návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přehledný návod: Jak si doma snadno vyrobit svíčku

, Aktualizováno: 03.09.2021
Jak na výrobu svíčky?
Autor: istock.com Jak na výrobu svíčky?
Měkoučká deka, napínavá knížka, skvělý film a samozřejmě svíčky. To všechno neodmyslitelně patří k chladným zimním večerům, kdy se nám za žádnou cenu nechce ven. Velká spotřeba svíček se ale může pěkně prodražit, a proto pro vás máme skvělé tipy, jak si je vyrobit levněji v pohodlí domova.

reklama

Vosk

V dnešní době se dá na trhu sehnat hned několik druhů vosků a ani je nemusíte složitě hledat na internetu. Běžně se totiž prodávají se i v kamenných prodejnách s výtvarnými potřebami. Z osobní zkušenosti doporučujeme sójový vosk. Je sice trochu dražší, ale stoprocentně přírodní, a navíc hoří až dvakrát déle než ostatní vosky.

Vyrobit svíčku není tak, těžké, jak si možná myslíte.
Autor: istock.com Vyrobit svíčku není tak, těžké, jak si možná myslíte.

Levnější, ale zato nejzdravější variantou je klasický parafínový vosk a zlatou střední cestou palmový. Ten ale vytváří na povrchu svíček bílá vlákna a stopy, takže se hodí spíš na tvoření svíček v neprůhledných nádobkách nebo na odlévání z formiček.

Pomůcky

Vosk je potřeba nalévat do skleničky velmi pomalu.
Autor: istock.com Vosk je potřeba nalévat do skleničky velmi pomalu.

Kromě vosku, který se prodává po půlkilovém nebo kilovém balení, budete potřebovat skleněnou nádobku, ve které svíčku vyrobíte. Může to být sklenička od jogurtu nebo jiné dobroty, případně i nádobky ze starých, vypálených svíček. Dále se neobejdete bez knotu, špejle, hrnce a kastrůlku, kolíčku nebo dřevěné špachtle, nůžek, barviva a vůně do svíček. Víc toho nepotřebujete.

Příprava

Knot zůstane uprostřed svíčky, když ho při zasychání vosku připevníte pomocí kolíčku nebo špachtle.
Autor: istock.com Knot zůstane uprostřed svíčky, když ho při zasychání vosku připevníte pomocí kolíčku nebo špachtle.

Do skleničky, kterou jste si na výrobu svíčky vybrali, vložte knot. Kovový plíšek na jeho konci můžete do středu skleničky přilepit lepicí pistolí, bude vám pak lépe držet na svém místě. Horní část knotu připevněte kolíčkem ke špejli nebo párátku, které položíte vodorovně na vršek sklenice. Nám se ovšem lépe osvědčily dřevěné špachtle, v jejichž středu jsem udělala menší dírku a tou pak knot protáhla. Špejle nebo špachtle vám zaručí, že knot zůstane přesně ve středu svíčky tak, jak potřebujete.

Pozor na okolní teplotu

Do svíčky můžete přidat i sušenou levanduli nebo jiné voňavé bylinky.
Autor: istock.com Do svíčky můžete přidat i sušenou levanduli nebo jiné voňavé bylinky.

Pokud používáte k výrobě svíčky sójový vosk, musíte dodržovat jednu důležitou zásadu. Na tvoření si vyhraďte místnost se stálou pokojovou teplotou a skleničku, do které budete lít vosk, mírně zahřejte, třeba na topení. Ani při samotném lití vosku by se ale neměla dotýkat studeného povrchu, tedy například kuchyňské linky. Než do ní nalijete vosk, podložte ji proto utěrkou. Tahle zásada je nezbytná hlavně proto, aby se vám vosk ve svíčce po zaschnutí neodchlipoval od skla nebo se v něm netvořily bublinky, případně bílé stopy podobné jinovatce.

Rozpuštění vosku

Výběr vosku je velmi důležitý.
Autor: istock.com Výběr vosku je velmi důležitý.

Nebojte se, nejde o žádnou složitou alchymii. Jestli jste někdy připravovali čokoládovou polevu, zvládnete to levou zadní. Na sporák dejte do většího hrnce hřát vodu, a do ní pak ponořte menší kastrůlek. Ten naplňte voskem, který se bude ve vodní lázni pomalu rozpouštět. Počítejte s tím, že na výrobu jedné svíčky spotřebujete zhruba 140 g vosku, záleží ale samozřejmě na velikosti nádobky, ze které chcete svíčku vytvořit. Na míchání vosku použijte dřevěnou špejli, na plastovém nádobí má totiž tendenci ulpívat.

Barva a vůně

Barvu a vůni si namíchejte podle sebe.
Autor: istock.com Barvu a vůni si namíchejte podle sebe.

Jakmile bude vosk rozpuštěný a čirý, můžete vypnout plotýnku a přidat barvivo. To se prodává v malých balíčcích v podobě malých barevných čtverečků. Pokud chcete mít svíčku spíš světlou, bohatě vám postačí kousek barviva o velikosti půlky nehtu na malíčku. Hoďte ho do vosku a míchejte, dokud se nerozpustí. Co se týče vůně, ty se prodávají v malých lahvičkách podobně jako esenciální oleje do aromalamp, které ovšem můžete do svíčky také použít. Na jednu svíčku spotřebujete zhruba 15 až 20 kapek vůně, která se do vosku přidává po jeho obarvení.

Tvorba svíčky a ztuhnutí

Domácí svíčky jsou zdravější.
Autor: istock.com Domácí svíčky jsou zdravější.

Jakmile máte vosk obarvený a voňavý, můžete ho opatrně nalít do nádoby s voskem. Postupujte pomalu, aby se do vosku nedostaly bublinky vzduchu. Jakmile bude nádobka plná, opatrně ji přesuňte na teplé místo, kde bude vosk pomalu tuhnout. Svíčku nechte v klidu přes noc, teprve pak, když je vosk tuhý, ji můžete přesunout na chladnější místo, ale ne zase moc. Dejte ji třeba do skříňky, kde k ní nebude moct vzduch, zvlášť pokud často větráte. Na závěr ustřihněte konec knotu tak, aby z něj zůstal asi jen centimetr. Svíčku ze sójového vosku používejte podle libosti, vydrží vám opravdu dlouho. Užijte si díky ní krásné dlouhé zimní večery.

maj

Provoňte si domov!

Chcete mít voňavější domov? Zkuste tyhle DIY triky!

Sůl může krásně vonět.

Máte už dost shonu? Přeměňte koupelnu v luxusní spa a vyrobte si vlastní relaxační pomůcky

reklama

Článek je zařazen v: svíčky , jaknato , tvorba svíčky , vosk , knot , DIY , candle , svíčka , plamen , oheň

reklama

Přečtěte si také