stejně tak rodiče. Pokud pro vás bývá konec prázdnin ve znamení stresu, odlehčete si. Vybavte svého malého školáka včas. A nejen včas – zdravěji, šetrněji, hravěji. Víte, kde hledat školní pomůcky, které přírodě nevadí?

O mnoho více času a peněz vám kompletování ekologické školní výbavy nezabere. Stačí se řídit pár jednoduchými pravidly a spíše ušetříte.

  1. Upcyklujte – vyčarujte co nejvíc školních potřeb z toho, co doma leží ladem (některé tipy najdete níže).
  2. Otáčejte – proberte s ratolestí, zdali skutečně potřebuje nový penál či vodovky.
  3. Komunikujte – nažhavte kamarádské a sousedské linky a před koupí nové věci sondujte u známých.
  4. Opravujte – rozbitá věc ne vždycky touží po tom, aby skončila v koši.
  5. Plánujte – ekologické fixy jen tak nekoupíte v supermarketu, zato ty chemické v plastu ano.
  6. Berte z druhé ruky – ne nutně to ošuntělé. V (online) bazarech i second handech narazíte na fungl nové věci, které například jiné dítě odmítlo.
  7. Naučte ratolest o věci pečovat.
  8. Volte kvalitu nad kvantitou, tedy dlouhověkost nad jednorázovostí.
  9. Tuzemské je vždycky milejší (a mnohdy zdravější) než v dalekých zemích vyrobené.
  10. „Přírodní“, „rozložitelné“, „kompostovatelné“, „certifikované“ = to jsou správné ukazatele na obalech školních pomůcek.
  11. Na materiálu záleží – recyklovaný papír je nejšetrnější, dřevo, sklo či kov skvěle odbouratelné.
  12. Volte nelakované, neparfemované výrobky, stejně jako ty bez třpytek, flitrů i plastových částí. Vodítkem může být i složení na bázi vody či certifikace FSC.
  13. Řekněte rezolutní „ne“ produktům s obsahem PVC, v nichž se vyskytují ftaláty. Odborníci před nimi varují z důvodu toxicity pro reprodukční a kardiovaskulární systém, z negativního působení na štítnou žlázu a hromadění v ledvinách a játrech.

Eko a zdravá školní výbava

Penál

Zatímco jsme v dětství museli mít ten s bárbínou nebo Flintstony, dnes si žádný klučík v partě neškrtne zase bez jiných postaviček. I když celé je to věc pohledu, výchovy i zvyku.

Pokud své dítko odmalička vedete například k ohleduplnosti vůči přírodě, jistě samo upřednostní ekologický penál. Tedy ten neplastový, ideálně pouzdro ze 100% bavlny či juty. A pokud to bez Spider-Mana přece jen nepůjde, vytuňte penál na míru vkusu dítěte! Nažehlete na něj stylové záplaty, nalepte super hrdinu. Jako penál skvěle poslouží i pouzdro na brýle, dárková krabička ve tvaru pevné tuby či kosmetická taštička na zip. Žádá malý fajnšmekr specifický penál? Porozhlédněte se po bazarech. Často se v rodinách sejde hned několik penálů a jiných pomůcek od babiček a dědečků.

Sešity a obaly

Nejlepší sešity jsou Microsoft Word nebo Open Office Writer, že. Textové počítačové programy nevyžadují oběti ve formě pokácených stromů ani nevytvoří odpad. Ne všechny školy jsou ale připravené na „notebookovou výuku“. A jasně, při klepání do počítače si dítě moc nevybrousí krasopis.

Když tedy sešity, tak z recyklovaného papíru. Tlusté tak akorát, s neplastovou obálkou, bez dekorativních třpytek či flitrů. Zahalte je (nedá-li pančelka jinak) košilkou z recyklovaného papíru. Prázdné stránky z loňských sešitů vytrhejte a svažte. Školák získá notes na čmárání nebo zapisování úkolů.

Tužky, propisky, pravítka, kružítka, gumy…

Žádná věda, milé maminky. Tužky obyč dřevěné, ořezávátko bude mít jistě babička nebo kamarádka. Když ne, volte kombinaci dřevo–kov. I pravítka či úhloměry se většině z nás doma povalují z dob, kdy jsme hledali průsečíky a tětivy. Kružítko se vytratilo? Pořiďte celokovové. Pravítka zase bodují v dřevěné úpravě. Přetahy tužkou smázne přírodní kaučuková guma. A propisky? Planeta ocení všechny s vyměnitelnou náplní.

