Oslavte sametovou revoluci zapálením fialové svíčky. Má důležitou symboliku
Jedním ze symbolů sametové revoluce jsou kromě cinkání klíčů mihotavé plamínky svíček. Až si budete připomínat výročí událostí spojených se 17. listopadem, určitě byste neměli zapomenout zapálit svíčku. Záleží i na barvě, protože svíčky mají svou zvláštní magickou moc a my vám prozradíme, jak to se svíčkami a barvami zhruba je, jakou barevnou svíci si zapálit v pondělí nebo v sobotu.
Světlo svíčky věrně provází člověka už několik tisíciletí. Symbol světla atepla, života ismrti, neodmyslitelná součást okamžiků posledního rozloučení snašimi nejbližšími a vděčného vzpomínání, ale také Vánoc, romantických večerů či narozeninových dortů a nejrůznějších oslav – to vše skrývá ve svém plamínku svíčka. Ať už je pro vás svíčka symbolem čehokoli a průvodcem jakékoli události, nikdy vás svou tichou přítomností nezklame a naopak dokáže pohladit, uklidnit a povzbudit. Kupujete nebo si sami vyrábíte svíčku a váháte nad její barvou? Máte pravdu, protože ikdyž se to nezdá, je velice důležitá – a to nejen zpohledu estetického (přece musí dokonale ladit sinteriérem…) nebo ryze praktického (červený vosk zkoberce se hodně špatně odstraňuje…) – ale ať už chcete, nebo ne, svíčky a jejich barvy mají svůj význam, o kterém se vyplatí něco málo vědět.
Cokterá barva svíčky umí
Bílé svíčky byste měli mít doma stále, třeba jen obyčejné čajové. Vytvářejí totiž pohodovou atmosféru a přátelské ovzduší. Zapálené navozují klid, harmonii a pocit čistoty.
Červené, růžové a oranžové souvisí sláskou a erotikou. Hodně sytě červených a oranžových velkých svící pohromadě dokáže doslova nabít prostor milostnou touhou a žhavou vášní. Drobné růžové svíčky vás naopak naladí něžně romanticky.
Zelené vnášejí do domova energii, sílu, zdraví a vitalitu. Takže pokud jste unavení, cítíte se pod psa a bez nálady, neváhejte a zapalte si svíčku v této přírodní barvě.
Modré a tyrkysové odstíny zklidňují rozbouřenou mysl, utišují a pomáhají relaxovat, jsou dobré proti stresu a pracovnímu vypětí. Pomáhají léčit nervozitu, splíny, podrážděnost a nespavost.
Zlaté a žluté svíčky spolehlivě rozjasní celý váš svět, pomáhají navodit pocity štěstí, svobody a volnosti. Pokud se budete delší dobu dívat na mihotavý plamínek, který splývá sbarvou svíčky, vyčistíte si hlavu od každodenních starostí.
Šedá svíčka vás posílí ve všech směrech. Když ji zapálíte, za chvíli pocítíte, jak se okolo vás rozprostřela přátelská a vřelá atmosféra. Zapomenete na konflikty a sváry a bude vám zase fajn.
Fialové a lila odstíny mají zvláštní magické kouzlo, které vás ochrání nepropustným štítem imunity proti všemu zlému, co by vás mohlo potkat.
Hnědé svíčky si můžete zapálit, pokud se chystáte dělat to, co má něco společného sdomácností, tedy při žehlení, vaření, úklidu atd.Domácí práce vám půjdou lépe od ruky.
Barvy svíček pro dny vtýdnu
Možná netušíte, že je také dobré měnit barvy svíček podle toho, který je právě den. A to platí jak pro domácí pohodu, tak pro všechny příležitosti, kdy svíčku použijete. Umocňuje to sílu prožitku, který se váže k dané události. Za vyzkoušení to rozhodně stojí.
- Vpondělí dejte přednost bílé svíčce.
- Vúterý si zapalte fialovou či lila.
- Ve středu je správný čas na svíci šedou.
- Modrá nebo tyrkysová bude ideální ve čtvrtek.
- V pátek je nejlepší svíčka zelená.
- Sobota by měla být ve znamení červených,růžových a oranžových svící.,
- Neděle patří žluté, ale především zlaté.
Střípky zhistorie svíček
První svíčky se objevily zhruba 3 000let před naším letopočtem vEgyptě a byl to stočený kus plátna napuštěný olejem spirálovitě ovázaný proužkem jiné tkaniny. Aby při hoření nečadily, přidávala se do tuku sůl, která absorbovala vodu. Díky tomu prý nejsou ve fararónských hrobkách, kde se za jejich svitu pracovalo, očazené stěny. Protože hořící svíce nebylo možné přenášet vruce, dávaly se do pohárků a misek, které se tak staly prvními svícny. Na evropský kontinent se svíčky dostaly během římských tažení a po staletí zůstávaly nejrozšířenějším – a vlastně jedinýmdruhem osvětlení. Lojové svíce (ze skopového nebo hovězího loje) byly dlouho nejdostupnější anejlevnější. Bohužel ale jejich světlo nebylo kvalitní, svíčky velmi rychle hořely apři hoření páchly. Postupem času je nahradily svíčky zvčelího vosku,jejichž obliba přetrvala dodnes. Dlouhou dobu se ovšem objevovaly jen vsídlech šlechty a církevních budovách, protože byly drahé. Zlevnění výroby svíček přinesl na počátku 19. století objev stearinu, největšího rozmachu dosáhly svíčky ve druhé polovině 19.století, kdy se rozšířila výroba parafinu. Svíčky se tak staly dostupnější a mohl si je dovolit každý.