Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Svíčky a barvy: Sametovou revoluci letos oslavte zapálením zlaté svíčky

Jedním ze symbolů sametové revoluce jsou kromě cinkání klíčů mihotavé plamínky svíček. Ať už si budete připomínat třicáté výročí událostí spojených se 17. listopadem v Praze na Národní třídě, u vás ve městě či v obci, nebo doma v rodinném kruhu, tak byste určitě neměli zapomenout zapálit svíčku. A protože 17. listopadu je letos v neděli, vzdejte hold třicátému výročí sametové revoluce zapálením svíčky zlaté. I na barvě totiž záleží, protože svíčky mají svou zvláštní magickou moc a my vám prozradíme, jak to se svíčkami a barvami zhruba je, jakou barevnou svíci si zapálit v pondělí nebo v sobotu.
Vydáno: 16.11.2019
Svíčky a barvy: Sametovou revoluci letos oslavte zapálením zlaté svíčky
Autor: istock.com Svíčky a barvy: Sametovou revoluci letos oslavte zapálením zlaté svíčky

Světlo svíčky věrně provází člověka už několik tisíciletí. Symbol světla a tepla, života i smrti, neodmyslitelná součást okamžiků posledního rozloučení s našimi nejbližšími a vděčného vzpomínání, ale také Vánoc, romantických večerů či narozeninových dortů a nejrůznějších oslav – to vše skrývá ve svém plamínku svíčka. Ať už je pro vás svíčka symbolem čehokoli a průvodcem jakékoli události, nikdy vás svou tichou přítomností nezklame a naopak dokáže pohladit, uklidnit a povzbudit. Kupujete nebo si sami vyrábíte svíčku a váháte nad její barvou? Máte pravdu, protože i když se to nezdá, je velice důležitá – a to nejen z pohledu estetického (přece musí dokonale ladit s interierem…) nebo ryze praktického (červený vosk z koberce se hodně špatně odstraňuje…) – ale ať už chcete, nebo ne, svíčky a jejich barvy mají svůj význam, o kterém se vyplatí něco málo vědět.

 Svíčky a jejich barvy mají svůj význam, o kterém se určitě vyplatí něco málo vědět
Autor: istock.com Svíčky a jejich barvy mají svůj význam, o kterém se určitě vyplatí něco málo vědět

Co která barva svíčky umí

Bílé svíčky byste měli mít doma stále, třeba jen obyčejné čajové. Vytvářejí totiž pohodovou atmosféru a přátelské ovzduší. Zapálené navozují klid, harmonii a pocit čistoty.

Červené, růžové a oranžové souvisí s láskou a erotikou. Hodně sytě červených a oranžových velkých svící pohromadě dokáže doslova nabít prostor milostnou touhou a žhavou vášní. Drobné růžové svíčky vás naopak naladí něžně romanticky.

Zelené vnášejí do domova energii, sílu, zdraví a vitalitu. Takže pokud jste unavení, cítíte se pod psa a bez nálady, neváhejte a zapalte si svíčku v této přírodní barvě.

Modré a tyrkysové odstíny zklidňují rozbořenou mysl, utišují a pomáhají relaxovat, jsou dobré proti stresu a pracovnímu vypětí. Pomáhají léčit nervozitu, splíny, podrážděnost a nespavost.

Zlaté a žluté svíčky spolehlivě rozjasní celý váš svět, pomáhají navodit pocity štěstí, svobody a volnosti. Pokud se budete delší dobu dívat na mihotavý plamínek, který splývá s barvou svíčky, vyčistíte si hlavu od každodenních starostí.

Šedá svíčka vás posílí ve všech směrech. Když ji zapálíte, za chvíli pocítíte, jak se okolo vás rozprostřela přátelská a vřelá atmosféra. Zapomenete na konflikty a sváry a bude vám zase fajn.

Fialové a lila odstíny mají zvláštní magické kouzlo, které vás ochrání nepropustným štítem imunity proti všemu zlému, co by vás mohlo potkat.

Hnědé svíčky si můžete zapálit, pokud se chystáte dělat něco, co má něco společného s domácností, tedy při žehlení, vaření, úklidu atd. Domácí práce vám půjdou lépe od ruky.

Svíčky a barvy: červené, růžové a oranžové souvisí s láskou
Autor: istock.com Svíčky a barvy: červené, růžové a oranžové souvisí s láskou

Barvy svíček pro dny v týdnu

Možná netušíte, že je také dobré měnit barvy svíček podle toho, který je právě den. A to platí jak pro domácí pohodu, tak pro všechny příležitosti, kdy svíčku použijete. Umocňuje to sílu prožitku, který se váže k dané události. Za vyzkoušení to rozhodně stojí.

  1. V pondělí dejte přednost bílé svíčce.
  2. V úterý si zapalte fialovou či lila. 
  3. Ve středu je správný čas na svíci šedou
  4. Modrá nebo tyrkysová bude ideální ve čtvrtek.
  5. V pátek je nejlepší svíčka zelená.
  6. Sobota by měla být ve znamení červených, růžových a oranžových svící., 
  7. Neděle patří žluté, ale především zlaté. A protože 17. listopad je letos v neděli, připomeňte si 30. výročí sametové revoluce zapálením zlatých svíček.
Svíčky a barvy:: 17. listopad je letos v neděli, a tak si připomeňte 30. výročí sametové revoluce zapálením zlatých svíček
Autor: istock.com Svíčky a barvy:: 17. listopad je letos v neděli, a tak si připomeňte 30. výročí sametové revoluce zapálením zlatých svíček

Střípky z historie svíček

První svíčky se objevily zhruba 3000 let před naším letopočtem v Egyptě a byl to stočený kus plátna napuštěný olejem spirálovitě ovázaný proužkem jiné tkaniny. Aby při hoření nečadily, přidávala se do tuku sůl, která absorbovala vodu. Díky tomu prý nejsou ve fararónských hrobkách, kde se za jejich svitu pracovalo, očazené stěny. Protože hořící svíce nebylo možné přenášet v ruce, dávaly se do pohárků a misek, které se tak staly prvními svícny. Na evropský kontinent se svíčky dostaly během římských tažení a po staletí zůstávaly nejrozšířenějším – a vlastně jediným druhem osvětlení. Lojové svíce (ze skopového nebo hovězího loje) byly dlouho nejdostupnější a nejlevnější. Bohužel ale jejich světlo nebylo kvalitní, svíčky velmi rychle hořely a při hoření páchly. Postupem času je nahradily svíčky z včelího vosku, jejichž obliba přetrvala dodnes. Dlouhou dobu se ovšem objevovaly jen v sídlech šlechty a církevních budovách, protože byly drahé. Zlevnění výroby svíček přinesl na počátku 19. století objev stearinu, největšího rozmachu dosáhly svíčky ve druhé polovině 19. století, kdy se rozšířila výroba parafinu. Svíčky se tak staly dostupnější a mohl si je dovolit každý.

Článek je zařazen v: sametová revoluce , revoluce 17. listopadu , barvy a svíčky , význam barev , historie svíček
Speciály: 1989 před a po , Pád totality – 30 let svobody

reklama