Pěstujte měsíček lékařský. Sluníčková bylinka hojí kůži a nahradí i drahý šafrán
Měsíček lékařský zná snad každý, protože jeho sluníčkově zářivé oranžové i žluté květy zdobí celé léto zahrady, zahrádky, balkony a okenní parapety a jsou skvělé i jako řezané květy do vázy. Měsíček začíná kvést začátkem léta a květy vydrží až do prvních mrazíků. Ovšem už méně se ví, jak velkou léčivou sílu měsíček má - to hlavní léčebné využití spočívá především v hojení všemožných kožních problémů.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina vysoká mezi 30 až 60 cm. Trávově zelené, celokrajné listy vyrůstají ze zelené lodyhy. Květenstvím je úbor, velký v průměru 4- 7cm, většinou jasné žlutooranžové barvy. Okvětní lístky se užívají jako náhrada vzácného a drahého šafránu - ovšem pokrm pouze obarví. Na pěstování není vůbec náročný a můžeme ho pěstovat jak na zahradě na záhoně, tak také v nádobách na balkoně nebo za oknem.
NENECHTE SI UJÍT: Nasbírejte si kvetoucí nať zemědýmu a vyzkoušejte jeho léčivou sílu na vlastní kůži
Měsíček lékařský účinky
„Měsíček působí mírně sedativně a antibioticky. Hlavní léčebné využití je zevně na špatně se hojící rány a kožní problémy - do měsíčkového nálevu namočíme plátno a přiložíme na postižené místo na 15 - 20 minut. Aplikujeme třikrát denně. Květní lupínky rozvařené v tuku (proslulá měsíčková mast) působí hojivě na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení," uvádí bylinkář Martin Kolár. Měsíček lékařský také pomáhá při bodnutí a štípnutí hmyzem.
Na co je měsíček lékařský dobrý
Při vnitřním užívání ve formě nálevu (1 lžičku sušeného měsíčku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 8 - 10 minut vyluhovat, scedíme) nebo tinktury je výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Uplatňuje se i při léčení astmatu a úporného kašle. Patří mezi osvědčené léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci chorob kůže a gynekologických onemocnění.
Domácí měsíčková mast
Ingredience
- 300 ml kvalitního oleje
- 2 hrsti sušených nebo 2 až 4 čerstvých květů měsíčku lékařského
- 40 g včelího vosku
Příprava
Do hrnce nalijeme olej a přidáme do něho měsíčkové květy. Zahřejeme a necháme nejméně 24 hodin rozležet. Pak scedíme přes sítko. Směs opatrně zahřejeme, přidáme do ní včelí vosk, necháme rozpustit a ihned nalijeme do kelímků. Uchováváme v lednici.
Na co je dobrá měsíčková mast
„Pokud máme na kůži nějakou bolístku, kterou potřebujeme rychle zahojit, dvakrát denně ji potřeme trochou domácí měsíčkové masti. Pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně," radí bylinkář.
Měsíčková mast pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně. Zdroj: istock.com
Měsíčková mast pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně. Zdroj: istock.com
Měsíčkový olej
Dobře vymytou lahev naplníme čerstvými, částečně zavadlými okvětními lístky nebo celými květy i s kalichy, zalijeme kvalitním (nejlépe zastudena lisovaným) olejem. Důležité je, že bylinky do sklenice jen vložíme, neudusáváme. Květy měsíčku musí být úplně ponořené v oleji, optimální je nad bylinami 1cm vrstva oleje, protože bohužel mají tendenci plesnivět. Vzduchotěsně jí uzavřeme a dáme na 2-3 týdny na slunečné místo. Občas protřepeme. Důležité je, aby květy byly po celou dobu pod hladinou oleje! Pak scedíme. Měsíčkový olej se používá podobně jako měsíčková mast.
Měsíčková tinktura
Ingredience
- 1 díl čerstvých květů měsíčku lékařského
- 4 - 5 dílů vodky
Příprava
Květy měsíčku lékařského vložíme volně do sklenice, zalijeme vysokoprocentním alkoholem. Na světlém a teplém místě necháme 3 - 6 týdnů odstát (čím světlejší a teplejší místo, tím kratší doba). Pak scedíme do tmavých lahviček a skladujeme v chladu a temnu.
Použití
„Tinkturu doporučuji používat formou obkladu na křečové žíly, výrony, bércové vředy, pohmožděniny, proleženiny nebo bradavice," uvádí M. Kolár.
Vše o léčivých bylinách a koření se dozvíte v našem speciálu
Pěstování měsíčku lékařského
- Měsíček lékařský není na pěstování vůbec náročný a můžeme ho pěstovat jak na zahradě na záhoně, tak také v nádobách na balkoně nebo za oknem.
- Nízké kultivary měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné také k řezu, ve váze vydrží svěží asi jeden týden.
- „Měsíček lékařský dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky. Perfektně dokáže ochránit především rajčata před háďátky a sviluškami. Výborný je i jako zelené hnojení a jako předplodina brambor, rajčat a okurek," říká pěstitel Jan Prášil.
- Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, snese i stinná místa, ovšem nejlépe prospívá přímo na slunci. Dobře roste ve většině půd, nejlepší je vápenitá a dobře propustná.
- Měsíček vyséváme od dubna rovnou na záhon, po špetkách do sponu 30 x 30 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 - 12 týdnů, tedy v červenci a srpnu.
- S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, z květů se pak můžeme těšit o měsíc dřív. Druhý výsev můžeme uskutečnit v červnu, potom vykvétá na podzim. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.
- Půdu okolo rostliny je nutné pravidelně kypřit a odplevelovat. Když je sucho a teplo, měsíček musíme zalévat, ovšem oželí i pár dní bez zalévání. Nepřehnojujeme dusíkem – sice pak velice bujně roste, ale jen slabě kvete.
- Pro prodloužení doby kvetení odstraňujeme odkvetlá souvětí, tvořící se semena brzdí nasazování dalších květů.
INSPIRUJTE SE: Kycol hojí rány a bolavé klouby. Z téměř zapomenuté horské byliny si můžete udělat mast
Sběr a sušení měsíčku
Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky. Jestliže si měsíček chceme sušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Suší se ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.
Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky Zdroj: istock.com
Měsíček jako šafrán
Měsíček lékařský se dlouho dlouho používal při dušení masa a barvení mléčných výrobků. Čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba ovocných, zeleninových, těstovinových či sýrových salátů. Okvětní lístky se užívají jako náhrada vzácného a drahého šafránu - ovšem pokrm pouze obarví. Díky mírně pikantní chuti se jimi mohou dochutit například rýže, brambory, bylinkové máslo, omelety, polévky…
Listy měsíčku mají ostrou a slanou chuť, přidávají se do zeleninových jídel, můžeme jimi posypat tučné vepřové maso, lépe se pak tráví. Velice zajímavou kombinací je chléb s máslem posypaný květy měsíčku.
Oblíbené kultivary měsíčku lékařského
Měsíček lékařský Orange Daisy
Kultivar s přirozeně zakrslým růstem dorůstá pouze do výšky 20 cm. Má jednoduché, jasně oranžové květy. Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna. Nenáročná větvená letnička s kopinatými, aromatickými listy. Uplatní se na záhonové výsadby a do nádob.
Měsíček lékařský Gitana Yellow
Nenáročná větvená letnička s jazykovitými květy jasně žluté barvy. Kompaktní kultivar je ideální do truhlíků, po odkvětu odstraňujeme odkvetlá soukvětí.
Měsíček lékařský Neon
Nenáročný kultivar s velmi efektní barvou jazykovitých květů, která přechází z oranžové do purpurové (konečky jazykovitých květů). Uplatní se na záhonové výsadby i pro řez květů. Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, půdy s dostatkem vápna.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, pěstitel Jan Prášil, mygardenguide.com, paincontrol.net