Od psů a koček koronavirus nechytíte. Na srsti ho ale domů přinést mohou

Chovatelé psů, koček a dalších domácí mazlíčků se teď samozřejmě zajímají o to, jestli může nový koronavir ohrozit i zvířata a jestli se mají bát přenosu nákazy z člověka na zvíře a naopak. V současné době neexistuje žádná potvrzená zpráva o možnosti infekce nebo šíření nemoci COVID-19 domácími zvířaty, ovšem na srsti či na tlapkách ho domů pes donést může, stejně jako my na oblečení nebo na botách. Takže opatrnost je na místě. Řek

Ohrožuje nový koronavirusdomácí zvířata? Komora veterinárních lékařů České republiky apraktičtíveterinární lékaři bedlivě sledují vývoj vpoznatcích o přenosech viróz ze zvířete na člověka a naopak. Jak to tedy v současné době je?

Přenos koronaviru z člověka na domácí zvíře

Virus vyvolávající COVID-19 podle posledních poznatků infikuje domácí zvířata jen vzácně. „VUSA a Jižní Koreji se vyšetřovalo více než 4000 psů, koček a koní ze zasažených oblastí a ani jeden nebyl pozitivní. VHongkongu se veterinární lékaři zaměřili na 17 psů a 8 koček, kteří byli vtěsném kontaktu slidmi s infekcí COVID-19. Ztéto skupiny byla infekce prokázána u dvou psů. Prvním znich byl trpasličí špic, který sice následně uhynul, byl to však 17letý senior sprokázaným pokročilým onemocněním srdce a ledvin, což bylo pravděpodobnou příčinou jeho smrti. Druhým psem byl dvouletý německý ovčák, u něhož byl virus identifikován, pes ale nevykazoval žádné klinické příznaky nemoci. Mediálně nejznámější je belgická kočka, jejíž majitelka se vrátila ze severní Itálie a onemocněla COVID-19. U její kočky se záhy projevily klinické příznaky jako nechutenství, zvracení, průjem, kašel a dušnost. Majitelka poslala do laboratoře vzorky stolice a zvratků kočky, vnichž se prokázal koronavirus. Za devět dnů se ale kočka spontánně uzdravila,“ uvádí Josef Duben, Komora veterinárních lékařů České republiky.

Přenos onemocnění ze zvířete na člověka

Dosud nebylo prokázáno, že přenosze zvířete na člověka jemožný. „U dvou bratranců tohoto nového koronaviru označovaných jako SARS a MERS byl nicméně přenos ze zvířat na člověka prokázán: u SARS zcibetek, psíků mývalovitých a netopýrů, u MERS pak zvelbloudů a netopýrů,“uvádí Josef Duben z Komoryveterinárních lékařů České republiky.Ačkoli důkazy o klinickém onemocnění a ani o přenosu infekce COVID-19 zvířaty zatím nejsou, měli by se lidé voblastech, kde byla diagnostikována infekce, vyvarovat kontaktu sneznámými zvířaty, a pokud ke kontaktu dochází, doporučuje se vždypečlivě umýta dezinfikovatruce.

„Málo se ale ví, že zvíře potenciálně může COVID-19 přenášet na srsti poté, co se sním mazlila či na něj kýchla nemocná osoba. Zvíře zde funguje jako každý jiný předmět. A protože víme, že koronavirus vydrží na různých předmětech živý hodiny až dny, může se tímto způsobem mezi lidmi přenášet. Velkou výhodou však zůstává skutečnost, že vzhledem kvyšší teplotě zvířat kontaminovaná srst rychle vysychá, což je pro virus velmi nepříznivá okolnost,“ vysvětluje MVDr. David Hanzlíček z brněnské veterinární kliniky Jaggy a dodává: „Přesto,nebo právě protose v souladu s nařízeními se svými psyvydávámepouze na procházky ve volném prostoru, a pokud bychombyli déle mezi více lidmia zvířaty,psavykoupemea vysušíme fénem.“

Jak se chovat ke svému zvířeti, jsme-li nemocní či vkaranténě

„Chovejme se kněmu jako ke každému rodinnému příslušníkovi ve stejné situaci: omezme blízký kontakt, tedy mazlení, hlazení, líbání a podobné aktivity. Jsme-li nemocní či vkaranténě a musí-li náš pes či kočka přijít do těsnějšího kontaktu sjinými lidmi, je vhodné jej vykoupat vmýdlové vodě; virus má tukový obal a je velmi citlivý na odmašťovací přípravky. Tímto snížíme riziko přenosu viru zkontaminované srsti psa či kočky na další lidi, kteří by vpřípadě nutného kontaktu se zvířetem měli videálním případě používat rukavice. Nebuďme lhostejní a nedovolme těsný kontakt našeho zvířete scizími lidmi vpřípadě, že jsme sami nemocní či vkaranténě,“ upřesňuje Josef Duben. Nemocný člověk by se měl kontaktu sdomácími zvířaty vyvarovat zcela, a pokud to není možné, měl by si před i po kontaktu se zvířetem umýt ruce a nosit roušku.

Koronavirus zvířatům snad nehrozí, ale klíšťataano

Větší problémy teď na jaře mohou psům a kočkám způsobit probuzená klíšťata, která už jsou velmi čilá a aktivní a z posledních let víme, že zhruba 25 % klíšťat je infikovaných a mohou přenášet desítky lidských i zvířecích infekcí. „To sice není žádná novinka, ale problém je v tom, že v současné situaci s koronavirem na to lidé zapomínajínebo tomu nepřikládajídůležitost.Nezapomínejme na běžnou prevenci, tedy očkování a ochranu před vnitřními a vnějšími parazity, zejména blechami a klíšťaty. Klíšťata současné koronavirové pandemie nedbají a výrazně zvyšují aktivitu. Díky velmi mírné zimě lze očekávat dalšíšířenía vzestup četnosti také i bratra našeho běžného klíštěte, tedy tzv. pijáka lužního, který je pro psy velmi nebezpečný kvůli riziku přenosu krevního parazita babézie. Ty nejúčinnější preparáty, které spolehlivě ochrání domácí zvířata před pijákem i babezií, jsounapř. stále oblíbenější psí žvýkací tablety či speciální spot-ony s tříměsíčním účinkem i ve variantě pro kočky,“radí veterinář David Hanzlíček.

K veterináři se nejdřív objednáme

Dnešní doba vyžaduje opatrný přístup a stejně jako lékaři, tak i veterináři upřednostňují řešení akutních problémů. Pokud tedy pro svého domácího mazlíčka potřebujeme „jen“ očkování nebo ochranu před parazity, je lepší se s veterinářem spojit telefonicky a domluvit se na dalším postupu. V případě pouhého pořízení antiparazitik si můžeme posléze na veterinu dojít sami bez pejska či kočky a nevystavovat je žádným rizikům.

Lenka Valjentová

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také