7 tipů, jak správně nosit roušku a proč do ní dát rýmovník
Nošení roušek je v České republice povinností. Bohužel je ale ochranných pomůcek málo, a tak roušky seženete jen těžko, proto si doma vyrábíme vlastní, většinou látkové. Nejlépe ochrání ty ze 100% bavlny, antibakteriální povlak na polštář nebo lněné plátno. Jak o podomácku vyrobené látkové roušky správně pečovat a jak si je ještě trochu vylepšit, aby se nám v nich lépe dýchalo? My jsme v redakci vyzkoušeli rýmovník, levandulový esenciální olej a česnekovo
Stejně důležité jako samotné nošení roušek je ijejich správná údržba. Je potřeba dodržovat přísné hygienické postupy, jinak zvyšujeme riziko nákazy koronavirem. Covid-19totiž údajně přežije na povrchu různých materiálů, a proto musíme být opravdu, ale opravdu velmi opatrní.
7 základních pravidel, jak používat látkové roušky
- Látkovou roušku je nutné pravidelně dezinfikovat a dobře se o ni starat, abychom ji nemuseli hned vyhodit jako jednorázovou.
- Než si před odchodem ven roušku nasadíme,pečlivě si umyjeme ruce.Pak ochrannou roušku přiložíme na nos a ústa, aby těsně přiléhala kobličeji, upevníme ji šňůrkami či gumičkami, aby dobře držela a nepadala.Rouška by měla zakrývat od nosu po bradu!
- Během používáníse látkové roušky pokud možno nedotýkáme! Pokud se tak stane, použijeme na ruce antibakteriální gel nebo sprej.
- Látkovou roušku bychom neměli mít na obličeji déle než 3 až 4 hodiny v jednomkuse, pak dojde kjejímu zvlhčení a nemá žádnou účinnost! Je lepší mít dvojitou vrstvu látky nebo roušku sfiltrem. Záleží také na tom, jak moc mluvíme.
- Když přijdeme zvenku, tak si před sundáváním roušky zobličeje pečlivě umyjeme ruce dezinfekčním mýdlem a roušku sejmeme za šňůrky či gumičky a nedotýkáme se zbytečně se obličejové části! Pokud se tak stane, použijeme na ruce antibakteriální mýdlo či gel.
- Nepoužíváme jednu roušku dvakrát!!!
- Jednou použitou látkovou roušku okamžitě dáme prát na minimálně 60 °C (lepší je vyvařit) a znovu si umyjeme ruce a ošetříme krémem, aby ruce zbytečně častým mytím a dezinfikováním netrpěly!
Roušky a rýmovník 1 Zdroj: istock.com
Prima rada redakce: rýmovník a spol.
Kdo si ušil podle našeho návodu roušku skapsou na filtr (papírový a látkový kapesník, netkaná tkanina apod.), může si na zkoušku do kapesníčku dát třeba malýlístek rýmovníku, moudu, eukalyptu, máty, meduňky nebo bazalky, aby se mu voňavěji dýchalo. Nebo třeba nakapat dvě kapky oblíbeného aroma oleje, ideálně hřebíček, jalovec, levandule, rozmarýn, tymián, skořice a citrusy. Pro silnější povahy je dobrá česneková tinktura. Doporučujeme jednou vyzkoušet, každému vůně bylinek nemusí vyhovovat. Byliny po použití vyhodíme.
Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:
Určtě vás bude taky zajímat: