návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 01.07.2021
Měsíček lékařský
Autor: istock.com Měsíček lékařský
Měsíček lékařský zná snad každý, protože jeho sluníčkově zářivé oranžové i žluté květy zdobí celé léto zahrady, zahrádky, balkony a okenní parapety a jsou skvělé i jako řezané květy do vázy. Měsíček začíná kvést na začátkem léta a květy vydrží až do prvních mrazíků. Ovšem už méně se ví, jak velkou léčivou sílu měsíček má - to hlavní léčebné využití spočívá především v hojení všemožných kožních problémů. Poradíme, jak měsíček lékařský pěstovat a jaké odrůdy vybrat. A protože květy i listy jsou léčivé i jedlé, prozradíme, jak si doma udělat měsíčkovou mast, olej a tinkturu i jak se dají využít v kuchyni. Víte, že okvětní lístky měsíčku slouží jako náhrada šafránu?

reklama

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) obsahuje mj. silice, saponiny, hořčiny, karotenoidy a kyselinu salicylovou. Hlavní léčebné využití je zevně na špatně se hojící rány a kožní problémy - do měsíčkového nálevu namočíme plátno a přiložíme na postižené místo na 15 - 20 minut. Aplikujeme třikrát denně.  Květní lupínky rozvařené v tuku (proslulá měsíčková mast) působí hojivě na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení. Ulevuje také při bodnutí a štípnutí hmyzem.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) působí mírně sedativně a antibioticky
Autor: pixabay.com Měsíček lékařský (Calendula officinalis) působí mírně sedativně a antibioticky

Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Při vnitřním užívání ve formě nálevu (1 lžičku sušeného měsíčku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 8 - 10 minut vyluhovat, scedíme) nebo tinktury je výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Uplatňuje se i při léčení astmatu a úporného kašle. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci chorob kůže a gynekologických onemocnění, včetně nádorových. Působí mírně sedativně a antibioticky.

Domácí měsíčková mast

Do hrnce nalijeme 300 ml olivového nebo slunečnicového oleje a přidáme do něho asi 2 hrsti sušených květů měsíčku nebo 2 - 4 čerstvých. Směs při mírné teplotě povaříme asi 30 minut. Sejmeme a necháme 24 hodin rozležet. Pak bylinky scedíme přes sítko. Směs opatrně zahřejeme, přidáme do ní 40 g včelího vosku, necháme rozpustit a ihned nabijeme do kelímků. Uchováváme v lednici. Pokud máme na kůži bolístku, kterou potřebujeme rychle zahojit, dvakrát denně ji potřeme trochou měsíčkové masti. Pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně.

Měsíček lékařský: domácí recept na proslulou měsíčkovou mast
Autor: istock.com Měsíček lékařský: domácí recept na proslulou měsíčkovou mast

Hojivý měsíčkový olej

Dobře vymytou lahev naplníme čerstvými, částečně zavadlými okvětními lístky nebo celými květy i s kalichy, zalijeme kvalitním (nejlépe zastudena lisovaným) olejem. Důležité je, že bylinky do sklenice jen vložíme, neudusáváme. Květy měsíčku musí být úplně ponořené v oleji, optimální je nad bylinami 1cm vrstva oleje, protože bohužel mají tendenci plesnivět. Vzduchotěsně jí uzavřeme a dáme na 2-3 týdny na slunečné místo. Občas protřepeme. Důležité je, aby květy byly po celou dobu pod hladinou oleje! Pak scedíme. Měsíčkový olej se používá podobně jako měsíčková mast.

Měsíček lékařský: recept na měsíčkovou tinkturu a měsíčkový olej
Autor: istock.com Měsíček lékařský: recept na měsíčkovou tinkturu a měsíčkový olej

Léčivá měsíčková tinktura

Plnou hrst čerstvých květů měsíčku lékařského vložíme volně do sklenice, zalijeme 1 litrem vysokoprocentního čistého alkoholu. Na světlém a teplém místě necháme 3 - 6 týdnů odstát (čím světlejší a teplejší místo, tím kratší doba). Pak scedíme do tmavých lahviček a skladujeme v chladu a temnu. Používáme formou obkladu na křečové žíly, výrony, bércové vředy, pohmožděniny, proleženiny nebo bradavice.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Autor: istock.com Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

