reklama

Jak vyčistit stříbrné a zlaté šperky doma? Zkuste jedlou sodu, ocet i citron

Lenka Valjentová
14. ledna 2021
Každý nový zlatý nebo stříbrný šperk je krásný, ale nošením se prstýnky, náušnice, náramky, náhrdelníky nebo řetízky opotřebovávají a hlavně znečišťují. Abyste navrátili svým šperkům ztracený lesk, musíte se o ně pravidelně a správně starat. Nosíte-li je denně, alespoň jednou měsíčně je vyčistěte, abyste z nich odstranili prach, pot a mastnotu. Můžete si je nechat vyčistit ve zlatnictví, ale nic nebrání tomu, abyste se do toho nepustili sami.
reklama

Doma čistěte především šperky bez perel, korálů, jantaru a drahých kamenů. Saponát imýdlo by mohly vsazené kameny poškodit, a to by byla škoda. Křehké kameny (jantar, korál) i tvrdé kameny (rubín, diamant) opláchněte jen vodou, nepoužívejte žádné chemikálie. Perly se nejlépe udržují čisté nošením, pokud je nenosíte, občas je přeleštěte jelenicí. Porézní kameny (opál, tyrkys) by se neměly umývat vůbec, lesk obnovíte jelenicí.

Jak čistit zlaté šperky

Šperky ze zlata mají velkou výhodu, že nevyžadují žádnou speciální péči. Zlato nekoroduje a neoxiduje, proto si dlouho udržuje svůj přirozený lesk. To ale neznamená, že nepotřebuje pravidelnou údržbu. Zlato je odolný kov, jehož povrch jen tak neporušíte, takže domácí čistění má zelenou.

Mýdlová voda

Zlaté šperky ponořte do misky s teplou vodou (asi 500 ml) sněkolika kapkami tekutého mýdla nebo saponátu na mytí nádobí, počkejte, až se špína rozpustí (3 až 5 minut), a pak opatrně vyčistěte měkkým zubním kartáčkem, je-li to nutné. Dřív než vodu vylijete, tak zkontrolujte, jestli v misce něco nezůstalo. Šperky opláchněte pod tekoucí vodou, rozložte na utěrku , osušte (můžete fénem nastaveným na nejnižší stupeň) a vyleštěte měkkým, nejlépe flanelovým hadříkem.

Jedlá soda

Do rendlíku nalijte asi 750 ml vody, 3–5 kapek tekutého mýdla nebo saponátu a 1 vrchovatou lžičku jedlé sody. Vložte zlaté šperky. Přiveďte k varu, nechte asi 2 minuty povařit a sejměte z plotýnky. Pak šperky vyndejte, případné výraznější nečistoty jemně vyčistěte měkkým kartáčkem, opláchněte, osušte a přeleštěte hadříkem.

Jak čistit stříbrné šperky

Údržba stříbrných šperků je o něco náročnější než zlatých, protože na vzduchu stříbro rychle oxiduje a černá, a tak stříbro musíte čistit častěji. Dobré je pořídit si stříbrný šperk, jehož povrch je potažený vzácným rhodiem, které tvoří ochrannou vrstvu, chrání proti černání a díky tvrdosti iproti poškrabání. Potažení šperků rhodiem vytváří navíc zajímavější vzhled.

Stříbro nejdříve vyčistěte vmýdlové či saponátové vodě jako zlato. Pokud je šperk silně znečištěný nebo zašlý, použijte roztok na čištění stříbra. Neměl by se však používat na šperky skameny.

Soda

Nekovovou misku vyložte alobalem nebo do misky položte hliníkovou lžičku, přidejte 1 lžíci jedlé sody a zalijte asi 600 ml horké vody. Do roztoku vložte stříbrné šperky a nechte v něm zhruba 3 minuty. Pak je opláchněte studenou vodou a do sucha otřete měkkým hadříkem.

Ocet

Do 750 ml horké vody přidejte 1 lžíci octa a nechte v ní stříbro zhruba 15 minut. Pak opláchněte a otřete do sucha.

Citron

Do 500 ml horké vody vymačkejte šťávu jednoho velkého citronu, vložte do ní zašedlé stříbrné šperky a nechte nejméně 30 minut působit. Následně otřete ubrouskem a vyleštěte flanelem.

Sůl

Do misky vystlané alobalem vložte stříbrné šperky, přidejte 1 lžíci kuchyňské soli a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte působit, dokud stříbro nebude čisté.

7 tipů, jak se chovat ke svým zlatým a stříbrným šperkům

  1. Na noc odkládejte náušnice, prstýnky, řetízky a náramky do šperkovnice, nespěte vnich. Sundávejte šperkypřed vstupem do bazénu, protože chlor jim neprospívá, především zlato dělá křehčím.
  2. Po každém sundání řetízku, náušnic a náramku zkontrolujte, zda jsou v pořádku všechna očka a zapínaní.
  3. Řetízky a náhrdelníky před uložením vždy zapněte, aby se nezauzlily. Nejlepší je, když je zavěsíte na háčky.
  4. Zauzlovaný řetízek položte na kousek pečicího papíru a na na uzlík kápněte trochu dětského oleje. Rozmotejte opatrně pomocí dvou jehel.
  5. Prstýnky, hlavně ty s kamínky, odložte při práci rukama (práce na zahradě, zadělávání těsta, mytí nádobí, ruční praní), jen tak předejdete jejich zašpinění, ale hlavně poškrábání nebo uvolnění kamenů.
  6. Zlaté šperky, které nenosíte každý den, zabalte do papírových kapesníků a uchovávejte jednotlivě v krabičkách (ne plastových), aby se nepoškodily.
  7. Stříbrné šperky balte do hedvábného papíru, nikdy je nedávejte do plastikových sáčků, sráží se v nich vlhkost, která urychluje černání. Mějte je v dobře uzavíratelných krabičkách, aby nebyly na světle a vzduchu.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama