Bydlení

23. listopadu 2020 08:00

Simona Sedláčková

Psí naháči jsou aktivní a houževnatí. Vyberete si čínského chocholatého psa nebo peruánského naháče?

Peruánský naháč, čínský chocholatý pes nebo americký bezsrstý teriér jsou psi, které si většina lidí pořizuje v domnění, že je absence chlupů uchrání před alergickou reakcí. Jaká je pravda? A hodí se nahatí psíci jenom k povalování na domácí pohovce, nebo se z nich mohou stát i sportovci?

Mezi naháči se vyskytují i chlupáči

Vprvní řadě je dobré si vysvětlit, že mezi bezsrstými plemeny se běžně vyskytují i jedinci se srstí, které pak laik jen málokdy pozná. Téměř vkaždém vrhu se objeví štěně, které má srst jako ostatní chlupatá plemena. Ne ve všech státech jsou naháči se srstí povoleni kdalšímu chovu.

Je zajímavé, že bezsrstá plemena mají jednu společnou vlastnost, jsou chudozubá. Ovšem jedinci se srstí mívají standardní psí chrup, tedy 32 zubů.

Jsou naháči bezpeční pro alergiky?

Pokud máte alergii na psí srst, pak si samozřejmě pořízením naháče výrazně pomůžete od alergických projevů, ale existuje i alergie na psí sliny a kůži, tedy na bílkoviny, které psi vylučují těmito orgány. Vtom případě je celkem jedno, jestli si pořídíte chlupáče nebo naháče.

Peruánský naháč

Bezsrstý pejsek původem zPeru se vyskytuje vněkolika barevných variantách, jednobarevných i skvrnitých. Chová se ve třech velikostech jako malý, střední a velký, od kohoutkové výšky 22–63 cm. A sváhou 4–20 kg. Dožívají se středně vysokého věku, asi 12–15 let.

Peruánský naháč není žádný gaučový povaleč, je to sportovec tělem i duší. Při běhání vpřírodě se nemusíte bát, že si poraní holou kůži. Ta je velmi silná a odolná. Naopak před sluncem se ale musí chránit krémem a před zimou přiměřeným oblečkem.

Povaha peruánského naháče je velmi příjemná, je to pes inteligentní, učenlivý i mazlivý. Je to skvělý hlídač, ale neobtěžuje přehnaných štěkotem.

Čínský chocholatý pes

Drobný pejsek sváhou asi do 5,5 kg a menšího vzrůstu do 33 cm. Vyskytuje se vrůzných barvách a jejich flekatých kombinacích.

Čínský chocholatý pes se chová ve dvou variantách. Jako úplný naháč, kdy má nahé tělo, chocholku chlupů na hlavě a osrstěné tlapky a ocas, nebo jako tzv. labutěnka. Labutěnka má závojovité chlupy po celém těle, na hlavě, na tlapách i na ocásku. Holá varianta plemene vyžaduje pravidelnou péči o kůži.

Je to veselý pejsek, chytrý a učenlivý, ke svému páníčkovi oddaný a loajální. Ani toto plemeno není žádný lenoch, rád se zapojí do hry i do psích sportů.

Americký bezsrstý teriér

Na rozdíl od předchozích plemen je americký bezsrstý teriér na první pohled mohutnější, pevně stavěný, ale také mnohem komunikativnější sostatními psy, absolutně nebojácný a hravý, jednoduše pravý teriér. Toto plemeno má dost neustálenou výšku a váhu, 28–48 cm a 4–10 kg. I americký bezsrstý teriér se vyskytuje jako nahatý i osrstěný, jako ostatní naháči. Osrstěná se však rodí všechna štěňata, ale do osmi týdnů jim srst vypadá, anebo zůstane.

Historie tohoto plemene, které pochází zLuisiany vUSA, není příliš dlouhá, datuje se teprve od roku 1972.

I tito naháči se hodí pro různé druhy sportů, jsou velmi inteligentnía houževnatí. Mají velmi příjemnou a neagresivní povahu a hodí se i do rodiny kdětem. Málo štěkají a pro svou přátelskou povahu nejsou ani dobří hlídači.

Další články o psech:


Přečtěte si také