9 pravidel pěstování měsíčku lékařského

 1. Měsíček lékařský je jednoletá bylina, dosahuje výšky mezi 30 až 60 cm. Trávově zelené, celokrajné listy vyrůstají ze zelené lodyhy. Květenstvím je úbor, velký v průměru 4 - 7 cm, většinou jasné žlutooranžové barvy.
 2. Měsíček lékařský není na pěstování vůbec náročný a můžeme ho pěstovat jak na zahradě na záhoně, tak také v nádobách na balkoně nebo za oknem.
 3. Nízké odrůdy měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné také k řezu, ve váze vydrží svěží asi jeden týden.
 4. Měsíček lékařský dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky. Perfektně dokáže ochránit především rajčata před  háďátky a sviluškami. Výborný je i jako zelené hnojení a jako předplodina brambor, rajčat a okurek.
 5. Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, snese i stinná místa, ovšem nejlépe prospívá přímo na slunci. Dobře roste ve většině půd, nejlepší je vápenitá a dobře propustná.
 6. Měsíček vyséváme od dubna rovnou na záhon, po špetkách do sponu 30 x 30 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 - 12 týdnů, tedy v červenci a srpnu. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, z květů se pak můžeme těšit o měsíc dřív. Druhý výsev můžeme uskutečnit na přelomu května a června, potom vykvétá na podzim. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.
 7. Půdu okolo rostliny je nutné pravidelně kypřit a odplevelovat. Když je sucho a teplo měsíček musíme zalévat, ovšem oželí i pár dní bez zalévání. Nepřehnojujeme dusíkem – sice pak velice bujně roste, ale jen slabě kvete.
 8. Pro prodloužení doby kvetení odstraňujeme odkvetlá souvětí, tvořící se semena brzdí nasazování dalších květů.
 9. Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky. Jestliže si měsíček chceme sušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Suší se ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.
Měsíček lékařský: pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky za slunečného dne kolem poledne
Autor: istock.com Měsíček lékařský: pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky za slunečného dne kolem poledne

Měsíček lékařský v kuchyni

Měsíček lékařský se dlouho dlouho používal při dušení masa a barvení mléčných výrobků. Čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba ovocných, zeleninových, těstovinových či sýrových salátů. Okvětní lístky se užívají jako náhrada vzácného šafránu - ovšem pokrm pouze obarví. Díky mírně pikantní chuti se jimi mohu dochutit například rýže, brambory, bylinkové máslo, omelety, polévky…

Listy měsíčku mají ostrou a slanou chuť, přidávají se do zeleninových jídel, můžeme jimi posypat tučné vepřové maso, lépe se pak tráví. Velice zajímavou kombinací je chléb s máslem posypaný květy měsíčku.

Měsíček lékařský: čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba salátů
Autor: istock.com Měsíček lékařský: čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba salátů

Doporučené kultivary měsíčku lékařského

Měsíček lékařský Orange Daisy

Kultivar s přirozeně zakrslým růstem dorůstá pouze do vyýšky 20 cm. Má jednoduché, jasně oranžové květy. Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna. Nenáročná větvená letnička s kopinatými, aromatickými listy. Uplatní se na záhonové výsadby a do nádob. F 8

Měsíček lékařský (Calendula officinalis): zakrslý kultivar Orange Daisy
Autor: Jan Prášil Měsíček lékařský (Calendula officinalis): zakrslý kultivar Orange Daisy

Měsíček lékařský Gitana Yellow

Nenáročná větvená letnička s jazykovitými květy jasně žluté barvy. Kompaktní kultivar je ideání do truhlíků, po odkvětu odstraňujeme odkvetlá soukvětí.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis): kultivar Gitana Yellow
Autor: Jan Prášil Měsíček lékařský (Calendula officinalis): kultivar Gitana Yellow

Měsíček lékařský Neon

Nenáročný kultivar s velmi efektní barvou jazykovitých květů, která přechází z oranžové do purpurové (konečky jazykovitých květů). Uplatní se na záhonové výsadby i pro řez květů. Vyhovují ji slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis): efektní kultivar Neon
Autor: Jan Prášil Měsíček lékařský (Calendula officinalis): efektní kultivar Neon

Měsíček lékařský Plamen plus

Plnokvětý kultivar má intenzivně oranžový květ s malým hnědým středem, květy se používají do čajových směsí i na přípravu měsíčkové masti, je vhodný i k řezu. Vyhovují ji slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna. Dorůsdá do výšky 40 cm.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis): plnokvětý kultivar Plamen plus
Autor: Jan Prášil Měsíček lékařský (Calendula officinalis): plnokvětý kultivar Plamen plus

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Návod na domácí masážní olej z máty, levandule, růží, třezalky a dalších léčivých bylin

Návod na domácí masážní olej z levandule, máty, růže, heřmánku a dalších bylin

reklama

Článek je zařazen v: Měsíček lékařský (Calendula officinalis) , měsíček pěstování , měsíček lékařský kultivary , jak a proč měsíček léči , domácí měsíčkový olej , měsíčková mast - recept

reklama

Přečtěte si také