Jak na to

9. září 2020 08:00

Lenka Valjentová

Roušky a brýle: Co se dá dělat proti zamlžování skel?

Roušky se zase vracejí do našeho každodenního života. Povinnost užívat ochranné prostředky nosu a úst způsobuje nepříjemnosti nositelům brýlí, kterým se v kombinaci s nasazenou ústenkou často zamlžují skla a oni tím pádem hůř vidí. Pro všechny, kdo nosí brýle, máme rady, tipy a doporučení, jak má vypadat správná rouška, jak se dá mlžení brýlových skel předejít, jak v čase koronaviru o své brýle pečovat a jak je to s kontaktními čočkami.

Základem, aby se brýlová skla nemlžila je, že rouška na obličeji musí dobře sedět.Čím lépe bude rouška přiléhat k pokožce, tím méně vzduchu bude pod jejím horním okrajem proudit směrem k brýlím a tím menší mlžení způsobí.

Drátek na nose

Největší problém nastává voblasti nosu. Vněkterých typech jednorázových roušek je voblasti nosu tenký drátek, který ji umožní přizpůsobit tvaru obličeje. Proto do ručně šité látkové ústenky vtomto místě všijte kousek drátku (je možné použít i svorku třeba od toastového chleba), který vytvarujte podle vašeho obličeje.

Přelepení náplastí

Rouška by měla být střižena tak, aby dosahovala až těsně pod oči, anebo vmístě pod očima roušku přelepte náplastí, abyste přechod důkladně utěsnili. Teprve pak nasaďte brýle. Skla se díky tomu nebudou zamlžovat, ale při dlouhodobém nošení může náplast způsobit podráždění pokožky – a také je tento postup nepraktický, pokud roušku často sundáváte a nandáváte.

Tekuté mýdlo či holicí pěna

Lidé jsou vynalézaví, a tak přišli na to, že problém se zamlžováním brýlí pomáhá eliminovat tenká vrstva tuhého mýdla nebo holicí pěny nanesená do tvaru kříže po obou stranách skel a pečlivě rozetřená hadříkem zmikrovlákna. Tato řešení sice mlžení omezí, ale nezabrání mu úplně, navíc můžete na sklech vytvořit šmouhy, které ztěžují vidění.

Sprej proti zamlžování

Koupit si můžete speciální spreje proti zamlžování skel nebo hadříky sprotizamlžovacím efektem.

Vodoodpudivá úprava skel

Proti zamlžování brýlí pomáhá takzvaná hydrofobní tedy vodoodpudivá povrchová úprava, která brání ulpívání kapek– a potažmo snižuje imlžení. Znamená to ovšem výrobu nových brýlových skel, což není zrovna levné.

3 tipy, jak pečovat o brýle včase koronaviru

Brýle sice mohou částečně působit jako mechanická bariéra a do určité míry bránit přenosu koronaviru, nejedná se však o stoprocentní ochranu – tu poskytují pouze ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.

  1. Dioptrické brýle se mohou stát „semeništěm“ viru, proto je důležité o ně dobře pečovat. Nezapomeňte je po příchodu zexponovaných míst jako je MHD, čekárna u lékaře apod. důkladně mýt teplou vodou a mýdlem.
  2. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo kpoškození obrub a povrchové úpravy skel, ani nepoužívejte agresivní anticovidové dezinfekce.
  3. Špatně sedící brýle mohou být příčinou, že si jejich nositelé při rovnání často sahají na tvář – čímž mohou virus zrukou přenést do oblasti očí nebo nosu, odkud se nákaza dostane do organismu. Proto je důležité mít brýle správně seřízené, aby nepadaly a neposouvaly se, kam nemají. Neplechu může působit i kombinace roušky stěsnými gumičkami za uši a brýlí, které pak kvůli „odstávajícím“ uším dobře nesedí.

Kontaktní čočky mají výhody i úskalí

Díky kontaktním čočkám se zamlžených brýlových skel sice zbavíte, ale nejedná se o ideální řešení. A to hlavně proto, že se virus může přenášet i skrze oči, takže je více než kdy jindy zapotřebí dodržovat důkladná hygienická opatření při manipulaci sčočkami, zejména si důsledně mýt ruce při jejich vyjímání a nandávání.

Jednodenní čočky jsou nejlepší

„Uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat všechna standardní doporučení,ale vzhledem ktomu, že většina nositelů je nedodržuje, radím je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky zlékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Nejlepší variantou jsou podle odborníků jednodenní čočky. Ačkoliv finanční náročnost je vyšší, zhlediska hygieny jde o nejvhodnější řešení, protože se vyhnete rizikům spojeným se špatnou péčí o vícedenní čočky.

V čase epidemiíraději brýle

Pokud se objeví příznaky nemoci, doporučuje MUDr. Valešová raději nasadit brýle: „Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček.“ Je třeba také připomenout, že čočky vochraně před koronavirem nepomohou, jelikož kryjí jen rohovku, nikoliv spojivku, přes niž se virus přenáší.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také