návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pes, kočka a člověk ve společné domácnosti: 20 rad, jak udržet byt čistý a zdravý

Vydáno: 15.01.2020
Pes, kočka a člověk v jednom bytě : 20 rad, co dělat, aby se z něj nestalo doupě plné chlupů a parazitů
Autor: istock.com Pes, kočka a člověk v jednom bytě : 20 rad, co dělat, aby se z něj nestalo doupě plné chlupů a parazitů
Udržování čistoty ve společné domácnosti se psem, kočku nebo jiným chlupatým zvířátkem je nesmírně důležité a občas i docela náročné. Ale nebojte, zase tak složité to není. Připravili jsme pro vás 20 dobrých rad a užitečných tipů, jak se dá snadno udržet čistý, útulný a zdravotně nezávadný byt, i když v něm žijete se svými domácími mazlíčky.

reklama

Sdílíte-li svůj byt či dům se psem, kočkou nebo jiným chlupatým domácím mazlíčkem, pak máte velké štěstí, protože patříte ke spokojenější a šťastnější části lidstva. Existuje celá řada psychologických studií, které to dokazují! Ale všechno má své ale... Pokud nechcete, aby se z vašeho bytu nebo domu stalo špinavé doupě plné chlupů, roztočů a parazitů, je nutné mu věnovat patřičnou péči.

Sdílíte-li svůj byt či dům se psem či kočkou, máte velké štěstí, protože patříte ke spokojenější části lidstva
Autor: istock.com Sdílíte-li svůj byt či dům se psem či kočkou, máte velké štěstí, protože patříte ke spokojenější části lidstva

Vstup do bytu

 1. Nejlepší je přizpůsobit hned vstup do bytu tak, abyste všechno praktické, co potřebujete, měli při příchodu z venku po ruce, budete tak mít péči o domácího mazlíčka o dost jednodušší.
 2. Jestli bydlíte ve velkém domě, zařiďte si zvířecí umývárnu ve sklepě nebo na zahradě – ušetříte si tím spoustu práce.
 3. Bydlíte-li v bytě, bude nutné přizpůsobit psovi předsíň. Budete potřebovat dostatečně velkou rohož – naučte psa, že právě na ní se má po návratu z venku zastavit a počkat, až ho očistíte.
 4. Výhodné je mít po ruce vlhčené ubrousky pro zvířata – ty se hodí zejména v zimě, protože odstraní nečistoty, ale zároveň pečují o tlapky, které mohou být poškozené procházkami po nasolených komunikacích.
 5. Na otření tlapek se bude hodit rozprašovač s vodou a měkký hadřík.
 6. Praktický je ručník pro psy, do kterého zvířátko po očistě jednoduše zabalíte a zároveň do něj otřete i zbytky špíny z venku.
Na otření psích tlapek se hodí rozprašovač s vodou a měkký hadřík
Autor: istock.com Na otření psích tlapek se hodí rozprašovač s vodou a měkký hadřík

Koupat? Nekoupat?

 1. Pokud váš pes vypadá po procházce jako po bahenní lázni, je jasné, že sprše neunikne. Špína ale nemusí být vždy vidět, a tak by očista měla následovat po každém návratu.
 2. Ovšem časté mytí šamponem – i když se jedná o speciální zvířecí – domácím mazlíčkům neprospívá. Spíš naopak, může způsobit podráždění a vysušení jejich pokožky a ta se pak stává náchylnou k plísním, vyrážkám a jiným kožním problémům.
 3. Po procházce otřete packy a břicho zvířete vlhkým hadříkem, speciálními vlhčenými ubrousky nebo v nejnutnějším případě osprchujte vlažnou vodou.
 4. Pokud se zablácené tlapky přece jen neobejdou bez mydlinek, můžete si naředit jemný psí šampon – přibližně jeden díl na deset dílů vody – a takovým roztokem psí nohy posprejovat a pak opláchnout.
 5. Celková šamponová koupel stačí maximálně jednou za měsíc. Pokud si s ní nevíte rady, navštivte některý ze specializovaných zvířecích salonů, kde se o vašeho mazlíčka postarají.
Pes, kočka a člověk v jednom bytě: celková šamponová koupel stačí maximálně jednou za měsíc
Autor: istock.com Pes, kočka a člověk v jednom bytě: celková šamponová koupel stačí maximálně jednou za měsíc

Jak na chlupy i parazity

 1. Výzvou při soužití s domácími mazlíčky v bytě jsou jejich chlupy. Jsou totiž doslova všude! Množství chlupů na podlaze, čalouněném nábytku nebo v posteli se dá snížit pravidelným kartáčováním zvířecí srsti.
 2. K naprosté eliminaci chlupů je ale nutný kvalitní vysavač, který díky využití cyklonové technologie dokáže zachytit částice o velikosti pouhých 0,3 mikronu, tedy kromě srsti i většinu roztočů. 
 3. Vysavač váš byt sice zbaví nečistot, které jsou vidět na první pohled, neměli byste ale zapomínat na drobné organismy, které zvířata mohou domů zavléct.
 4. U koček je největší hrozbou toxoplazmóza, u psů to mohou být paraziti jako škrkavka, srdnatka apod.
 5. Aby tihle cizopasníci neohrozili vaše zdraví, hned po příchodu z přírody důkladně otřete zvířeti nejen tlapky, ale také tlamičku.
 6. Alespoň jednou za týden myjte podlahu, perte pelíšky, hračky a čistěte nábytek, nejlépe přírodními dezinfekčními přípravky, které jsou šetrné k lidské i zvířecí pokožce a zároveň obsahují insekticidní složky, jež hubí veškeré nežádoucí organismy.
 7. Pravidelně podávejte svým čtyřnohým přátelům odčervovací tablety.
Pes, kočka a člověk v jednom bytě srst a odumřelá zvířecí pokožka koček mohou vyvolat alergickou reakci
Autor: istock.com Pes, kočka a člověk v jednom bytě srst a odumřelá zvířecí pokožka koček mohou vyvolat alergickou reakci

Nebezpečí číhá ve vzduchu

 1. Srst a odumřelá zvířecí pokožka (především koček) v kombinaci s roztoči, prachem a plísněmi mohou vyvolat alergickou reakci i u lidí, kteří dosud na nic alergičtí nebyli. Typickými příznaky jsou oteklé sliznice, pálení v očích, vyrážky, podrážděný nos a krk.
 2. Předejít těmto nepříjemnostem je možné tím, že se jednak budete co nejlépe o zvířata starat, a také tím, že současně budete pravidelně čistit vzduch v bytě. Právě v něm se totiž většina alergenů drží nejdéle. Jednoduchým a účinným řešením jsou čističky vzduchu.

Lenka Odstrčilová

Mohlo by vás taky líbit:

Se psi se bydlí lépe než s lidmi

10 důvodů, proč je lepší bydlet se psem než s člověkem

Nejlepší variantou je dospělý pes a koťátko

Kočka a pes v jednom bytě? 4 rady pro harmonické soužití

Mluvíte se psy a kočkami?

Mluvíte doma se zvířaty? Prozrazuje to na vás jednu zajímavou věc

Domácí salon krásy pro kočky

Domácí salon krásy pro kočky: Jak pečovat o drápky, ouška i kožíšek

reklama

Článek je zařazen v: pes , kočka , soužití s kočkou , život se psem , úklid domácnosti , péče o psa , péče o kočku

reklama

Přečtěte si také