reklama

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Lenka Valjentová
9. července 2019
Měsíček lékařský zná snad každý, protože jeho sluníčkově zářivé oranžové i žluté květy zdobí celé léto zahrady, zahrádky, balkony a okenní parapety a jsou skvělé i jako řezané květy do vázy. Měsíček začíná kvést na začátkem léta a květy vydrží až do prvních mrazíků. Ovšem už méně se ví, jak velkou léčivou sílu měsíček má - to hlavní léčebné využití spočívá především v hojení všemožných kožních problémů.
reklama

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) obsahuje mj. silice, saponiny, hořčiny, karotenoidy akyselinu salicylovou. Hlavní léčebné využití je zevně našpatně se hojící ránya kožní problémy - do měsíčkového nálevu namočíme plátno a přiložíme na postižené místo na 15 - 20 minut. Aplikujeme třikrát denně. Květní lupínky rozvařené vtuku (proslulá měsíčková mast) působí hojivě na křečové žíly, krevní podlitiny,otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách pokojení. Ulevuje také při bodnutí a štípnutí hmyzem.

Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Při vnitřním užívání ve formě nálevu (1 lžičku sušeného měsíčku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 8 - 10 minut vyluhovat, scedíme) nebo tinkturyje výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Uplatňuje se i při léčeníastmatua úporného kašle. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci chorob kůže a gynekologických onemocnění, včetně nádorových.Působí mírně sedativně a antibioticky.

Domácí měsíčková mast

Do hrnce nalijeme 300 ml olivového nebo slunečnicového oleje a přidáme do něho asi 2 hrsti sušených květů měsíčku nebo 2 - 4 čerstvých. Směs při mírné teplotě povaříme asi 30 minut. Sejmeme a necháme 24 hodin rozležet. Pak bylinky scedíme přes sítko. Směs opatrně zahřejeme, přidáme do ní 40 g včelího vosku, necháme rozpustit a ihned nabijeme do kelímků. Uchováváme vlednici. Pokud máme na kůži bolístku, kterou potřebujeme rychle zahojit, dvakrát denně ji potřeme trochou měsíčkové masti. Pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně.

Hojivý měsíčkový olej

Dobře vymytou lahev naplníme čerstvými, částečně zavadlými okvětními lístky nebo celými květy i s kalichy, zalijeme kvalitním (nejlépe zastudena lisovaným) olejem. Důležité je, že bylinky do sklenice jen vložíme, neudusáváme. Květy měsíčku musí být úplně ponořené voleji, optimální je nad bylinami 1cm vrstva oleje, protože bohužel mají tendenci plesnivět. Vzduchotěsně jí uzavřeme a dáme na 2-3 týdny na slunečné místo. Občas protřepeme. Důležité je, aby květy byly po celou dobu pod hladinou oleje! Pak scedíme. Měsíčkový olej se používá podobně jako měsíčková mast.

Léčivá měsíčková tinktura

Plnou hrst čerstvých květů měsíčku lékařského vložíme volně do sklenice, zalijeme 1 litrem vysokoprocentního čistého alkoholu. Na světlém a teplém místě necháme 3 - 6 týdnů odstát (čím světlejší a teplejší místo, tím kratší doba). Pak scedíme do tmavých lahviček a skladujeme vchladu a temnu.Používáme formou obkladu na křečové žíly, výrony, bércové vředy, pohmožděniny, proleženiny nebo bradavice.

9 pravidel pěstování měsíčku lékařského

  1. Měsíček lékařský je jednoletá bylina, dosahuje výšky mezi 30až60cm. Trávově zelené, celokrajné listy vyrůstají zezelené lodyhy. Květenstvím je úbor, velký vprůměru 4- 7cm, většinou jasné žlutooranžové barvy.
  2. Měsíček lékařský není na pěstování vůbec náročný a můžeme ho pěstovat jak na zahradě na záhoně, tak také v nádobách na balkoně nebo za oknem.
  3. Nízkéodrůdy měsíčku lékařskéhose na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné také křezu, ve váze vydrží svěží asi jeden týden.
  4. Měsíček lékařský dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky. Perfektně dokáže ochránit především rajčata předháďátky a sviluškami. Výborný je i jako zelené hnojení a jako předplodina brambor, rajčat a okurek.
  5. Vyhovují mu slunné avzdušné polohy, snese i stinná místa, ovšem nejlépe prospívá přímo na slunci. Dobře roste ve většině půd, nejlepší je vápenitá a dobře propustná.
  6. Měsíček vyséváme od dubna rovnou na záhon, po špetkách do sponu 30 x 30 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy.Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 - 12 týdnů, tedy včervenci a srpnu. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, z květů se pak můžeme těšit o měsíc dřív. Druhý výsev můžeme uskutečnit na přelomu května a června, potom vykvétá na podzim. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.
  7. Půdu okolo rostliny je nutné pravidelně kypřit a odplevelovat. Když je sucho a teplo měsíček musíme zalévat, ovšem oželí ipár dní bez zalévání. Nepřehnojujeme dusíkem – sice pak velice bujně roste, ale jen slabě kvete.
  8. Pro prodloužení doby kvetení odstraňujeme odkvetlá souvětí, tvořící se semena brzdí nasazování dalších květů.
  9. Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky. Jestliže si měsíček chceme sušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Suší se ve tmě či všeru, což platí ipro skladování. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.

Měsíček lékařský v kuchyni

Měsíček lékařský se dlouho dlouho používal přidušení masa abarvení mléčných výrobků. Čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba ovocných, zeleninových, těstovinových či sýrových salátů. Okvětní lístky se užívají jako náhrada vzácného šafránu - ovšem pokrm pouze obarví. Díky mírně pikantní chuti se jimi mohu dochutit například rýže, brambory, bylinkové máslo, omelety, polévky…

Listy měsíčku mají ostrou a slanou chuť, přidávají se do zeleninových jídel, můžeme jimi posypat tučné vepřové maso, lépe se pak tráví. Velice zajímavou kombinací je chléb s máslem posypaný květy měsíčku.

Doporučené kultivary měsíčku lékařského

Měsíček lékařský Orange Daisy

Kultivar spřirozeně zakrslým růstem dorůstá pouze do vyýšky 20 cm. Má jednoduché, jasně oranžové květy. Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna. Nenáročná větvená letnička skopinatými, aromatickými listy. Uplatní se na záhonové výsadby a do nádob. F 8

Měsíček lékařský Gitana Yellow

Nenáročná větvená letnička s jazykovitými květy jasně žluté barvy. Kompaktní kultivar je ideání do truhlíků, po odkvětu odstraňujeme odkvetlá soukvětí.

Měsíček lékařský Neon

Nenáročný kultivar s velmi efektní barvou jazykovitých květů, která přechází zoranžové do purpurové (konečky jazykovitých květů). Uplatní se na záhonové výsadby ipro řez květů. Vyhovují ji slunné avzdušné polohy, půdy sdostatkem vápna.

Měsíček lékařský Plamen plus

Plnokvětý kultivar má intenzivně oranžový květ s malým hnědým středem, květy se používají do čajových směsí i na přípravu měsíčkové masti, je vhodný i k řezu. Vyhovují ji slunné avzdušné polohy, půdy sdostatkem vápna. Dorůsdá do výšky 40 cm.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama