reklama

Kypřicí prášek do pečiva si poradí se špínou, mastnotou a plísní, poslouží i při praní

Lenka Valjentová
22. července 2022
Kypřicí prášek do pečiva, lidově nazývaný prdopeč, znaly už naše babičky nejen jako ingredienci při pečení. Spolu s jedlou sodou ho využívaly i jako užitečného pomocníka v domácnosti i v zahradě. Máme pro vás několik osvědčených tipů, jak s tímhle nenápadným bílým práškem vyčistit troubu, odstranit plíseň nebo vyprat zašlé prádlo.
reklama

Prášek do pečiva, nebo chcete-li kypřicí prášek či lidově prdopeč, je směs z tří složek: zásadité jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný nebo draselný), kyselé složky, většinou fosforečnanu nebo vinného kamene, a škrobu. Nejčastěji se používá jako kypřidlo při pečení. Při kontaktu kypřicího prášku s tekutinou spolu reagují kyselá a zásaditá složka, výsledkem je uvolňování oxidu uhličitého do těsta. Používá se podobně jako jedlá soda.

Prášek do pečiva při praní

Poradí si se zažranou špínou

I hodně špinavé ponožky, ubrusy nebo záclony budou zase krásně čisté, když na ně vezmete prášek do pečiva. Do umyvadla nalijte teplou vodu, přidejte kypřicí prášek (na 1–2 l vody jeden sáček podle znečištění), promíchejte a do připraveného roztoku prádlo namočte. Většinou stačí 2 hodiny, ale můžete nechat i přes noc. Potom prádlo vyperte jako obvykle. Přidáte-li do pracího prostředku jeden sáček kypřicího prášku, bude i zašlé nebo zažloutlé bílé prádlo opět jako nové.

Odstraní skvrny od trávy i mastné fleky

Prášek do pečiva pomáhá odstranit z oblečení a dalších textilií i velmi obtížně odstranitelné skvrny od potu, trávy, borůvek, kávy, čaje, červeného vína i krve nebo rzi, hravě si poradí s mastnými fleky. Jednoduše kypřicí prášek nasypejte na skvrnu, přidejte trošku teplé vody a nechte působit asi půl hodiny. Potom látku propláchněte pod tekoucí vodou. Pro dosažení co nejlepších výsledků byste měli tento postup několikrát zopakovat. Pak běžně vyperte.

Vyčistí a provoní pračku

Do prázdného bubnu pračky nasypte několik balíčků prášku do pečiva, nastavte pračku na nejdelší a nejteplejší program. Celá procedura vás zbaví zápachu i nečistot.

Kypřicí prášek při úklidu a mytí nádobí

Odmastí kuchyňské pracovní plochy

Prášek do pečiva spolehlivě odmastí sporák, varnou desku, dřez, pracovní kuchyňské plochy i odsavač par. Prášek naneste na navlhčený znečištěný povrch a nechte působit přes noc. Ráno vlhkou houbičkou otřete a následně vytřete do sucha.

Dá do pořádku zašlou troubu

Do zašlé trouby nasypejte asi tři prášky do pečiva, troubu krátce zahřejte na 90 stupňů, vypněte a nechte 20 minut působit. Pak troubu houbičkou vyčistěte. Zašlé hořáky a mřížku v troubě stačí jemně vydrhnout kašičkou z prášku do pečiva a vody. Pokud je mastnota odolnější, vydrhněte troubu pastou z prášku do pečiva, vody a několik kapek citronové šťávy.

Vyčistí zašedlé spáry

S kypřicím práškem můžete snadno vyčistit zašedlé spáry. Stačí ho smíchat s trochou vody a vytvořit kašičku, která se bude dobře nanášet. Houbičkou nebo zubním kartáčkem pak pomalu čistěte spáry mezi obkladačkami v kuchyni a v koupelně a nechte nejméně 30 minut působit. Opláchněte vlažnou vodou a nakonec obklady ještě otřete vlhkým hadříkem.

Likviduje plíseň v domácnosti

Směs kypřicího prášku a horké vody oceníte při likvidaci plísní v domácnosti. Smíchejte ho s vodou tak, aby vznikla hladká hustá pasta, naneste ji na místa, kde vám bují plíseň a nechte působit. Potom omyjte.

Vyčistí a uvolní odpad

Kypřicí prášek vás zachrání, když se z odpadu line nepříjemný zápach nebo je ucpaný. Když nemáte po ruce zvon, smíchejte prášek do pečiva se solí v poměru 1 : 1, nasypejte do výlevky a nechte asi půl hodiny působit. Následně odtok důkladně propláchněte horkou vodou. Přidáte-li k horké vodě i ocet, protáhne to i ucpaný odpad.

Vyčistí skvrny od kávy a čaje z porcelánu

Prášek do pečiva je skvělý čisticí prostředek na porcelán se skvrnami od čaje a kávy. Na hadřík nebo houbičku nasypejte trochu kypřicího prášku, postříkejte horkou vodou a otřete stěny šálků a konviček a nechte působit 10 až 30 minut. Pak opláchněte. Z prášku a horké vody si také můžete připravit kašičku, kterou použijete stejně jako běžný čisticí prostředek.

Odstraní snadno připáleniny z nádobí

Jestli se vám podařilo připálit jídlo v pánvi, hrnci či kastrolu a nechcete použít agresivní písek a trávit čas pracným drhnutím, nasypejte do připáleného nádobí 2 lžíce prášku do pečiva, zalijte asi 150 ml vody, zahřejte, sejměte a nechte odmočit. Připálenou vrstvu pak snadno setřete.

Prášek do pečiva v zahradě

Poradí si s plísní rajčat

Napadla vaše rajčata plíseň? Vyrobte zásaditý roztok z prášku do pečiva, který dokáže spory plísně zahubit. Budete potřebovat 2 lžičky prášku do pečiva, 2 litry vody a trochu mazlavého mýdla. Vše smíchejte a nalijte do láhve s rozprašovačem. Jako prevenci plísňových chorob aplikujte každých deset dní. Už napadené rostliny ošetřete jednou za 5 až 7 dní, pokud prší, tak častěji. Roztok z prášku do pečiva aplikujte na květy, plody, spodní i vrchní stranu listů a na stonek v takovém množství, že bude odkapávat.

Bojuje proti mšicím

Prášek do pečiva je bezpečný insekticid, díky němuž vyženete ze zahrady mravence a zahubíte mšice. Použijte postřik z 10 l teplé vody, 100 ml rostlinného oleje a 3 sáčků prášku do pečiva. Tento postřik hmyz na listech zadusí. Aplikujte každý týden, než se mšic zbavíte. Rostliny musíte pečlivě a důkladně postříkat. Proti mravencům stačí kypřicím práškem bohatě posypat cestičky, kudy se pohybují.

Zlikviduje plevel ve spárách

Trápí-li vás plevel ve spárách, smíchejte 500 ml teplé vody, 250 g soli a 4 prášky do pečiva. Touto směsí plevel postříkejte. Měli byste ho tak spolehlivě zlikvidovat. Prášek do pečiva můžete na plevel i nasypat a potom zalít, ale tady je nebezpečí, že zničí i to, co jste nechtěli.

Zdroje: cs.wikipedia.orgfeminela.czmasterclass.com,  Rady naší babičky (Reader´s Digest výběr)

Sílejte článek
Štítky: kypřicí prášekprdopečprášek do pečivapoužití prášku do pečivakypřicí prášek zahradakypřicí prášek domácnostkypřicí prášek praníprášek do pečiva úklid
reklama