Jak chránit ruce při častém mytí a dezinfikování? Udělejte si domácí přírodními krémy

Pokožka rukou je jednou z nejméně chráněných, ale přitom nejvíce namáhaných z celého těla. Jemnou kůži a nehty namáhají běžné domácí práce, povětrnostní vlivy a v současné době hlavně časté mytí rukou a používání dezinfekce, které způsobují, že máme ruce drsné, suché a popraskané. Dnes je tak více než kdy jindy důležitá cílená a pravidelná péče o trpící ruce – dobře to jde s domácími přírodními krémy. A ty si můžeme udělat sami. Domácí př

V kůži na hřbetu ruky a prstech se oproti jiným partiím těla nachází menší počet mazových žláz, což znamená obecně nižší produkci mazu a tím i menší promaštění kůže. Na dlaních scházejí mazové žlázy úplně, tudíž k tolik potřebnému promaštění pokožky nedochází prakticky vůbec, takže správná péče o ruce se vždycky vyplatí!

S krémy na ruce nešetříme!

Nepsaný zákon péče o ruce říká: S krémy nešetříme, používáme je několikrát denně, ale hlavně večer! Pokud nanášíme krém na ruce, neměli bychom zapomenout vetřít také do citlivé, často porušené kůžičky kolem nehtů.

Hojivý měsíčkový krém

Ingredience

 • hrst sušených květů měsíčku lékařského
 • 100 ml olivového oleje
 • 20 g včelího vosku
 • 4 kapky meduňkového esenciálního oleje

Postup

Sušené měsíčkové květy zalijeme olejem a přivedeme k varu a při mírné teplotě asi 20 minut povaříme, spíše necháme jen probublávat. Scedíme přes síto, měsíček dobře vymačkáme. Přidáme včelí vosk a při mírné teplotě ho necháme rozpustit. Sejmeme z plotýnky, nakapeme meduňkový olej a mícháme, dokud nevznikne krémovitá hmota. Naplníme ho do nádobky a skladujeme v chladu.

Proč včelí vosk?

Včelí vosk zvyšuje přilnavost krému na kůži a vytváří na pokožce ochrannou vrstvu.Je bohatý navitamin A, má antioxidační a antiseptické účinky.

Výživný mandlový krém

Ingredience

 • 3 lžíce včelího vosku
 • 8 lžic mandlového oleje
 • 6 lžic glycerinu
 • 6 kapek levandulového esenciálního oleje

Postup

Ve vodní lázni rozpustíme včelí vosk, přidáme mandlový olej a po kapkách glycerin. Z vodní lázně vyndáme a mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří krém. Nakonec nakapeme esenciální levandulový olej. Dáme do čistého kelímku či uzavíratelné skleničky a skladujeme v chladu.

Proč mandlový olej?

Mandlový olej pokožku regeneruje, a pokud je třeba, uklidňuje. Pomáhá i při svědění kůže, suché pokožce pomáhá předcházet ztrátě vlhkosti z pokožky.

Bylinkový krém na ruce

Ingredience

Postup

Smícháme byliny, zalijeme destilovanou vodou, aby byly všechny pod hladinou, přivedeme k varu, sejmeme z plotýnky a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme a odvar necháme vychladnout. Vevodní lázní rozpustíme včelí vosk, vmícháme mandlový olej, bambucké máslo akokosový olej. Pak přidáme několik lžic (2 až 3) odvaru zkvětů azakápneme levandulovou silicí. Směs dáme dokelímku a necháme v chladu, dokud neztuhne.

Proč bambucké máslo?

Bambucké máslomá přirozený obsah antioxidantů, vitaminů A, D, E, F, K, vysoký obsah kyseliny skořicové a mastných kyselin, které pokožku důkladně vyživují.

6 dobrých rad, jak mítzdravé a krásné ruce

 1. Hydratační gel z aloe vera:Pokožku rukou účinně hydratuje gel z aloe vera. Je to opravdu jednoduché: list aloe vera podélně rozřízneme, seškrábneme vnitřní vrstvu a tu vetřeme do pokožky. Nebo gel smícháme skvalitním olejem, výborně to jde v mixéru, a do vysušené kůže vmasírujeme.
 2. Olejová koupel: Velmi suché a popraskané ruce koupeme jednou týdně 5 minut ve vlažném olivovém, mandlovém nebo slunečnicovém oleji. Pak do pokožky rukou a lůžka nehtů dobře vetřeme.
 3. Citron a med: Kdo si ruce často myje dezinfekčními přípravky, měl by si je pravidelně potírat směsí citronové šťávy, medu a glycerinu v poměru 1 : 1 : 1.
 4. Avokádo a mléko: Jednou týdně dopřejeme svým rukám výživný balzám. Avokádo rozmačkáme na kaši a smícháme s plnotučným mlékem nebo smetanou, aby vznikla hustá pasta. Naneseme a necháme 15–20 minut působit. Opláchneme, osušíme a ošetříme krémem.
 5. Med a olej: Starý přírodní recept je zábal zmedu a oleje, použít můžeme olivový, slunečnicový, mandlový. Důkladně promícháme 1 díl medu a 1 díl oleje, tuto směs naneseme na ruce a pečlivě vmasírujeme do pokožky. Pak si na ruce navlékneme lehké rukavice z čisté bavlny a necháme působit nejméně 6 hodin. Směs se dá použít i jako krém.

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také