návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 rad, jak správně používat respirátor

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 12.03.2021
5 dobrých rad, jak správně používat respirátor
Autor: iStock 5 dobrých rad, jak správně používat respirátor
Už rok zakrývají naše ústa a nos roušky a respirátory, přesto je nenosíme vždycky správně. Správné používání roušek a respirátorů představuje jednu z nejdůležitějších věcí, které může každý udělat, aby pomohl zabránit šíření viru. Každá ochrana je účinná ale pouze v případě, že se používá tak, jak má. Máme pro vás 5 základních pravidel a dobrých rad, jak respirátory používat. A prozradíme, jaké jsou rozdíly rouškami látkovými a chirurgickými a respirátory s označením N95, KN95 nebo FFP2 a FFP3.

reklama

Opakovaně použitelná látková ​​nebo jednorázová rouška ​​může pomoci zachytit některé kapénky z dýchacích cest vyloučené nositelem, což může pomoci chránit lidi v jeho okolí.

Chirurgické roušky používají zdravotničtí pracovníci jako bariéru, která během lékařských zákroků chrání je i pacienta. Chirurgické roušky zachycují částice a kapénky, tedy například ty, které mohou obsahovat viry a bakterie.

Respirátor s označením N95, KN95 nebo FFP2 a FFP3 je určen k důkladnému utěsnění zakrývající ústa a nos, filtruje nejméně 94 % částic ve vzduchu o definovaném průměru, včetně těch, které mohou obsahovat viry a bakterie. Je důležité upozornit, že se jedná o filtrační schopnost, nikoliv o celkový průnik, který z velké části závisí na tom, jak respirátor dobře sedí na obličeji.

Respirátor je funkční jen v případě, že dobře těsní a na obličeji správně sedí
Autor: iStock Respirátor je funkční jen v případě, že dobře těsní a na obličeji správně sedí

Základní pravidla správného nošení respirátorů

1. Respirátor musí dobře těsnit

Respirátor je funkční jen v případě, že dobře těsní. Chcete-li zkontrolovat utěsnění respirátoru, položte obě ruce opatrně na respirátor a ostře se nadechněte. Uvnitř respirátoru by měl vzniknout podtlak při nadechnutí a přetlak při vydechnutí. „Pokud kolem nosu uniká vzduch, zkuste upravit polohu respirátoru na vašem obličeji. Když vzduch uniká na okrajích respirátoru, utáhněte si pásky kolem hlavy. Pokud se vám nedaří přizpůsobit respirátor tak, abyste dosáhli bezpečného těsnění, poohlédněte se po jiném modelu,“ radí inženýr Jan Pavliš z technologické společnosti 3M.

5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: nenoste respirátor obráceně, kovová svorka v horní části vám pomůže respirátor správně utěsnit kolem nosu
Autor: 3M 5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: nenoste respirátor obráceně, kovová svorka v horní části vám pomůže respirátor správně utěsnit kolem nosu

2. Nenoste respirátor vzhůru nohama

Kovová svorka v horní části vám pomůže respirátor správně utěsnit kolem nosu, kde je většinou největší potenciál průniku. Pokud se spona nachází v blízkosti vaší brady, respirátor nemůže správně přilnout k obličeji. A snad ani netřeba dodávat, že pro správnou ochranu si musíte zakrýt nos i ústa.

5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: nosní část respirátoru upravujte oběma rukama
Autor: 3M 5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: nosní část respirátoru upravujte oběma rukama

3. Nosní část upravujte oběma rukama

Nosní svorka by měla sledovat křivky nosu a tváří. Pokud nesedí správně, vzniká mezera, kudy proudí vzduch a respirátor tak neposkytuje správnou ochranu. Proto je dobré ji pomocí prstů obou rukou přizpůsobit tvaru vašeho nosu.

5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: pro správné utěsnění je nutné být hladce oholen
Autor: 3M 5 dobrých rad, jak správně používat respirátor: pro správné utěsnění je nutné být hladce oholen

4. Pánové, oholte se

Vousy, dlouhé kníry, a dokonce i strniště způsobují průniky částic do respirátoru. Pro správné utěsnění je nutné být hladce oholen.

Roušky a brýle. Co dělat, aby se skla nemlžila

Roušky a brýle: Co se dá dělat proti zamlžování skel?

Může nošení roušek zhoršit zdraví? U zdravého člověka ne

Nový výzkum potvrdil, že nošení roušky není pro zdravého člověka škodlivé

5. Dejte respirátor na pět dní do karantény

Většina respirátorů je určena pro jednorázové použití, ať už v průmyslu, zdravotnictví nebo na veřejnosti, kde se uživatel vystavuje riziku virové nákazy. Jakékoliv neprofesionální pokusy o dezinfekci respirátorů se nedoporučují, protože může dojít ke snížení filtrační účinnosti nebo mechanického poškození a potažmo zvýšení celkového průniku.

CDC a ECDC (organizace pro prevenci a kontrolu nemocí v USA a EU) doporučují odložit použité respirátory na bezpečné místo nejlépe v papírovém sáčku do pětidenní karantény, po níž je možné respirátor bezpečně znovu použít. Takový respirátor je možné použít maximálně pětkrát, samozřejmostí je nepoužívat respirátory velmi znečištěné nebo poškozené.

Mohlo by vás taky zajímat:

Péče o ruce při častém mytí a dezinfekci: Udělejte si domácí přírodními krémy

Jak chránit ruce při častém mytí a dezinfikování? Udělejte si domácí přírodními krémy

Udělejte si domácí dezinfekci na ruce z čistě přírodních surovin

Udělejte si domácí dezinfekci z přírodních surovin

Rouška s kapsou na vložení filtru

Rouška s kapsou na filtr: Jednoduché šití, které zvládne každý

Zpříjemnit lockdown 3

10 tipů, jak si zpříjemnit lockdown. Jsou to drobnosti, které dokážou velké věci

reklama

Článek je zařazen v: jak nosit respirátor , roušky versus respirátory , respirátor karanténa , jak používat respirátor , respirátor opakované nošení , respirátory

reklama

Přečtěte si také