reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Psí naháči jsou aktivní a houževnatí. Vyberete si čínského chocholatého psa nebo peruánského naháče?

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.11.2020
Peruánský naháč, čínský chocholatý pes nebo americký bezsrstý teriér jsou psi, které si většina lidí pořizuje v domnění, že je absence chlupů uchrání před alergickou reakcí. Jaká je pravda? A hodí se nahatí psíci jenom k povalování na domácí pohovce, nebo se z nich mohou stát i sportovci?

reklama

Mezi naháči se vyskytují i chlupáči

V první řadě je dobré si vysvětlit, že mezi bezsrstými plemeny se běžně vyskytují i jedinci se srstí, které pak laik jen málokdy pozná. Téměř v každém vrhu se objeví štěně, které má srst jako ostatní chlupatá plemena. Ne ve všech státech jsou naháči se srstí povoleni k dalšímu chovu.

Je zajímavé, že bezsrstá plemena mají jednu společnou vlastnost, jsou chudozubá. Ovšem jedinci se srstí mívají standardní psí chrup, tedy 32 zubů.

Jsou naháči bezpeční pro alergiky?

Pokud máte alergii na psí srst, pak si samozřejmě pořízením naháče výrazně pomůžete od alergických projevů, ale existuje i alergie na psí sliny a kůži, tedy na bílkoviny, které psi vylučují těmito orgány. V tom případě je celkem jedno, jestli si pořídíte chlupáče nebo naháče.

Peruánský naháč

Bezsrstý pejsek původem z Peru se vyskytuje v několika barevných variantách, jednobarevných i skvrnitých. Chová se ve třech velikostech jako malý, střední a velký, od kohoutkové výšky 22–63 cm. A s váhou 4–20 kg. Dožívají se středně vysokého věku, asi 12–15 let.

Peruánský naháč
Autor: istockphoto.com Peruánský naháč

Peruánský naháč není žádný gaučový povaleč, je to sportovec tělem i duší. Při běhání v přírodě se nemusíte bát, že si poraní holou kůži. Ta je velmi silná a odolná. Naopak před sluncem se ale musí chránit krémem a před zimou přiměřeným oblečkem.

Psí sportování

Psí sportování: Vyberte si aktivitu, která bude bavit vás i vašeho čtyřnohého kamaráda

Báječná zábava pro temperamentní psy. Létací talíř neboli frisbee

Báječná zábava pro temperamentní psy. Létací talíř neboli frisbee

Povaha peruánského naháče je velmi příjemná, je to pes inteligentní, učenlivý i mazlivý. Je to skvělý hlídač, ale neobtěžuje přehnaných štěkotem.

Peruánský naháč
Autor: istockphoto.com Peruánský naháč

Čínský chocholatý pes

Drobný pejsek s váhou asi do 5,5 kg a menšího vzrůstu do 33 cm. Vyskytuje se v různých barvách a jejich flekatých kombinacích.

Čínský chocholatý pes
Autor: istockphoto.com Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes se chová ve dvou variantách. Jako úplný naháč, kdy má nahé tělo, chocholku chlupů na hlavě a osrstěné tlapky a ocas, nebo jako tzv. labutěnka. Labutěnka má závojovité chlupy po celém těle, na hlavě, na tlapách i na ocásku. Holá varianta plemene vyžaduje pravidelnou péči o kůži.

Je to veselý pejsek, chytrý a učenlivý, ke svému páníčkovi oddaný a loajální. Ani toto plemeno není žádný lenoch, rád se zapojí do hry i do psích sportů.  

Čínský chocholatý pes
Autor: istockphoto.com Čínský chocholatý pes

Americký bezsrstý teriér

Na rozdíl od předchozích plemen je americký bezsrstý teriér na první pohled mohutnější, pevně stavěný, ale také mnohem komunikativnější s ostatními psy, absolutně nebojácný a hravý, jednoduše pravý teriér. Toto plemeno má dost neustálenou výšku a váhu, 28–48 cm a 4–10 kg. I americký bezsrstý teriér se vyskytuje jako nahatý i osrstěný, jako ostatní naháči. Osrstěná se však rodí všechna štěňata, ale do osmi týdnů jim srst vypadá, anebo zůstane.

Historie tohoto plemene, které pochází z Luisiany v USA, není příliš dlouhá, datuje se teprve od roku 1972.

Americký bezsrstý teriér
Autor: istockphoto.com Americký bezsrstý teriér

I tito naháči se hodí pro různé druhy sportů, jsou velmi inteligentní a houževnatí. Mají velmi příjemnou a neagresivní povahu a hodí se i do rodiny k dětem. Málo štěkají a pro svou přátelskou povahu nejsou ani dobří hlídači.

Americký bezsrstý teriér
Autor: istockphoto.com Americký bezsrstý teriér

Další články o psech:

Jaké místo v posteli si pes vybere, hodně vypovídá o vašem vztahu

Pokud s vámi spí pes v posteli, sledujte, jaké místo si vybere. Zjistíte tak zajímavé věci

Psíci, které hravě strčíte do větší kabelky - pomeranian

Psíci, které hravě strčíte do větší kabelky. Seznamte se s pomeranianem, krysaříkem i čivavou

reklama

Článek je zařazen v: pes , plemena psů , naháč , alergie , pro alergiky , Čínský chocholatý pes , Americký bezsrstý teriér , Peruánský naháč

reklama

Přečtěte si také