Výtvarné potřeby

Vodovky v plastové krabičce. Návykově „smrduté“ fixy a tempery. Voskovky s příjemnou vůní, do kterých by se člověk nejradši zakousl. Kdo si bez nich dovede představit školní léta?

Doba však pokročila, planetě přibyly vrásky a silné charaktery z řad rodičů jsou připraveny se těchto vzpomínek vzdát. Jde to ale? Lze se ale v případě výtvarných potřeb chemikáliím vyhnout?

Pokrok člověk nezastaví, a tak můžeme díky uvědomělým výrobcům sehnat třeba fixy využívající přírodních barviv. Nebo vodovky v kovovém pouzdře na přírodní bázi, co si notují s dřevěným štětcem se štětinami z koňských žíní.

Dokonce i zmíněné tempery mají své ohleduplnější dvojče – přírodní temperové barvy v prášku, zcela odbouratelné v odpadních vodách. A voskovky seženete i ze včelího vosku!

I v této oblasti je ale co dohánět. Ačkoliv lepších alternativ jsou spousty, nějaký nedostatek s sebou většinou stále nesou. Nejčastěji ve formě plastových obalů. Zkuste se tedy před koupí nejprve poptat u spřízněných maminek či tatínků. Nebo volte znovuplnitelné popisovače a fixy. Barvu doplníte pasujícím inkoustem nebo bombičkou.

Papíry, bločky apod.

Někdy školák potřebuje blok na „předřešení“ matematické úlohy, úkolníček nebo nějaký papír, na který si může čárat při nudné hodině dějepisu. Kupovat kvůli tomu nové sešitky, notýsky apod. je zbytečné, máte-li k dispozici papíry či letáky potištěné pouze z jedné strany. Poptat se můžete také v tiskařských centrech. Naučte svou ratolest využívat papír z obou stran.

Školní batoh

Musí být hlavně s princeznou Elsou! Na ničem jiném než na vzhledu prvňáčkovi obvykle nezáleží. Vám by mělo záležet hlavně na zdravotní certifikaci, správné výztuži zad a ramen, hmotnosti, ergonomickém pojetí, zahrnutí reflexních prvků i velikosti (maximálně v délce a šíři zad). A nadčasovosti. Elsu přece jen za pár let vystřídá jiná parádnice.

Kde ale takovou sehnat, když většina z nich obsahuje plastové prvky? Ještě než zabrousíte do prodejny školních potřeb, poptejte se u známých, zdali jejich ratolest nedostala aktovku, co se jí nezamlouvá. Někdy se příbuzenstvo shodne a u dítěte se tak sejdou aktovky dvě. Pro tyto případy pročesejte online bazary. A sondujte u kamarádek či známých.

Obal na svačinu

Oproti aktovkám se v téhle oblasti uvolníte. S rozšířením povědomí o ekologických hrozbách se vyrojila řada výrobců právě v oblasti zelené domácnosti. Nic nového ale kupovat nemusíte, máte-li doma krabičku z tvrdého plastu, kterou lze omývat. Pro potěchu dítěte ji vytuňte samolepkami s jeho oblíbenými hrdiny. Přibalte jakoukoliv (i plastovou) lahev, kterou máte doma. Pokud vaše platební karta neskuhrá, dopřejte synovi nebo dceři nerezovou lahev. Voda v ní zůstává déle čerstvá a neuvolňují se z ní toxické látky. Navíc lépe odolá teplým nápojům. A na rozdíl od skleněné se jen tak neroztříští.

Vyžaduje vaše zlatíčko brčko? Alternativu už možná znáte – hitem jsou brčka nerezová, bambusová anebo ideálně slámová, ta tuzemské výroby. Kakao, co uteklo na bradu neposedy, vysaje látkový ubrousek nebo kapesník. A pro jistotu přibalte i druhý, na osušení nosu. Dokonce i každodenní balení svačiny do papírových ubrousků můžete posunout na vyšší level. Vyrobte si látkové voskované ubrousky.

Přezůvky a vaky na obuv

Lokální výroba, co největší podíl přírodních materiálů, maximální možná kvalita. Tři kritéria, podle kterých přezůvky vybírat. Nabízejí se například korkové v kombinaci s kůží. Opět ale vyhrajete a nad odpadem vyzrajete s tím, co už máte doma nebo co putuje z jiných rukou. Vak na přezůvky kupovat nemusíte. Pantofle a bačkůrky se vklouznou do každé tašky nebo pouzdra, co už máte doma. Stejně bude viset v šatně pod bundou. A velmi pravděpodobně se zapomenutou mandarinkou či sendvičem uvnitř.

Zdroj: Andrea Vránová, autorský text


Přečtěte si také